0

گرندپری بریتانیا

گرندپری بریتانیا

گرندپری بریتانیا، زادگاه مسابقات فرمول یک است. نگاهی داریم به قدیمی ترین رقابت فرمول یک و پیست تاریخی سیلوراستون.

فرمول یک؛ از پیدایش تا نحوه برگزاری

نام گرندپری بریتانیا با فرمول یک گره خورده است و نمی توان به فرمول یک اشاره کرد و از این مسابقه صحبت نکرد. گرندپری بریتانیا قدیمی ترین مسابقه تاریخ فرمول یک است و به همراه گرندپری ایتالیا، تنها مسابقه ای است که در تمام فصل های فرمول یک برگزار شده است. پیست سیلوراستون، زادگاه F1 به شمار می رود و در این مطلب به طور کامل به این مسابقه و پیست تاریخی آن می پردازیم.

تاریخچه گرندپری بریتانیا

اتومبیل رانی در بریتانیا از محبوبیت بالایی برخوردار است و این را می توان از مسابقات مختلف، کمپانی های خودروسازی و راننده های این رشته متوجه شد. در سال 1907، پیست مخصوص اتومبیل رانی در نزدیکی شهر لندن درست شد و مسابقه های مختلفی در این پیست برگزار شد که شکل مستمر و منظمی نداشتند. با اوج گیری اتومبیل رانی در اروپا و مخصوصا کشور فرانسه، بریتانیا نیز تصمیم گرفت تا مسابقات جدی تری داشته باشد و به این ترتیب در سال 1926، گرندپری بریتانیا برای اولین بار برگزار شد.

مانع بزرگ مسابقه بریتانیا و چیزی که باعث شد تا این مسابقه به تعطیلی کشیده شود، جنگ جهانی دوم بود که به طور کامل این مسابقات را لغو کرد. بعد از پایان جنگ جهانی دوم، این رقابت مجددا برگزار شد و این بار رنگ و بوی بسیار جدی تری به خود گرفت. با تشکیل مسابقات فرمول یک، گرندپری بریتانیا میزبان اولین مسابقه تاریخ این رقابت ها شد و انگلیس زادگاه این مسابقات لقب گرفت. گرندپری بریتانیا تا به امروز همواره پای ثابت مسابقات فرمول یک بوده و در کنار گرندپری ایتالیا، تنها مسابقه ای است که در تمام ادوار فرمول یک برگزار شده است.

گرندپری بریتانیا، اولین مسابقه تاریخ فرمول یک بود
گرندپری بریتانیا، اولین مسابقه تاریخ فرمول یک بود

سیلوراستون؛ زادگاه فرمول یک

همانطور که ذکر شد، اولین مسابقه تاریخ فرمول یک، گرندپری بریتانیا بود. این مسابقه در پیست سیلوراستون برگزار شد که هنوز هم میزبان مسابقات فرمول یک است. نینو فارینا اهل ایتالیا که برای تیم آلفا رومئو مسابقه می داد، برنده اولین مسابقه تاریخ فرمول یک شد. فارینا توانست پول پوزیشن این مسابقه را هم کسب کند.

سیلوراستون در طول سال ها بارها دچار تغییرات مختلفی شده و حتی در دوره ای، گرندپری بریتانیا در پیست های دیگری برگزار شد. بیشترین تغییر این پیست در سال 1987 صورت گرفت که سیلوراستون به یک پیست مدرن تبدیل شد و کاملا تحول یافت.

نینو فارینا اهل ایتالیا که برای تیم آلفا رومئو مسابقه می داد، برنده اولین مسابقه تاریخ فرمول یک بود. فارینا توانست پول پوزیشن این مسابقه را هم کسب کند
نینو فارینا اهل ایتالیا که برای تیم آلفا رومئو مسابقه می داد، برنده اولین مسابقه تاریخ فرمول یک شد. فارینا توانست پول پوزیشن این مسابقه را هم کسب کند

معرفی پیست سیلوراستون

پیست سیلوراستون میان سال های 1943 تا 1946 ساخته شد و اولین بار در سال 1947 میزبان یک مسابقه اتومبیل رانی بود. علی رغم تغییرات بسیار در طول سال ها، همواره از پیست سیلوراستون به عنوان یکی از سریع ترین پیست های فرمول یک یاد می شود. این پیست 5.891 کیلومتر است و در 52 دور برگزار می شود که مجموع مسافت آن را به 306.198 کیلومتر می رساند.

مستقیمی های پیست سیلوراستون زیاد است و همین باعث می شود که برخلاف برخی از پیست های فرمول یک، اینجا شاهد سبقت های زیادی باشیم. شروع مسابقه بریتانیا هم جذاب است و معمولا در همان پیچ اول، درگیری های متعددی را شاهد هستیم. نباید از پیچ های چالشی سیلوراستون غافل شویم. این پیست 18 پیچ دارد و شامل 2 ناحیه DRS است.

علی رغم تغییرات بسیار در طول سال ها، همواره از پیست سیلوراستون به عنوان یکی از سریع ترین پیست های فرمول یک یاد می شود
علی رغم تغییرات بسیار در طول سال ها، همواره از پیست سیلوراستون به عنوان یکی از سریع ترین پیست های فرمول یک یاد می شود

رکوردهای گرندپری بریتانیا

تا به امروز 17 راننده مختلف، بیشتر از یکبار طعم برد در گرندپری بریتانیا را چشیده اند. از میان این 17 راننده، 6 راننده بریتانیایی هستند. جیم کلارک با 5 برد در این مسابقه، 50 سال رکورددار بیشترین پیروزی در گرندپری بریتانیا بود تا اینکه یک بریتانیایی دیگر یعنی لوییس همیلتن، توانست رکورد کلارک را بشکند و 8 بار پیروز گرندپری خانگی شود. مثل بسیاری از مسابقات فرمول یک، در این رقابت نیز فراری رکورددار پیروزی تیمی است و تا به امروز 16 برد در این مسابقه به دست آورده که بیشتر از 14 برد مک لارن است.

لوییس همیلتن با 8 پیروزی در گرندپری بریتانیا، رکورددار است
لوییس همیلتن با 8 پیروزی در گرندپری بریتانیا، رکورددار است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *