0

پرافتخارترین تنیسورهای تاریخ

بیشترین قهرمانی در تاریخ تنیس

پرافتخارترین تنیسورهای تاریخ چه کسانی هستند؟ در این مطلب نگاهی داریم به پرافتخارترین بازیکنان تاریخ تنیس مردان.

رشته تنیس بیشتر از یک قرن سابقه دارد اما به صورت حرفه ای، این رشته کمی بیشتر از نیم قرن است که بازی می شود. در این دوران تنیسورهای زیادی به قهرمانی رسیده اند. برخی از این تنیسورها به افتخارات بیشتری رسیده اند و رکورددار شده اند. در این مطلب نگاهی داریم به پرافتخارترین تنیسورهای تاریخ.

پرافتخارترین بازیکنان تاریخ تنیس

در طول یک فصل، مسابقات زیادی در سطح حرفه ای برگزار می شود. مسابقات گرند اسلم و سپس مسترزهای 1000 امتیازی، در کنار مسابقات پایان فصل، از مهم ترین مسابقات دنیای تنیس به شمار می روند. با این حال به غیر از تورنمنت های ذکر شده نیز، مسابقات دیگری هم برگزار می شود. یک تنیسور در طول فصل، در جام های مختلفی خود را محک می زند. در پایان قهرمانی در هر جام، به افخار او اضافه می کند.

در ادامه نگاهی داریم به پرافتخارترین بازیکنان تاریخ تنیس. این لیست با احتساب تمام قهرمانی ها در بخش انفرادی تنیس مردان است. این لیسن همچنین با رکوردداران قهرمانی در مسابقات گرند اسلم متفاوت است و تمام عناوین فردی را شامل می شود.

جیمی کانرز

جیمی کانرز تا به امروز همچنان پرافتخارترین بازیکن تاریخ تنیس است. کانرز که در دهه 1970 و 1980، فعالیت می کرد، به دلیل ثبات فوق العاده خود، رکوردهای بسیاری به جا گذاشته است. کانرز 109 قهرمانی در بخش انفرادی کسب کرده که بیشتر از هر تنیسور دیگری است. 8 قهرمانی کانرز در مسابقات گرند اسلم به دست آمده است.

کانرز 1557 بازی حرفه ای به ثبت رسانده که بیشتر از هر تنیسور دیگری است. او همچنین با کسب 1274 برد، رکورددار بیشترین پیروزی در تاریخ تنیس نیز به شمار می رود. کانرز 268 هفته از جمله 160 هفته متوالی، مرد شماره یک تنیس جهان بود که در زمان خود یک رکورد به شمار می رفت.

جیمی کانرز با کسب 109 عنوان قهرمانی، پرافتخارترین تنیسور تاریخ است
جیمی کانرز با کسب 109 عنوان قهرمانی، پرافتخارترین تنیسور تاریخ است

راجر فدرر

جنتلمن دنیای تنیس که در سال 2022 بازنشسته شد، یکی از محبوب ترین ورزشکاران تاریخ است. راجر فدرر 103 عنوان مختلف در دوران حرفه ای خود کسب کرد و بیشتر از 1200 بازی را برنده شد. 20 عنوان گرند اسلم فدرر به مدت 13 سال رکورد تنیس به شمار می رفت و این اسطوره سوئیسی توانست 28 مسترز 1000 امتیازی را نیز فتح کند. 237 هفته صدرنشینی متوالی فدرر در رنکینگ ATP همچنان یک رکورد به شمار می رود و 8 قهرمانی او در گرند اسلم ویمبلدون هم یک رکورد است. فدرر همچنین 6 عنوان قهرمانی در مسابقات پایان فصل نیز به دست آورده است.

راجر فدرر در دوران حرفه ای خود به 103 عنوان قهرمانی رسید
راجر فدرر در دوران حرفه ای خود به 103 عنوان قهرمانی رسید

نواک جوکوویچ

شروع درخشش تنیسور صربستانی در زمین های هاردکورت بود اما او رفته رفته روی مسابقات چمن و خاک هم درخشید تا به باور بسیاری به کامل ترین تنیسور تاریخ تبدیل شود. نواک جوکوویچ که در حال حاضر 24 عنوان گرند اسلم در کارنامه دارد که بیشترین در تاریخ تنیس مردان به شمار می رود.

او 40 بار هم قهرمان مسابقات مسترز شده و 7 عنوان مسابقات پایان فصل را نیز در کارنامه دارد که که هر دو یک رکورد به شمار می روند. او بیشتر از 390 هفته صدرنشین رنکینگ ATP بوده که بیشترین در تاریخ تنیس است. جوکوویچ همچنین تنها تنیسوری است که در تمام 9 مسترز 1000 امتیازی به قهرمانی رسیده است. نوله این شانس را دارد تا خود را به صدر لیست پرافتخارترین تنیسورهای تاریخ برساند.

نواک جوکوویچ در دوران حرفه ای خود به 98 عنوان قهرمانی رسیده است. نوله این شانس را دارد تا پرافتخارترین تنیسور تاریخ شود
نواک جوکوویچ در دوران حرفه ای خود به 98 عنوان قهرمانی رسیده است. نوله این شانس را دارد تا پرافتخارترین تنیسور تاریخ شود

ایوان لندل

ایوان لندل از نام های پرافتخار تاریخ تنیس است که در دهه 1980 و 1990 فعالیت می کرد. لندل در ابتدا نماینده چک اسلواکی بود و سپس با پرچم آمریکا مسابقه داد. لندل 94 عنوان قهرمانی کسب کرده که متشکل از 8 قهرمانی گرند اسلم است. جالب است بدانید که او 11 بار نیز در فینال این مسابقات شکست خورد!

لندل 5 بار قهرمان مسابقات پایان فصل شد. لندل همچنین 260 هفته را به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان سپری کرد.او تنها تنیسور تاریخ است که در 5 فصل مختلف، حداقل 90 درصد بازی هایش را پیروز شده است.

لندل
ایوان لندل 94 قهرمانی در بخش انفرادی تنیس کسب کرده است

رافائل نادال

رافائل نادال وقتی کار خود را شروع کرد که راجر فدرر در اوج بود و سپس با اوج گیری نواک جوکوویچ مواجه شد. با این حال نادال نه تنها زیر سایه قدرت این دو قرار نگرفت بلکه در موارد بسیاری نیز این دو را شکست داد و نام خود را به عنوان یکی از بهترین های تاریخ این رشته ثبت کرد. تنیسور اسپانیایی 92 قهرمانی در کارنامه حرفه ای خود دارد.

نادال به پادشاه خاک معروف است و این را می توان از 14 قهرمانی او در مسابقات رولاند گاروس متوجه شد. ماتادور سابقه 22 قهرمانی در مسابقات گرند اسلم را در کارنامه دارد. نادال 36 بار نیز فاتح مسابقات مسترز شده و طلای بخش تک نفره المپیک را هم در کارنامه دارد که یک مزیت برای او در برابر دیگر اعضای بیگ 3 تنیس به شمار می رود.

رافائل نادال در دوران حرفه ای خود به 92 عنوان قهرمانی رسید
رافائل نادال در دوران حرفه ای خود به 92 عنوان قهرمانی رسید

جان مک انرو

اگر تمام قهرمانی های رشته تنیس اعم از بخش انفرادی و دو نفره را حساب کنیم، جان مک انرو پرافتخارترین تنیسور تاریخ است. مک انرو تنها تنیسور مرد تاریخ است که به طور همزمان در رنک 1 بخش انفرادی و بخش دو نفره قرار گرفته است. مک انرو 77 عنوان در بخش انفرادی کسب کرد و 77 قهرمانی نیز در بخش دو نفره به دست آورد.

تنیسور آمریکایی 7 بار قهرمان مسابقات گرند اسلم شد. او در فصل 1984 به 82 پیروزی و تنها سه شکست رسید که تا به امروز، بهترین درصد برد یک تنیسور در یک فصل به شمار می رود.

با احتساب عناوین بخش دو نفره، جان مک انرو پرافتخارترین تنیسور تاریخ است
با احتساب عناوین بخش دو نفره، جان مک انرو پرافتخارترین تنیسور تاریخ است

راد لیور

در دوره ای که تنیس تازه می خواست حرفه ای شود، راد لیور پادشاه بی چون و چرای این رشته بود. تنیسور استرالیایی 72 عنوان مختلف در دوران تنیس خود به دست آورد. 11 عنوان لیور در مسابقات گرند اسلم به دست آمد. اگر دوران آماتور را هم حساب کنیم، تعداد قهرمانی های راد لیور به 198 عنوان می رسد!

او از سال 1965 تا 1969 به مدت 5 سال در صدر رنکینگ تنیس قرار داشت. لیور در سال های 1962 و 1969، تمام گرند اسلم های یک سال را قهرمان شد. قهرمانی های او در سال 1969، در اولین سال حرفه ای شدن تنیس به دست آمد. بنابراین راد لیور، تنها تنیسور دوران مدرن تنیس است که در یک فصل به تمام عناوین گرند اسلم رسیده است.

راد لیور 72 عنوان قهرمانی در تنیس حرفه ای به دست آورده است
راد لیور 72 عنوان قهرمانی در تنیس حرفه ای به دست آورده است

بیورن بورگ

بیورن بورگ یکی از بهترین ها و تاثیرگذارترین تنیسورهای تاریخ است. تنیسور اهل سوئد، اولین تنیسور دوران مدرن تنیس لقب گرفت که تعداد قهرمانی هایش را دو رقمی می کند. بورگ 66 عنوان مختلف در دوران حرفه ای خود کسب کرد که شامل 11 عنوان گرند اسلم می شود.

رقابت بیورن بورگ با جان مک انرو، اولین رقابت بزرگ دوران مدرن تنیس به شمار می رود. بورگ هم روی خاک و هم روی چمن تسلط بالایی داشت و به همین دلیل بازیکن منحصر به فردی به شمار می رود. جالب است بدانید که بورگ در سن 25 سالگی بازنشسته شد!

بیورن بورگ می توانست در رده های بالاتر لیست پرافتخارترین تنیسورهای تاریخ قرار بگیرد
بیورن بورگ می توانست در رده های بالاتر لیست پرافتخارترین تنیسورهای تاریخ قرار بگیرد

ایلی ناستاسه

ایلی ناستاسه یکی دیگر از تنیسورهایی است که هم در بخش تک نفره و هم در بخش دو نفره، قهرمانی های بسیاری کسب کرده است. تنیسور اهل رومانی، 64 عنوان در بخش تک نفره کسب کرد، از جمله دو عنوان گرند اسلم. ناستاسه سابقه رسیدن به صدر رنکینگ تنیس مردان را هم دارد.

نام ناستاسه به دلیلی دیگر نیز زیاد در تنیس شنیده می شود. او در سال 1972 به اولین چهره جهانی کمپانی تازه تاسیس نایکی تبدیل شد که با این شرکت قرارداد امضا می کند.

ایلی ناستاسه توانست در بخش انفرادی به 64 عنوان قهرمانی برسد
ایلی ناستاسه توانست در بخش انفرادی به 64 عنوان قهرمانی برسد

پیت سمپراس

نام پیت سمپراس با افتخار و قهرمانی گره خورده است. پرافتخارترین تنیسور آمریکایی تاریخ مسابقات گرند اسلم، سال ها رکورد بیشترین قهرمانی در این مسابقات را هم در اختیار داشت. سمپراس با 64 عنوان قهرمانی بازنشسته شد. او زمانی که از دنیای حرفه ای ورزش کنار رفت، علاوه بر رکورد بیشترین قهرمانی در مسابقات گرند اسلم، رکورد بیشترین هفته در صدر رنکینگ ATP را هم با 286 هفته در اختیار داشت.

سمپراس در دوران حرفه ای خود 6 بار نیز فاتح مسابقات پایان فصل شد که تا به امروز یک رکورد به شمار می رود.

پیت سمپراس با 64 عنوان قهرمانی بازنشسته شد
پیت سمپراس با 64 عنوان قهرمانی بازنشسته شد

لیست پرافتخارترین تنیسورهای تاریخ

در پایان نگاهی کامل داشته باشید به پرافتخارترین تنیسورهای تاریخ. لازم به ذکر است که در جدول زیر، تنها قهرمانی های بخش انفرادی درنظر گرفته شده است.

#بازیکنکشورتعداد قهرمانی
1جیمی کانرزآمریکا109
2راجر فدررسوئیس103
3نواک جوکوویچصربستان96
4ایوان لندلآمریکا94
5رافائل نادالاسپانیا92
6جان مک انروآمریکا77
7راد لیوراسترالیا72
8بیورن بورگسوئد66
9ایلی ناستاسهرومانی64
پیت سمپراسآمریکا64

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *