0

یو اف سی UFC؛ معتبرترین پروموشن MMA

سازمان UFC

یو اف سی UFC معروف ترین و معتبرترین سازمان مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی است که مسابقات این رشته را برگزار می کند. نگاهی داریم به این سازمان.

رشته MMA یکی از جدیدترین رشته های رزمی است که این روزها طرفداران بسیاری در جهان دارد. هنرهای رزمی ترکیبی اما بدون یو اف سی UFC به جایگاه امروزی خود نمی رسید و همه گیر شدن این ورزش در جهان، به واسطه دیده شدن مسابقات UFC است. در این مطلب نگاهی داریم به این سازمان و بیشتر با این پروموشن معروف آشنا می شویم.

آشنایی با یو اف سی UFC

بعد از رشد و پیشرفت رشته هنرهای رزمی ترکیبی در دهه 1970 و دیده شدن بیشتر این ورزش در دهه 1980، با ورود به دهه 1990، گام بلندی جهت پیشرفت چشمگیر این رشته برداشته شد و آن تاسیس سازمان Ultimate Fighting Championship بود که به اختصار یو اف سی UFC نامیده می شود. هدف از تاسیس این سازمان، نمایش هنرهای رزمی بود که در آن رزمی کارها فارغ از رشته و همچنین اوزان خود به مبارزه با یکدیگر بپردازند و قوانین نیز به صورتی باشد که کمترین محدودیت ممکن را شامل شود.

اولین رویداد یو اف سی UFC با نام UFC 1 در سال 1993 و در شهر دنور برگزار شد. از این مسابقه استقبال چندانی نشد اما این رویداد شروع دوران جدیدی در ورزش های رزمی بود و پیشگام رویدادهای بیشتر مسابقات هنرهای رزمی ترکیبی شد. همانطور که ذکر شد، در ابتدا هدف UFC برگزاری مسابقاتی با حداقل محدودیت ها بود و خواهان مبارزه رزمی کارهای مختلف با یکدیگر بود، اما چیزی نگذشت که این سازمان مجبور شد تا قوانینی وضع کند و مسابقات و رویدادهای خود را سازماندهی کند.

اولین رویداد یو اف سی UFC در سال 1993 و در شهر دنور برگزار شد
اولین رویداد یو اف سی UFC در سال 1993 و در شهر دنور برگزار شد

ورود دینا وایت

یو اف سی UFC در دهه 1990 آنطور که انتظار می رفت پیشرفت نکرد و دیده نشد. مسابقات سازماندهی خوبی نداشتند و کار به جایی کشید که UFC فاصله ای تا ورشکستگی نداشت. در سال 2000 اما شرکت Zuffa وارد کار شد و UFC را خرید و از ورشکستگی نجات داد. ورود شرکت Zuffa، دوران جدیدی را در UFC آغاز کرد. در سال 2001 دینا وایت (Dana White) به عنوان مدیر UFC انتخاب شد. هدف وایت، جهانی کردن UFC بود و می خواست تا هنرهای رزمی ترکیبی، به جایگاه مناسبی در میان ورزش های دنیا برسد.

وایت کار بسیار سختی داشت و برای شروع او باید به بقیه ثابت می کرد که حساب هنرهای رزمی ترکیبی از پرو رسلنیگ جدا است. شروع UFC مصادف شده بود با دوران محبوبیت شدید کشتی حرفه ای در آمریکا و حتی بسیاری از ورزشکاران هنرهای رزمی ترکیبی نیز مسیر خود را عوض کرده و در کمپانی های پرو رسلنیگ فعالیت می کردند.

دینا وایت با الهام از کشتی حرفه ای، رویدادهای اصلی یو اف سی UFC را جذاب تر از قبل کرد. او مبارزهای محبوب را برای کسب عنوان مقابل یکدیگر قرار داد و مبارزهای جذابی را برای PPV های UFC تدارک دید. UFC 40 ثابت کرد که دینا وایت می تواند UFC را تبدیل به یکی از بهترین پروموشن های رزمی کند. این رویداد از سمت طرفداران و رسانه ها بسیار مورد استقبال قرار گرفت و پتانسیل هنرهای رزمی ترکیبی را نشان داد.

بیشتر بخوانید:

دینا وایت از سال 2011 تا به امروز، مدیر سازمان UFC است
دینا وایت از سال 2011 تا به امروز، مدیر سازمان UFC است

پیشرفت و جهانی شدن یو اف سی UFC

برگزاری رویدادهای جذاب و سرگرم کننده، قراردادهای تلویزیونی که مسابقات را در اختیار مردم بیشتری می گذارد و همچنین ساخت برنامه و مستندهای مختلف، باعث شد تا سازمان UFC هر روز پیشرفت کند و نام این سازمان به گوش افراد بیشتری برسد.

در این مسیر UFC توانست پروموشن های بیشتری را جذب کند و با برخی از سازمان های MMA به توافق برسد تا کنترل آن ها را برعهده بگیرد. در سال 2012، UFC تصمیم گرفت تا مسابقات زنان را نیز شکل دهد و به این ترتیب UFC به پروموشن MMA زنان نیز تبدیل شد.

یکی دیگر از عوامل جهانی شدن UFC، حضور چهره های شناخته شدن ورزش های رزمی در این سازمان بود. به عنوان مثال زمانی که براک لزنر تصمیم گرفت تا شانس خود را در این پروموشن امتحان کند. نگاه های بسیاری متوجه UFC و مسابقات کشتی گیر سابق WWE شد. سازمان UFC تا به امروز ورزشکارانی در اختیار داشته که به شهرت جهانی رسیده اند و به طبع باعث دیده شدن بیشتر این سازمان هم شده اند.

در زمینه معروفیت و شناخته بودن، شاید هیچ چهره ای در UFC قابل مقایسه با کانر مک گرگر نباشد. مک گرگر به واسطه هنرنمایی اش در داخل اکتاگون و شخصیت جنجالی و کاریزماتیک خود، فراتر از UFC رفت و به واسطه دیده شدن او، نام UFC نیز بیشتر از قبل به گوش رسید. مک گرگر طرفداران بسیاری پیدا کرد و مسابقات او در UFC، تماشاگران زیادی را به سمت این سازمان کشاند.

کانر مک گرگر احتمالا شناخته شده ترین چهره تاریخ یو اف سی UFC است
کانر مک گرگر احتمالا شناخته شده ترین چهره تاریخ یو اف سی UFC است

قوانین و نحوه برگزاری مسابقات UFC

رویدادهای یو اف سی UFC شباهت بسیاری به رویداد مسابقات بوکس و پرو رسلینگ دارد. رویدادهای این سازمان شامل چندین مسابقه می شود و معمولا در رویدادهای اصلی، شاهد مسابقات متعددی سر عناوین این سازمان نیز هستیم. مهم ترین مسابقه هر رویداد با نام Main Event شناخته می شود. رویدادهای اصلی UFC که به PPV معروف هستند، با شماره هایی منحصر به فرد معرفی می شوند. به عنوان مثال اولین رویداد اصلی این سازمان UFC 1 نام داشت و به همین ترتیب هر رویداد با یک عدد مشخص می شود. تا به امروز نزدیک به 300 رویداد اصلی در UFC برگزار شده است.

قوانین مبارزه های یو اف سی UFC همان قوانین اصلی هنرهای رزمی ترکیبی است. در سازمان UFC مسابقات در 3 راند برگزار می شوند اما مسابقاتی که سر عنوان قهرمانی باشند یا مسابقه اصلی هر رویداد (Main Event) که شامل عنوان قهرمانی نباشد، در 5 راند برگزار می شوند.

نمونه ای از مسابقات رویدادهای اصلی
نمونه ای از مسابقات رویدادهای اصلی

اوزان و عناوین قهرمانی یو اف سی UFC

سازمان UFC شامل 8 وزن برای مردان و 4 وزن برای زنان است که هر یک از این وزن ها نیز عنوان قهرمانی خاص خود را دارد. مثل سایر رشته های رزمی، در اینجا نیز برای هر وزن محدودیت هایی وجود دارد و ورزشکاران حاضر در هر وزن باید وزن خود را در محدوده مشخصی نگه دارند. در ادامه به معرفی اوزان مردان و زنان سازمان UFC می پردازیم.

عناوین مردان

عنوانوزن (Kg)
Flyweight56.7
Bantamweight61.2
Featherweight65.8
Lightweight70.3
Welterweight77.6
Middleweight83.9
Light heavyweight93.0
Heavyweight120.2

عناوین زنان

عنوانوزن (Kg)
Strawweight52.2
Flyweight56.7
Bantamweight61.2
Featherweight65.8

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *