0

شوهی اوتانی؛ اعجوبه ژاپنی بیسبال

شوهی اوتانی

شوهی اوتانی نامی است که در جهان ورزش و رشته بیسبال، سر و صدای زیادی به پا کرده است. نگاهی داریم به این بیسبالیست ژاپنی.

بیسبال با وجود اینکه ورزشی جهانی به شمار می رود اما ورزشکاران آن به قدر کافی معروف نیستند و شناخت مردم از آن ها به اندازه سایر ورزشکاران نیست. برخی مواقع اما ورزشکارانی ظهور می کنند که فارغ از رشته، توجه دنیای ورزش را به خود جلب می کنند. شوهی اوتانی، بیسبالیست ژاپنی یکی از این ورزشکاران است که در لیگ بیسبال MLB غوغا به پا کرده و توانسته نام خود را سر زبان ها بیندازد. در ادامه نگاهی داریم به این ورزشکار.

شروع دوران حرفه ای شوهی اوتانی

شوهی اوتانی در دوران دبیرستان نام خود را مطرح کرد. او که در رشته شنا هم توانایی بالایی داشت، اغلب به عنوان پیچر در دبیرستان بازی می کرد. بعد از پایان دوران دبیرستان، اوتانی تصمیم داشت تا راهی MLB شود و تیم های متعددی همچون نیویورک ینکیز و لس آنجلس داجرز نیز تمایل به جذب او داشتند. با این حال در درفت سال 2012 لیگ بیسبال ژاپن، تیم هوکایدو فایترز او را انتخاب کرد.

ریسک فایترز جواب داد و اوتانی بعد از مذاکره با این تیم و مشورت با ستاره های ژاپنی، تصمیم گرفت که به لیگ بیسبال ژاپن ملحق شود و چند سال بعد به MLB برود. یکی از اصلی ترین دلایلی که اوتانی تصمیم گرفت تا دوران حرفه ای اش را در کشورش شروع کند این بود که تیم های MLB و به خصوص لس آنجلس داجرز که دنبال او بود، اجازه نمی دادند که او در پستی به غیر از پیچر بازی کند اما اوتانی تصمیم داشت تا در دو پست مختلف خود را به چالش بکشد.

اوتانی در سال 2013 دوران حرفه ای خود را در ژاپن شروع کرد و به مدت 5 سال نیز برای فایترز به میدان رفت. او به همراه این تیم قهرمان لیگ ژاپن شد و به افتخارات زیادی همچون ارزشمندترین بازیکن لیگ و 5 حضور در مسابقه آل استار نیز رسید.

شوهی اوتانی دوران حرفه ای خود را در لیگ بیسبال ژاپن شروع کرد
شوهی اوتانی دوران حرفه ای خود را در لیگ بیسبال ژاپن شروع کرد

ورود به لیگ بیسبال MLB

در دسامبر 2017، شوهی اوتانی تصمیم گرفت تا لیگ ژاپن را ترک کند و راهی MLB شود. او با تیم لس آنجلس انجلز به توافق رسید تا هم به عنوان پیچر و هم به عنوان هیتر در این تیم فعالیت کند. اوتانی علی رغم مصدومیت های متعدد، در همان فصل اول نشان داد که توانایی های بالایی در پیچینگ و بت زنی دارد. او در فصل اول خود توانست جایزه بهترین روکی سال امریکن لیگ را دریافت کند.

دو فصل آتی برای اوتانی خوب پیش نرفت. او در سال 2019 با مصدومیت مواجه شد و بعد از عمل جراحی، ادامه فصل را از دست داد. مصدومیت در فصل 2020 نیز گریبان گیر این بیسبالیست ژاپنی شد و او نتوانست در اکثر فصل به عنوان پیچر فعالیت کند. بعد از دو فصل ناامیدکننده اما قرار بود که اوتانی فصلی تاریخی را پشت سر بگذارد.

شوهی اوتانی در سال 2017 به تیم لس آنجلس انجلز پیوست
شوهی اوتانی در سال 2017 به تیم لس آنجلس انجلز پیوست

درخشش تاریخی شوهی اوتانی در MLB

شوهی اوتانی تصمیم گرفت تا خودش را تقویت کند. او به طور کامل رژیم غذایی اش را تغییر داد و به کمک متدهای جدید و همچنین پیشرفته ترین فناوری روز، تمریناتش را تحلیل کرد تا بهتر شود. او زودتر از موعود در تمرینات حاضر شد و با انجلز به توافق رسید تا بدون محدودیت در فصل 2021 به میدان برود. نتیجه شد یکی از تاریخی ترین فصول ورزش.

شوهی اوتانی در فصل 2021 هم در پیچینگ و هم در بتینگ از بهترین های فصل بود. او اولین بازیکن تاریخ MLB لقب گرفت که به عنوان پیچر و یک پست دیگر به مسابقه آل استار می رسد و همچنین اولین بازیکن تاریخ این لیگ لقب گرفت که در دو پست مختلف به تیم های منتخب فصل می رسد. در پایان او با تمام آرای ممکن به عنوان ارزشمندترین بازیکن امریکن لیگ انتخاب شد.

فصل 2021 اوتانی به باور بسیاری، بهترین فصل یک بازیکن در تاریخ لیگ MLB است
فصل 2021 اوتانی به باور بسیاری، بهترین فصل یک بازیکن در تاریخ لیگ MLB است

فصل 2022 به مثل 2021 تاریخی نبود اما اوتانی مجددا به آل استار رسید و توانست سطح بالایش را حفظ کند. فصل 2023 اما با یک درخشش بی سابقه شروع شد. او توانست برابر آمریکا و هم تیمی قدرتمند خود مایک تراوت، ژاپن را قهرمان مسابقات World Baseball Classic کند و ارزشمندترین بازیکن این رقابت ها نیز لقب بگیرد.

با اینکه در فصل 2023 نیز مصدومیت مجددا به سراغ اوتانی آمد اما او یکبار دیگر هم به عنوان پیچر و هم به عنوان هیتر درخشید و یکی از بهترین فصول خود را تجربه کرد. شکسته رکوردهای بیشتری و صدرنشینی در شاخص های مختلف با سومین حضور در مسابقه آل استار همراه شد و در ادامه او را به دومین عنوان MVP امریکن لیگ رساند.

جالب است بدانید که هر دو عنوان MVP شوهی اوتانی با تمام آرای ممکن به دست آمده است. اوتانی اولین و تا به امروز تنها بازیکن تاریخ لیگ MLB است که دوبار با تمام آرای ممکن به عنوان ارزشمندترین بازیکن این لیگ انتخاب می شود.

شوهی اوتانی در فصل 2023 برای دومین بار به عنوان ارزشمندترین بازیکن امریکن لیگ انتخاب شد
شوهی اوتانی در فصل 2023 برای دومین بار به عنوان ارزشمندترین بازیکن امریکن لیگ انتخاب شد

نابغه بیسبال؛ دلیل موفقیت خیره کننده شوهی اوتانی

پیچینگ و بتینگ در رشته بیسبال بسیار متفاوت هستند. بازیکنانی که به عنوان پیچر توپ پرتاب می کنند، سمت بتینگ نمی روند و بترها نیز توانایی پیچینگ ندارند. این میان اما یک سری استعداد خاص وجود دارند که سمت هر دو می روند. تعداد بازیکنانی که توانایی پیچینگ و بتینگ همزمان را داشته باشند اصلا زیاد نیست و بازیکنی که در هر دو جنبه قوی باشد، تقریبا وجود ندارد!

شوهی اوتانی اما متفاوت است. همانطور که ذکر شد، او از ابتدا در هر دو پست بازی کرد و دلیل معروفیت او در ژاپن نیز همین موضوع بود. او پیشنهاد تیم های MLB مبنی بر بازی در یک پست را نپذیرفت و تصمیم گرفت تا در ژاپن دوران حرفه ای اش را شروع کند تا بتواند در هر دو پست خود را تقویت کند. اوتانی بعدها در MLB نیز توانست استعداد بالایش در هر دو پست را به نمایش بگذارد تا جایی که او را با بیب روث مقایسه کردند؛ کسی که به باور بسیاری بهترین بیسبالیست تاریخ است! به همین دلیل است که اوتانی یک نابغه در بیسبال به شمار می رود.

بیب روث به باور بسیاری، بهترین بازیکن تاریخ بیسبال است
بیب روث به باور بسیاری، بهترین بازیکن تاریخ بیسبال است

ثبت گران ترین قرارداد تاریخ ورزش

قرارداد شوهی اوتانی در پایان فصل 2023 MLB با لس آنجلس انجلز به پایان رسید و او بازیکن آزاد شد. بعد از شایعه های فراوان، او با قراردادى 10 ساله به ارزش 700 ميليون دلار به لس آنجلس داجرز پيوست. قرارداد اين بازيكن ژاپنى به طور رسمى به گران ترين قرارداد تاريخ ورزش تبديل شد. اين قرارداد تقريبا 300 ميليون دلار بيشتر از ركورد قبلى MLB است كه دست مايک تراوت بود و همچنين با اختلافى بيشتر از 200 ميليون دلار، گران ترين قرارداد تاريخ ميجرليگ هاى آمريكا نيز به شمار مى رود.

قبل از اين، قرارداد ليونل مسى با بارسلونا، بالاتر از قرارداد كريستيانو رونالدو با النصر عربستان، گران ترين قرارداد تاريخ ورزش بود. قرارداد مسى كه توسط نشريه ماركا فاش شده بود، 674 ميليون دلار ارزش داشت و قرارداد رونالدو نيز بيشتر از 530 ميليون دلار گزارش شده است.

قرارداد شوهی اوتانی با لس آنجلس داجرز، گران ترین قرارداد تاریخ ورزش است
قرارداد شوهی اوتانی با لس آنجلس داجرز، گران ترین قرارداد تاریخ ورزش است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید