0

کارلوس آلکاراس؛ اعجوبه جدید دنیای تنیس

کارلوس آلکاراس

کارلوس آلکاراس، جدیدترین اعجوبه دنیای تنیس است. در این مطلب با این تنیسور اسپانیایی آشنا می شویم.

در قرن بیست و یکم، اسپانیا یکی از قطب های تنیس دنیا بوده و برخی از بهترین تنیسورهای قرن جدید از این کشور آمده اند. به نظر می رسد که اسپانیا مجددا یک ستاره به دنیای تنیس معرفی کرده و خیلی سریع برای دوران بعد از رافائل نادال آماده می شود. در این مطلب نگاهی داریم به کارلوس آلکاراس، اعجوبه جدید دنیای تنیس.

کارلوس آلکاراس کیست؟

در سال های اخیر، نام های متعددی توانسته اند خود را میان بهترین تنیسورهای جهان قرار دهند و طرفداران این رشته را به دوران پس از بیگ 3 (راجر فدرر، رافائل نادال و نواک جوکوویچ) امیدوار کنند. تنیسورهایی مانند الکساندر زورف، استفانوس سیتسیپاس و پدیده های روس مثل دنیل مدودف و آندری روبلف، از جمله مهم ترین نام هایی هستند که به جمع بهترین های دنیا اضافه شده اند و عناوین مختلفی کسب کرده اند.

جدیدترین اعجوبه تنیس مردان، کارلوس آلکاراس است که در یک سال اخیر پیشرفت فوق العاده ای داشته و به واسطه همین پیشرفت و البته اسپانیایی بودن، به او لقب «نادال جدید» داده اند. کارلوس آلکاراس 20 ساله است. او در 18 سالگی توانست قهرمانی های متعددی از جمله مسترز 1000 امتیازی میامی را به دست آورد و به جمع 10 تنیسور برتر دنیا برسد.

به کارلوس آلکاراس لقب «نادال جدید» را داده اند
به کارلوس آلکاراس لقب «نادال جدید» را داده اند

شروع دوران حرفه ای

کارلوس آلکاراس کار خود را با درخشش در مسابقات جوانان ITF شروع کرد. جایی که توانست 2 قهرمانی در سطح نوجوانان کسب کند و خودش را میان استعدادهای آینده تنیس جای دهد. آلکاراس مسیر خوبی را سپری کرد و خیلی سریع به رنک 22 جوانان جهان رسید. او در 15 سالگی تصمیم گرفت که حرفه ای شود و خودش را میان تنیسورهای حرفه ای به چالش بکشاند.

سال 2018، آغاز دوران حرفه ای آلکاراس 15 ساله بود. او در سال های ابتدایی دوران حرفه ای خود توانست قهرمانی در مسابقات تور جهانی ITF و چلنجر ATP را کسب کند. هر چه گذشت آلکاراس نتایج بهتری گرفت و توانست خودش را در رنکینگ تنیس مردان نیز به رده های بهتری برساند. در سال 2020، آلکاراس برای اولین بار توانست در جدول اصلی یک مسابقه ATP قرار بگیرد و مسابقات ریو، اولین تورنمنت حرفه ای او بود.

در سال 2020 آلکاراس برای اولین بار توانست در جدول اصلی یک مسابقه ATP قرار بگیرد
در سال 2020 آلکاراس برای اولین بار توانست در جدول اصلی یک مسابقه ATP قرار بگیرد

پیشرفت چشمگیر کارلوس آلکاراس

سال 2021، سالی بود که کم کم طرفداران تنیس با کارلوس آلکاراس آشنا شدند. تنیسور جوان اسپانیایی هر چه گذشت توانست در مسابقات بیشتر و معتبرتری شرکت کند و خودش را در مقابل تنیسورهای سطح بالا و بهترین های ATP محک بزند. آلکاراس اولین حضور خود در مسابقات گرند اسلم را در این سال تجربه کرد. او توانست در استرالیا اپن به میدان برود و اولین پیروزی خود در گرند اسلم را نیز کسب کند.

چندی بعد آلکاراس با پیروزی در راند اول مسترز مادرید، به جوان ترین تنیسوری که در این مسترز به پیروزی می رسد تبدیل شد. آلکاراس در رولاند گاروس نیز تا دور سوم رفت که بهترین عملکردش در یک گرند اسلم بود. اولین قهرمانی دوران حرفه ای آلکاراس در مسابقات کرواسی به دست آمد. بالاتر از اولین قهرمانی، درخشش آلکاراس در یو اس اپن 2021 بود که به چشم آمد.

آلکاراس در یو اس اپن 2021 توانست استفانوس سیتسیپاس را شکست دهد و به بزرگ ترین پیروزی دوران حرفه ای خود برسد. او سپس به مرحله یک چهارم نهایی این گرند اسلم رسید که او را به جوان ترین تنیسوری که در عصر جدید تنیس به جمع 8 تنیسور برتر اپن آمریکا رسیده، تبدیل کرد. آلکاراس به درخشش خود ادامه داد. در ادامه فصل 2021 توانست متئو برتینی و یانیک سینر که هر دو میان 10 تنیسور برتر دنیا بودند را نیز شکست دهد و به جمع 35 تنیسور برتر رنکینگ ATP برسد.

آلکاراس در یو اس اپن 2021 توانست استفانوس سیتسیپاس را شکست دهد و به بزرگ ترین پیروزی دوران حرفه ای خود برسد
آلکاراس در یو اس اپن 2021 توانست استفانوس سیتسیپاس را شکست دهد و به بزرگ ترین پیروزی دوران حرفه ای خود برسد

اوج گیری پدیده جوان در سال 2022

کارلوس آلکاراس سال 2021 را با قهرمانی در مسابقات Next Generation ATP Finals که در آن تنیسورهای جوان و آینده دار شرکت می کنند، به اتمام رساند. سال 2022 اما از چیزی که انتظار می رفت بسیار بهتر شروع شد. آلکاراس در راند سوم استرالیا اپن و در دیداری که به 5 ست کشید، نتیجه را به متئو برتینی واگذار کرد. او در ادامه اما توانست این شکست را جبران کند و با پیروزی برابر تنیسورهایی همچون فابیو فونینی، دیگو شوارتزمن و برتینی، قهرمان مسابقات 500 امتیازی ریو شود.

پدیده اسپانیایی که حالا به جمع 20 تنیسور برتر دنیا رسیده بود، تا نیمه نهایی مسترز ایندین ولز هم رفت که اینجا نتوانست حریف الگوی خود، رافائل نادال شود. مسترز بعدی اما صحنه افتخار آفرینی آلکاراس بود. او در مسترز میامی همه را شگفت زده کرد و به قهرمانی رسید تا اولین عنوان خود در مسترزهای 1000 امتیازی را در 18 سالگی کسب کند.

3349427 68468808 2560 1440
با قهرمانی در مسترز میامی، آلكاراس جوان ترين قهرمانى تاريخ مسترز ميامى و سومين قهرمان جوان تاريخ مسترز لقب گرفت

با اين قهرمانى، آلكاراس جوان ترين قهرمانى تاريخ مسترز ميامى و سومين قهرمان جوان تاريخ مسترزهاى 1000 امتيازى لقب گرفت. البته پیشرفت این اعجوبه ادامه داشت. او توانست قهرمان مسابقات 500 امتیازی بارسلونا هم بشود و خودش را برای اولین بار به جمع 10 تنیسور برتر رنکینگ ATP برساند.

  • بیشتر بخوانید:

قهرمانی تاریخی کارلوس آلکاراس در مسترز مادرید 2022

اولین قهرمانی گرند اسلم و تبدیل به مرد شماره یک تنیس جهان

پیشرفت چشمگیر کارلوس آلکاراس در سال 2022 ادامه داشت. تنیسور اسپانیایی خیلی سریع تر از چیزی که انتظار می رفت، توانست به قله تنیس برسد. آلکاراس بعد از 2 قهرمانی مسترز در سال 2022، موفق شد جام قهرمانی یو اس اپن 2022 را نیز بالای سر ببرد تا به اولین عنوان خود در مسابقات گرند اسلم نیز برسد. آلکاراس سومین اسپانیایی تاریخ است که به قهرمانی در مسابقات گرند اسلم می رسد. او جوان ترین قهرمان این مسابقات از سال 2005 و رافائل نادال و همچنین جوان ترین قهرمان یو اس اپن از سال 1990 و پیت سمپراس است.

بیشتر بخوانید:

اپن آمریکا 2022؛ تاریخ سازی کارلوس آلکاراس

فصل 2022 برای آلکاراس رویایی شد. او با کسب اولین قهرمانی خود در مسابقات گرند اسلم، توانست به صدر رنکینگ ATP نیز برسد و مرد شماره یک تنیس جهان لقب بگیرد. آلکاراس با تنها 19 سال، جوان ترین مرد شماره یک تنیس جهان است. آلکاراس همچنین توانست فصل 2022 را به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان به پایان برساند و جوان ترین تنیسوری لقب بگیرد که موفق به این کار می شود.

کارلوس آلکاراس جوان ترین مرد شماره یک تاریخ تنیس است
کارلوس آلکاراس جوان ترین مرد شماره یک تاریخ تنیس است

تاریخ سازی در ویمبلدون 2023

در حالی که خیلی ها فکر می کردند آلکاراس تنها به خاک و هاردکورت خلاصه می شود، تنیسور اسپانیایی همه را شگفت زده کرد. او در ویمبلدون 2023 با شکست نام هایی همچون متئو برتینی، هولگر رونه و دنیل مدودف به فینال رسید. او در فینال نیز ماموریت غیرممکن را ممکن کرد و با شکست 2-3 نواک جوکوویچ، برای اولین بار قهرمان مسابقات ویمبلدون شد.

آلکاراس تنها دومین بازیکنی است که در فینال ویمبلدون، موفق به شکست جوکوویچ می شود. او همچنین جوان ترین تنیسوری است که سابقه قهرمانی در یو اس اپن و ویمبلدون را دارد.

ویمبلدون 2023 آلکاراس
قهرمانی کارلوس آلکاراس در ویمبلدون 2023

شباهت عجیب کارلوس آلکاراس به رافائل نادال

درست یا نادرست، از همان ابتدا کارلوس آلکاراس همواره با رافائل نادال مقایسه می شد. روند دوران حرفه ای او نیز اما خود به خود باعث این قیاس می شود و نمی توان شباهت عجیب غریب کارنامه او در سال 2022 را با رافائل نادال در سال 2005 نادیده گرفت.

  • 24 اپريل 2005: رافائل نادال با شكست يک اسپانيايى، قهرمان مسابقات بارسلونا شد.
  • 24 اپريل 2022: كارلوس آلكاراس با شكست يک اسپانيايى، قهرمان مسابقات بارسلونا شد.
  • 25 اپريل 2005: نادال 18 ساله براى اولين بار به جمع 10 تنيسور برتر دنيا رسید.
  • 25 اپريل 2022: آلكاراس 18 ساله براى اولين بار به جمع 10 تنيسور برتر دنيا رسيد.
Rafael Nadal vs Carlos Alcaraz MMO21 003 Angel Martinez scaled e1620242690593
راه کارلوس آلکاراس در سال 2022، شباهت فوق العاده ای به مسیر رافائل نادال در سال 2005 دارد

ثبات؛ چیزی که آلکاراس به آن نیاز دارد

در ابتدای متن نیز اشاره شد که تنیسورهای متعددی در این سال ها توانسته اند بدرخشند و به جمع بهترین های ATP برسند. با این حال چیزی که نسل جدید هنوز نتوانسته ثابت کند، ثبات و تداوم است. کارلوس آلکاراس شروع بسیار خوبی داشته و از حالا یک مدعی است اما او چالش سخی پیش رو دارد و آن ماندن در اوج است. آلکاراس حالا باید ضمن پیشرفت و ارتقا جنبه های مختلف بازی خود، تداوم و تکرار از خود نشان دهد تا ثابت کند که ستاره ای جدید برای دوران پسا بیگ 3 ظهور کرده است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *