0

عملکرد آمریکا در جام جهانی بسکتبال

تیم ملی بسکتبال آمریکا

عملکرد آمریکا در جام جهانی بسکتبال همواره مورد بحث بوده است. در این مطلب نگاهی داریم به عملکرد آمریکا در جام جهانی بسکتبال.

آمریکا همواره قدرت بلامنازع بسکتبال دنیا بوده است. پرافتخارترین تیم تاریخ المپیک و جام جهانی، همیشه یکی از اصلی ترین مدعی ها به شمار می رود. با این حال عملکرد آمریکا در جام جهانی همیشه مورد بحث بوده و نقدهایی به همراه داشته است. در این مطلب نگاهی داریم به عملکرد آمریکا در جام جهانی بسکتبال.

نتایج آمریکا در جام جهانی بسکتبال

آمریکا تا به امروز 12 مدال مختلف در جام جهانی بسکتبال به دست آورده که بیشتر از هر کشور دیگری است. این کشور تا به حال 5 بار قهرمان شده که در کنار یوگوسلاوی، رکورد بیشترین قهرمانی جام جهانی بسکتبال به شمار می رود. با این حال عملکرد آمریکا از زمانی که جام جهانی بسکتبال اجازه حضور بازیکنان حرفه ای را داد، چندان قدرتمند نبوده است.

آمریکا در جام جهانی 1994 با ترکیب نسبتا قدرتمندی وارد شد و توانست سومین قهرمانی خود را کسب کند. برای کسب چهارمین مدال طلا اما آمریکا 16 سال صبر کرد. در سه دوره آتی، ایالات متحده حتی به فینال هم نرسید. جام جهانی 2010 و جام جهانی 2014 اما متفاوت بودند. آمریکا بار دیگر با ترکیب خوبی وارد این تورنمنت شد و به دو قهرمانی متوالی رسید.

بعد از قدرت نمایی در دو دوره متوالی، آمریکایی ها بار دیگر در جام جهانی بسکتبال افت کردند. رتبه هفتم آمریکا در جام جهانی 2019، ضعیف ترین نتیجه تاریخ این تیم در جام جهانی بود. جام جهانی 2023 هم فرق چندانی نداشت و آمریکا مجددا نتوانست به فینال برسد. به این ترتیب از 1994 به بعد، آمریکا از 8 جام جهانی، تنها سه بار به قهرمانی رسید!

رتبه 7 آمریکا در جام جهانی 2019، ضعیف ترین عملکرد آمریکا در جام جهانی بود
رتبه 7 آمریکا در جام جهانی 2019، ضعیف ترین عملکرد آمریکا در جام جهانی بود

چرا بهترین بازیکنان NBA در تیم ملی آمریکا حضور ندارند؟

اولین سوالی که بعد از دیدن ترکیب تیم ملی آمریکا به وجود می آید این است که چرا بهترین بازیکنان NBA در تیم ملی آمریکا حضور ندارند؟ این سوالی است که تمام طرفداران بسکتبال از خود می پرسند. آمریکا حتی در بهترین سال ها هم با بهترین ترکیب خود به جام جهانی نمی رود. ایالات متحده معمولا با ترکیب سوم یا چهارم خود وارد جام جهانی می شود.

دلیل نیامدن فوق ستاره های NBA به تیم ملی آمریکا، پایین بودن اهمیت جام جهانی بسکتبال برای این کشور است. آمریکایی که همواره قهرمان میجرلیگ های خود را قهرمان جهان خطاب می کنند، اهمیت چندانی به مسابقات دیگر نمی دهند. اولویت ستاره های آمریکا همواره لیگ NBA بوده و آن ها کسب افتخار در این لیگ را بالاتر از هر چیز دیگری قرار می دهند.

ستاره های NBA ترجیح می دهند تا در تابستان علاوه بر استراحت و ریکاوری، خود را برای فصل جدید آماده کنند و نقاط ضعف خود را پوشش دهند. به همین دلیل آن ها نمی خواهند فرصت پیشرفت را با حضور در جام جهانی که برای شان ارزش چندانی ندارد، هدر دهند. ترجیح این ستاره ها، حضور در المپیک است و بازی در این مسابقات برای آن ها به مراتب ارزش بالایی نسبت به جام جهانی دارد.

ستاره های آمریکایی NBA ترجیح می دهند تا به جای جام جهانی، در المپیک بازی کنند
ستاره های آمریکایی NBA ترجیح می دهند تا به جای جام جهانی، در المپیک بازی کنند

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *