0

بهترین گلزنان تاریخ فوتبال

بهترین گلزنان تاریخ فوتبال

بهترین گلزنان تاریخ فوتبال چه کسانی هستند؟ چه کسی بیشتر از همه گلزنی کرده است؟ در این مطلب نگاهی داریم به بهترین گلزنان تاریخ فوتبال.

در تاریخ فوتبال میلیون ها گل به ثمر رسیده است. گلزنی، مهم ترین بخش این رشته به شمار می رود و گلزنان، بیشتر از بقیه دیده می شوند و مورد تحسین قرار می گیرند. چه کسانی در تاریخ فوتبال بیشتر از بقیه گلزنی کرده اند؟ بهترین گلزن تاریخ فوتبال کیست و چه تعداد گل به ثمر رسانده است؟ در این مطلب نگاهی داریم به بهترین گلزنان تاریخ فوتبال.

معیار بهترین گلزنان تاریخ فوتبال چیست؟

فدراسیون جهانی فوتبال (FIFA) هیچوقت به طور رسمی بهترین گلزنان تاریخ فوتبال را منتشر نکرده است. با اینکه تعداد گل های ملی و باشگاهی فوتبالیست ها مشخص است اما به دلیل اینکه آمار مشخصی از دهه های گذشته وجود ندارد، FIFA نیز چنین لیستی منتشر نمی کند. با این حال سازمان های بسیاری هستند که با ضریب خطای کم، لیست هایی منتشر کرده اند.

فدراسیون جهانی تاریخ و آمار فوتبال (IFFHS)، یکی از از سازمان هایی است که آمار دقیقی از فوتبال در اختیار دارد. در کنار این سازمان، موسسه آمار فوتبال (RSSSF) نیز اقدام های زیادی انجام داده تا تعداد گل های بازیکنان قدیمی، به ویژه بازیکنان دهه های 1970 به قبل را ثبت کند. در همین راستا، تا حد زیادی تعداد گل های بازیکنان قدیمی نیز ثبت شده و لیست نسبتا معتبری از بهترین گلزنان تاریخ فوتبال منتشر شده است. پس معیار بهترین گلزنان تاریخ فوتبال، موسسه و سازمان هایی همچون IFFHS است.

فدراسیون جهانی تاریخ و آمار فوتبال
فدراسیون جهانی تاریخ و آمار فوتبال

بحث پیرامون تعداد گل های رسمی فوتبال

با اینکه سازمان های آماری مختلف سعی کرده اند تا دقیق ترین آمار گلزنان را ثبت کنند، باز هم بحث هایی پیرامون تعداد گل برخی بازیکنان وجود دارد. به عنوان مثال تعداد گل های دقیق یوزپ بیتسان، مهاجم اهل اتریش و جمهوری چک که در دهه 1930 تا 1950 بازی می کرد، مشخص نیست. فدراسیون جهانی فوتبال، تعداد گل های بیتسان را 805 گل تخمین زده اما نشریه هایی همچون فرانس فوتبال و BBC، برخی از گل های او را در بازی های غیر رسمی ثبت کرده اند.

موسسه RSSSF گل های بیتسان را 948 گل ثبت کرده و فدراسیون فوتبال جمهوری چک نیز برای او 821 گل درنظر گرفته است. شنیده می شود که بیتسان در طول جنگ جهانی دوم 229 گل به ثمر رسانده که توسط بسیار از نشریه ها حساب نشده است. همین مشکل برای پله نیز وجود دارد. تعریف مشخصی از بازی های دوستانه و غیر رسمی در دهه های گذشته وجود ندارد و به همین دلیل گل های دقیق اسطوره برزیل نامشخص است.

ادعا می شود که پله بیشتر از 1200 گل به ثمر رسانده است
ادعا می شود که پله بیشتر از 1200 گل به ثمر رسانده است

تعداد گل های رسمی پله 762 گل ثبت شده اما باشگاه سانتوس که پله اکثر دوران حرفه ای خود را در آن سری کرد، ادعا می کند که او 448 گل بیشتر به ثمر رسانده که باید آن ها نیز حساب شوند. سانتوس از این می گوید که فرمت مسابقات با بازی های دوستانه امروزی متفاوت بوده و مقابل بهترین تیم های جهان و با حالتی رسمی برگزار شده است. در همین راستا، پله نیز تعداد گل های خود را 1283 گل اعلام کرد.

در پایان چیزی که به طور قطع می توان گفت، این است که نمی توان تعداد گل های دقیق بازیکن هایی همچون بیتسان و پله را حساب کرد و باید به همین اطلاعات نشریه های مختلف اتکا کرد.

بیشترین گل در تاریخ فوتبال

طبق ادعای IFFHS و رسانه های معتبر ورزشی، تا به امروز 24 بازیکن حداقل 500 گل در دوران حرفه ای خود به ثمر رسانده اند. 12 بازیکن نیز به حداقل 600 گل رسیده اند. کریستیانو رونالدو با ثبت 865 گل، بیشترین از هر بازیکن دیگری گلزنی کرده است. لیونل مسی نیز دومین بازیکنی است که از مرز 800 گل عبور کرده و در رده دوم قرار دارد. در جدول زیر، نگاهی داریم به بازیکنانی که طبق ادعای IFFHS، حداقل 600 گل به ثمر رسانده اند.

#بازیکنکشورتعداد گل
1کریستیانو رونالدوپرتغال865
2لیونل مسیآرژانتین821
3پلهبرزیل762
4روماریوبرزیل755
5فرانس پوشکاشمجارستان/اسپانیا724
6یوزپ بیتساناتریش/جمهوری چک722
7جیمی جونزایرلند شمالی648
8گرد مولرآلمان634
9جو بمبریکایرلند شمالی629
10بی لنستراهلند624
11اوزبیوپرتغال619
12رابرت لواندوفسکیلهستان610
کریستیانو رونالدو در صدر لیست بهترین گلزنان تاریخ فوتبال قرار دارد
کریستیانو رونالدو در صدر لیست بهترین گلزنان تاریخ فوتبال قرار دارد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *