0

نحوه امتیازدهی در فرمول یک

امتیازدهی در فرمول یک

نحوه امتیازدهی در فرمول یک آسان است و پیچیدگی خاصی ندارد. در این مطلب نگاهی داریم به نحوه امتیازدهی در فرمول یک.

مسابقات فرمول یک نیز مانند بسیاری از رشته های ورزشی بر اساس امتیازدهی است. در پایان هر مسابقه نفرات برتر امتیاز کسب می کنند. البته برای کسب امتیاز در فرمول یک راه های دیگری هم وجود دارد که در این مطلب به تمام آن ها اشاره می کنیم.

تماشای ویدیو در یوتیوب

نحوه امتیازدهی در فرمول یک؛ کسب امتیاز

در طول یک فصل فرمول یک، مسابقات پرشماری برگزار می شود. این مسابقات همواره در طول سال ها با تغییرات مختلفی مواجه شده اند و در آخرین تغییرات، 23 مسابقه که به گرندپری معروف است، برای فصل 2023 برنامه ریزی شده است.

هر مسابقه خود به 3 تمرین، 1 تعیین خط و یک مسابقه اصلی تقسیم می شود. راننده ها باید حداقل در یک نوبت تمرین شرکت کند. هر تیم و راننده ای که در پایان فصل امتیازهای بیشتری کسب کنند، قهرمان بخش تیمی و بخش راننده لقب می گیرند. نحوه امتیازدهی در فرمول یک برای تیم ها و راننده ها یکسان و به شرح زیر است:

رتبهامتیاز
125
218
315
412
510
68
76
84
92
101

از فصل 2019، به راننده اى كه سريع ترين دور مسابقه را ثبت كند و ميان 10 راننده برتر مسابقه باشد نيز یک امتياز تعلق مى گيرد.

نحوه امتیازدهی در فرمول یک؛ 10 نفر برتر هر مسابقه در فرمول یک به امتیاز می رسند
نحوه امتیازدهی در فرمول یک؛ 10 نفر برتر هر مسابقه در فرمول یک به امتیاز می رسند

نحوه امتیازهای اسپرینت ریس فرمول یک

از فصل 2021، فرمول یک مسابقه ای جدید به نام اسپرینت ریس را به تقویم رقابت های سالانه خود اضافه کرد که شبیه همان مسابقه اصلی است با این تفاوت که در دورهای کمتری برگزار می شود. گرندپری هایی که شامل اسپرینت ریس می شوند، فرمت برگزاری آن ها کمی متفاوت از سایر مسابقه های فصل است.

جمعه ها بعد از تمرين، تعيين خط برگزار مى شود و اين همان تعيين خط اصلى مسابقه يكشنبه است. شنبه يک تعيين خط ديگر برگزار مى شود كه جايگاه راننده ها در اسپرينت ريس را مشخص مى كند. بعد از تعيين خط اسپرينت ريس كه به اسپرينت شوت اوت معروف است، مسابقه اسپرينت شروع مى شود. يكشنبه نيز به روال سابق، مسابقه اصلى برگزار خواهد شد.

8 راننده برتر اسپرینت ریس نیز به امتیاز می رسند. نحوه امتیازدهی در اسپرینت ریس به شرح زیر است:

رتبهامتیاز
18
27
36
45
54
63
72
81

تماشای ویدیو در یوتیوب

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *