0

گرندپری ایتالیا

گرندپری ایتالیا

گرندپری ایتالیا یکی از قدیمی ترین مسابقات اتومبیل رانی در دنیا و با سابقه ترین گرندپری تاریخ فرمول یک است. نگاهی داریم به این مسابقه.

در تاریخ مسابقات اتومبیل رانی، هیچ مسابقه ای به اندازه گرندپری ایتالیا برگزار نشده است. این مسابقه در کنار گرندپری بریتانیا، تنها مسابقه تاریخ فرمول یک است که در هر فصل برگزار شده است. مونزا خانه تیم فراری است و این مسابقه اهمیت بسیار بالایی برای این تیم ایتالیایی دارد. نگاهی داریم به گرندپری ایتالیا.

تاریخچه گرندپری ایتالیا

گرندپری ایتالیا اولین بار در سال 1921 در برشا برگزار شد و با تاسیس پیست مونزا در سال 1922، مسابقه ایتالیا به این پیست رفت. پیست مونزا در آن زمان سومین پیست اختصاصی موتوراسپورت در دنیا به شمار می رفت و این موضوع به اهمیت گرندپری ایتالیا اضافه کرد. بالا گرفتن تب مسابقات اتومبیل رانی در ایتالیا و حضور کمپانی های ماشین سازی معتبر در این کشور، روز به روز به ارزش گرندپری ایتالیا اضافه کرد و باعث شد تا سطح این مسابقات ارتقا پیدا کند.

تا قبل از شروع جنگ جهانی دوم، گرندپری ایتالیا در اکثر سال ها برگزار شد اما در همین مدت این مسابقه شاهد تراژدی های متعددی بود. به عنوان مثال در سال 1928، یکی از مرگبارترین حوادث تاریخ موتوراسپورت در مونزا رقم خورد که بر اثر آن 28 نفر جان خود را از دست دادند. یکی دیگر از حوادث تلخ مونزا برمی گردد به سال 1933 که 3 راننده جان خود را از دست دادند و در همین راستا انتقادهای بسیار زیادی به این پیست وارد شد.

تصادف های مرگبار در پیست مونزا، انتقادهای زیادی را به همراه داشت
تصادف های مرگبار در پیست مونزا، انتقادهای زیادی را به همراه داشت

پیست مونزا باید تغییر می کرد تا برای مسابقات ایمن تر شود. در دهه 1930 تغییراتی در این پیست اعمال شد و همچنین خط شروع مسابقه هم تغییر کرد تا این رقابت با ایمنی بیشتر نسبت به قبل برگزار شود. با شروع جنگ جهانی دوم، گرندپری ایتالیا برای 7 سال تعطیل شد و سپس از سال 1947 مجددا شروع به کار کرد.

گرندپری ایتالیا؛ امضای مسابقات فرمول یک

با شروع به کار مسابقات فرمول یک در سال 1950، گرندپری ایتالیا به یکی از اصلی ترین رقابت های این مسابقات تبدیل شد. حضور تیم های ایتالیایی از جمله فراری، باعث شد تا این رقابت جایگاه خاصی پیدا کند و پیست مونزا هم دچار تغییرات گسترده ای شود. پیست مونزا با تغییرات متنوعی وارد تقویم فرمول یک شد اما هر سال نیز این پیست تغییر می کرد تا مناسب مسابقات فرمول یک شود. در دهه 1950، پیست مونزا تغییر شکل داده بود و بسیار متفاوت از آن پیست سابق بود.

گرندپری ایتالیا، مسابقه خانگی تیم های ایتالیایی به شمار می رود که سرآمد آن ها فراری است؛ تیمی که مانند این مسابقه از همان ابتدا در فرمول یک حضور داشته و در تمام این سال ها نیز بخشی از F1 بوده است. این مسابقه به حضور گسترده طرفداران فراری که تیفوسی نامیده می شوند معروف است و هر ساله هزاران طرفدار فراری، سکوهای مونزا را به رنگ قرمز درمی آورند. جالب است بدانید که تا به امروز 92 بار گرندپری ایتالیا برگزار شده که بیشترین تعداد مسابقه در تاریخ اتومبیل رانی است.

تیفوسی های فراری، بخش ویژه ای از گرندپری ایتالیا هستند
تیفوسی های فراری، بخش ویژه ای از گرندپری ایتالیا هستند

معرفی پیست مونزا

همانطور که ذکر شد، پیست مونزا در سال 1922 ساخته شد. مراحل ساخت این پیست تنها 110 روز زمان برد. مونزا تا به امروز بارها دچار تغییر شده و شکل امروزی این پیست، بسیار متفاوت از چیزی است که در دهه های قبل وجود داشته است. اولین گرندپری ایتالیا که در چارچوب فرمول یک بود، در پیست مونزا برگزار شد و به غیر از یکبار در سال 1980، تا به امروز تمام گرندپری های ایتالیای فرمول یک در پیست مونزا برگزار شده است.

پیست مونزا از سریع ترین پیست های اتومبیل رانی جهان است و از این پیست به عنوان معبد سرعت فرمول یک یاد می شود. مونزا از مستقیمی های طولانی تشکیل شده و تعجبی هم ندارد که همین مستقیمی ها باعث سرعت فراوان این پیست شده اند. طول پیست مونزا 5.793 کیلومتر است که باید در 53 دور انجام شود و به این ترتیب مسافت مسابقه ایتالیا را به 306.72 کیلومتر می رساند. مونزا از 11 پیچ و 2 ناحیه DRS تشکیل شده است.

image
پیست مونزا از سریع ترین پیست های اتومبیل رانی جهان است و از این پیست به عنوان معبد سرعت فرمول یک یاد می شود

رکوردهای گرندپری ایتالیا

گرندپری ایتالیا به قدری برای تیم فراری اهمیت دارد که پیروزی در این مسابقه می تواند فشار یک فصل بد را کم کند و عملکرد ضعیف نیز می تواند فراری را در خانه به لبه پرتگاه ببرد. تا به امروز فراری 19 بار توانسته گرندپری خانگی اش را در چارچوب فرمول یک پیروز شود که بیشتر از هر تیم دیگری است. میشائیل شوماخر و لوییس همیلتن نیز هر کدام با 5 پیروزی، رکورددار بیشترین برد در میان راننده های تاریخ این مسابقه هستند.

تمام 5 پیروزی مشائیل شوماخر در گرندپری ایتالیا به همراه فراری به دست آمد
تمام 5 پیروزی مشائیل شوماخر در گرندپری ایتالیا به همراه فراری به دست آمد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *