0

ارزشمندترین بازیکن فینال NBA

ارزشمندترین بازیکن فینال NBA

عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال لیگ NBA یا همان NBA Finals Most Valuable Player Award، جایزه ای است که هر ساله به بهترین بازیکن سری فینال لیگ NBA اهدا می شود. در این مطلب نگاهی داریم به جایزه ارزشمندترین بازیکن فینال NBA.

عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال لیگ NBA، جایزه ای است که از سال 1969 به بهترین بازیکن سری فینال این لیگ اهدا می شود. در اصل این جایزه به نوعی بهترین بازیکن پلی آف را مشخص می کند و برخی اعتبار این عنوان را حتی بالاتر از عنوان MVP می دانند.

با این حال به دلیل اینکه اکثرا تنها درخشش بازیکن در سری فینال ملاک قرار می گیرد، این جایزه جامع و کامل بودن جایزه ارزشمندترین بازیکن سال که همان بهترین بازیکن فصل عادی است را ندارد.

تاریخچه عنوان Finals MVP

از سال 1969 لیگ NBA تصمیم گرفت تا به بهترین بازیکن سری فینال نیز جایزه ای اهدا کند. این جایزه متفاوت از جایزه MVP است که در فصل عادی اهدا می شود و تنها قرار است بهترین بازیکن فینال را مشخص کند. تعیین انتخاب ارزشمندترین بازیکن فینال، با 11 نفر از اعضای رسانه ها است و بازیکنی که رای بیشتری آورد، به این جایزه می رسد.

تا سال 2005 شکل این جایزه مانند توپ بسکتبال بود اما از سال 2005 این جایزه به شکل جدیدی درآمد. در سال 2009، نام بیل راسل، اسطوره تیم بوستون سلتیکس که با 11 قهرمانی NBA، رکورددار قهرمانی این لیگ است، روی این عنوان قرار گرفت.

مایکل جردن، رکورددار جایزه ارزشمندترین بازیکن فینال است. شکل قبلی عنوان Finals MVP به این صورت بود
مایکل جردن، رکورددار جایزه ارزشمندترین بازیکن فینال است. شکل قبلی عنوان Finals MVP به این صورت بود

برنده های عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال NBA

تا به امروز 34 بازیکن مختلف برنده این عنوان شده اند. جری وست که در سال 1969 اولین برنده این عنوان لقب گرفت، تا به امروز تنها بازیکنی است که علی رغم شکست در فینال به این جایزه رسیده است. حکیم اولاجوان، تونی پارکر، درک نوویتسکی، یانیس آنته توکومپو و نیکولا یوکیچ تنها بازیکنان غیر آمریکایی برنده عنوان Finals MVP هستند. اولاجوان در سال 1994، اولین بازیکن غیر آمریکایی برنده این جایزه لقب گرفت.

از 32 بازیکنی که برنده این عنوان شده اند، 12 بازیکن بیشتر از 2 بار به این عنوان رسیده اند. 5 بازیکن نیز حداقل 3 بار عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال را دریافت کرده اند.

بازیکنکشورتعداد Finals MVP
مایکل جردنآمریکا6
لبران جیمزآمریکا4
مجیک جانسنآمریکا3
شکیل اونیلآمریکا3
تیم دانکنآمریکا3
ویلیس ریدآمریکا2
کریم عبدالجبارآمریکا2
لری بردآمریکا2
حکیم اولاجواننیجریه2
کوبی برایانتآمریکا2
کوین دورنتآمریکا2
کوای لنردآمریکا2

رکوردداران

مایکل جردن با 6 عنوان رکورددار است. جردن به همراه شکیل اونیل تنها بازیکنی است که در 3 سال متوالی به این عنوان رسیده است. مجیک جانسن تنها بازیکنی است که در سال اول حضور خود در NBA، توانست این عنوان را کسب کند. جانسن با 20 سال سن، جوان ترین برنده این عنوان هم محسوب می شود. لبران جیمز تنها بازیکنی است که به همراه 3 تیم مختلف به عنوان Finals MVP رسیده است. جیمز در کنار کوای لنرد، تنها بازیکنی است که در دو کنفرانس شرق و غرب توانسته این عنوان را کسب کند.

لبران جیمز تنها بازیکنی است که به همراه 3 تیم مختلف به عنوان Finals MVP رسیده است
لبران جیمز تنها بازیکنی است که به همراه 3 تیم مختلف به عنوان Finals MVP رسیده است

تیم های رکورددار عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال NBA

تا به امروز 18 تیم حداقل یک برنده این عنوان را در ترکیب خود داشته اند. 12 تیم نیز هیچ بازیکنی با عنوان Finals MVP ندارند. تیم لس آنجلس لیکرز با 13 عنوان ارزشمندترین بازیکن فینال، در میان تیم ها رکورددار است. بازیکنان این تیم بیشتر از دو برابر رده های بعدی یعنی بوستون سلتیکس و شیکاگو بولز که 6 عنوان دارند، موفق به کسب این جایزه شده اند.

به غیر از لس آنجلس لیکرز، بوستون سلتیکس و شیکاگو بولز، تیم های سن انتونیو اسپرز، گلدن استیت واریرز، دیترویت پیستونز، میامی هیت، نیویورک نیکس، هیوستن راکتس و میلواکی باکس نیز سابقه حداقل 2 بار کسب این عنوان را دارند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *