0

جوایز لیگ NFL

جوایز لیگ NFL

مثل تمام لیگ های ورزشی، لیگ NFL نیز در پایان فصل، جوایزی به بهترین های خود اهدا می کند. نگاهی داریم به جوایز لیگ NFL.

مثل سایر لیگ های آمریکایی، اساس جوایز سالانه لیگ NFL نیز فصل عادی است و اگر ارزشمندترین بازیکن سوپربول را کنار بگذاریم، تمام جایزه های سال به بهترین های فصل عادی داده می شوند و بازی های پلی آف هیچ تاثیری در انتخاب بهترین ها ندارند. در ادامه نگاهی داریم به مهم ترین جوایزی که هر سال لیگ NFL اهدا می کند.

ارزشمندترین بازیکن سال

عنوان ارزشمندترین بازیکن سال توسط Associated Press یا به اختصار AP به ارزشمندترین بازیکن لیگ NFL اهدا می شود. از سال 1957 عنوان MVP هر ساله اهدا می شود و انتخاب برنده آن نیز برعهده شورایی 60 نفره متشکل از نویسنده های ورزشی است.

تا به امروز از 57 بازیکنی که موفق به کسب این عنوان شده اند، 54 بازیکن از تیم های هجومی بودند که شامل 38 کوارتربک می شود. تنها 2 بازیکن تا به امروز با تمام آرا به عنوان MVP شناخته شده اند: تام بریدی در سال 2010 و لمار جکسن در سال 2019. پیتن منینگ با 5 عنوان، رکورددار کسب MVP لیگ NFL است.

پیتن منینگ رکورددار کسب عنوان MVP است
پیتن منینگ رکورددار کسب عنوان MVP است

بهترین مربی سال

درست مثل عنوان MVP، جایزه بهترین مربی سال نیز توسط Associated Press و از سال 1957 به بهترین مربی فصل عادی اهدا می شود. دان شولا، سرمربی افسانه ای تیم های بالتیمور کولتس و میامی دالفینز، با 4 عنوان بهترین مربی فصل، رکورددار کسب این عنوان است.

بهترین بازیکن هجومی سال

مانند سایر عناوین سالانه لیگ NFL، عنوان بهترین بازیکن هجومی سال نیز توسط Associated Press اهدا می شود. این جایزه از سال 1972 به بهترین بازیکن فصل که در فاز هجومی بازی می کند داده می شود. نحوه انتخاب بهترین بازیکن هجومی سال توسط شورایی از نویسنده های ورزشی صورت می گیرد.

تا به امروز 26 بار این عنوان به رانینگ بک ها رسیده است و در همین راستا، مارشال فالک و ارل کمپل هر کدام با 3 عنوان، رکورددار بیشترین جایزه بهتریت بازیکن هجومی سال هستند.

بهترین بازیکن دفاعی سال

عنوان Associated Press NFL Defensive Player of the Year Award یا همان بهترین بازیکن دفاعی سال از سال 1971 توسط شورایی 50 نفره که متشکل از نویسنده های ورزشی است، به بهترین بازیکن دفاعی فصل عادی اهدا می شود. تا به حال لاین بکرها موفق به دریافت 16 عنوان بهترین بازیکن دفاعی سال شده اند.

در تاریخ NFL تنها 2 بار پیش آمده که برنده عنوان بهترین بازیکن دفاعی سال، برنده عنوان MVP هم بشود: الن پیج در سال 1971 و لاورنس تیلر در سال 1986. تیلر که به عنوان یک بازیکن سال اولی نیز این عنوان را دریافت کرده، در کنار جی جی وات و ارن دانلد، رکورددار کسب این عنوان است.

لاورنس تیلر تا به امروز آخرین بازیکن دفاعی است که عنوان MVP را دریافت کرده است
لاورنس تیلر تا به امروز آخرین بازیکن دفاعی است که عنوان MVP را دریافت کرده است

بهترین روکی سال

هر سال لیگ NFL به بهترین روکی هجومی و بهترین روکی دفاعی سال جایزه می دهد. در اصل عنوان بهترین روکی سال به 2 بخش تقسیم می شود.

بهترین روکی هجومی

از سال 1957 این عنوان به بهترین بازیکن سال اولی که در فاز هجومی بازی می کند اهدا می شود. 50 نفر از اعضای Associated Press که مسئول پوشش مسابقات NFL هستند، بهترین روکی هجومی فصل را انتخاب می کنند.

بهترین روکی دفاعی

عنوان بهترین روکی دفاعی 10 سال بعد از دیگر عنوان روکی، در سال 1967 به جوایز سالانه لیگ NFL اضافه شد. برنده این عنوان نیز توسط 50 نفر از اعضای Associated Press که مسئول پوشش مسابقات NFL هستند، تعیین می شود.

بهترین بازگشت سال

عنوان بهترین بازگشت سال یکی از عناوین منحصر به فرد لیگ NFL است. این عنوان به بازیکنی داده می شود که به دلایلی از جمله مصدومیت افت کرده و سپس در یک فصل می تواند اوج بگیرد و به سطح قبلی خود و حتی بهتر برگردد. معمولا برنده این عنوان بازیکنانی هستند که در یک فصل مصدوم می شوند و در فصل بعد می توانند عملکرد خوبی از خود نشان دهند.

این عنوان از سال 1963 اهدا می شود اما از سال 1967 تا 1997 خبری از این جایزه در میان جوایز سالانه NFL نبود. تنها بازیکنی که توانسته عنوان بهترین بازگشت سال را بیشتر از یکبار برنده شود، چد پنینگتن است که در سال های 2006 و 2008 این جایزه را دریافت کرد.

چد پنینگتن تنها بازیکنی است که 2 بار عنوان بهترین بازگشت سال را دریافت کرده است
چد پنینگتن تنها بازیکنی است که 2 بار عنوان بهترین بازگشت سال را دریافت کرده است

عنوان والتر پیتن؛ بهترین مرد سال

یکی از جوایز با پرستیژ و بسیار حائز اهمیت لیگ NFL، عنوان بهترین مرد سال است که به افتخار والتر پیتن، رانینگ بک سابق تیم شیکاگو برز نامگذاری شده است. از سال 1970 این عنوان با نام NFL Man of the Year Award، به جوایز سالانه NFL اضافه شد. بازیکنی برنده این عنوان می شود که ضمن درخشش در زمین بازی، کارهای نیکوکارانه انجام دهد و باعث بهتر شدن جامعه خود شود.

بعد از مرگ والتر پیتن که به کارهای خیرخواهانه اش معروف بود و خود در سال 1977 برنده این عنوان شد، نام این جایزه به والتر پیتن؛ بهترین مرد سال تغییر پیدا کرد.

عنوان والتر پیتن؛ بهترین مرد سال
عنوان والتر پیتن؛ بهترین مرد سال

هر سال 32 بازیکن از 32 تیم مختلف کاندید این عنوان می شوند. درنهایت شورایی متشکل از کمیسیونر لیگ NFL، برنده های پیشین و بازیکنان سابق این لیگ، یک نفر را به عنوان برنده اعلام می کند. 250 هزار دلار از طرف بازیکنی که این عنوان را دریافت می کند، به خیریه دلخواه اهدا می شود. از طرف هر کدام از سایر 31 کاندید نیز 50 هزار دلار به مراکز خیریه داده می شود.

از سال 2017 لیگ NFL تصمیم گرفت هر بازیکنی که برنده عنوان والتر پیتن؛ بهترین مرد سال می شود، لوگویی ویژه روی پیراهن او درج شود که برنده را از سایر بازیکنان متمایز کند.

لوگوی ویژه ای که روی پیراهن برنده عنوان والتر پیتن؛ بهترین مرد سال درج می شود
لوگوی ویژه ای که روی پیراهن برنده عنوان والتر پیتن؛ بهترین مرد سال درج می شود

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *