0

بوندسلیگا؛ از پیدایش تا قهرمانان

بوندسلیگا

بوندسلیگا نام بالاترین سطح لیگ فوتبال کشور آلمان است و یکی از 5 لیگ معتبر اروپا به شمار می رود. نگاهی داریم به این لیگ.

آلمان یکی از قدرتمندترین کشورها در رشته فوتبال به شمار می رود و تیم ملی و باشگاه های این کشور نیز همواره از بهترین های اروپا و جهان هستند. بوندسلیگا 1 همان لیگ اصلی و سطح اول فوتبال آلمان است و در دنیا با نام بوندسلیگا شناخته می شود. در این مطلب نگاهی داریم به تاریخچه، تیم ها و رکوردهای تاریخ بوندسلیگا.

تاریخچه

اولین بار در سال 1903 بود که لیگ فوتبال آلمان شکل گرفت. در آن زمان 150 باشگاه که از 30 منطقه مختلف آلمان بودند، هر کدام با تیم های منطقه خود دیدار می کردند و در پایان، قهرمان هر منطقه به لیگ اصلی راه پیدا می کرد. لیگ آلمان سال ها با همین فرمت به کار خود ادامه داد اما اتفاقات مختلف و جنگ های جهانی نیز تاثیر خود را روی فوتبال این کشور گذاشتند.

بعد از اینکه آلمان به دو بخش غربی و شرقی تقسیم شد، بخش شرقی نیز لیگ خاص خود را تشکیل داد و تیم های آلمان شرقی در این لیگ که DDR-Liga معروف بود، مسابقه می دادند. با این حال اما تیم های آلمان در سطوح بین المللی حرفی برای گفتن نداشتند و همین باعث شد تا مسئولان فوتبال این کشور، به فکر تغییراتی اساسی و جدی بیفتند.

csm dfm hall of fame sepp herberger datailfoto5 501815a69e
سپ هربرگر که آلمان غربی را به قهرمانی جام جهانی 1954 رساند، خواهان تشکیل لیگ جدیدی بود

تاسیس بوندسلیگا

در سال 1962 بود که تصمیم گرفته شد لیگ جدیدی به نام بوندسلیگا شکل بگیرد. این لیگ اما تنها قسمت های غربی آلمان را دربر می گرفت زیرا بخش شرقی جدا بود و لیگ مستقل خود را داشت. درنهایت مقرر شد تا از فصل 1964-1963، بوندسلیگا با 16 تیم که از لحاظ اقتصادی هم بهتر از بقیه تیم ها بودند، برگزار شود و این لیگ به طور رسمی از آگوست 1964 شروع به کار کرد. از فصل 1992-1991 نیز بوندسلیگا با لیگ آلمان شرقی ادغام شد.

نحوه برگزاری

برخلاف سایر لیگ های معتبر اروپا، بوندسلیگا با 18 تیم برگزار می شود. همین باعث شده تا هفته های برگزاری این لیگ، کمتر از سایر لیگ ها باشد. این لیگ از 34 هفته تشکیل شده که در آن هر تیم در 17 بازی میزبان تیم های دیگر است و در 17 بازی نیز باید مهمان سایر تیم ها باشد.

در پایان تیمی که بیشترین امتیاز را کسب کند قهرمان می شود و 4 تیم برتر جدول نیز راهی مسابقات لیگ قهرمانان اروپا می شوند. 2 تیمی که در قعر جدول قرار می گیرند، به بوندسلیگا 2 سقوط می کنند. تیم شانزدهم جدول نیز باید در دیداری رفت و برگشت با تیم سوم بوندسلیگا 2 بازی کند تا تکلیف دیگر تیم فصل بعد نیز مشخص شود.

تیم های قهرمان بوندسلیگا

تا به امروز 29 تیم مختلف موفق به قهرمانی در مسابقات لیگ آلمان و 12 تیم قهرمان بوندسلیگا شده اند که بایرن مونیخ با 32 قهرمانی، رکورددار است. به غیر از بایرن مونیخ، هیچ تیمی نتوانسته قهرمانی خود را در این لیگ دو رقمی کند! از سال 2004، تیم ها با توجه به افتخارات خود در تاریخ بوندسلیگا، اجازه پیدا کردند تا ستاره ای به پیراهن خود اضافه کنند.

تیم هایی که از سال 1963 به بعد افتخار کسب کرده اند با فرمول ستاره اول (سه قهرمانی)، ستاره دوم (پنج قهرمانی)، ستاره سوم (ده قهرمانی)، ستاره چهارم (بیست قهرمانی) و ستاره پنجم (سی قهرمانی)، می توانند روی پیراهن خود ستاره درج کنند.

skysport de fc bayern fnfter stern 5353488
بایرن مونیخ 5 ستاره روی پیراهن خود دارد
تیمقهرمانی بوندسلیگامجموع قهرمانی
بایرن مونیخ3233
نورنبرگ19
دورتموند58
شالکه07
هامبورگ36
اشتوتگارت35
مونشن گلادباخ55
وردربرمن44
کایزرسلاترن24
کلن23
لوکوموتیو لایپزیش03
گروتر فورث03
هرتابرلین025
ویکتوریا برلین02
درسدنر02
هانوفر02
کارلسروهه02
هولشتاین کیل02
مونیخ 186012
اونیون برلین01
کارلسروهه01
فورتونا دوسلدورف01
آینتراخت فرانکفورت01
وولفسبورگ11
فرایبورگ01
راپید وین01
مانهایم01
روت ویس اسن01
آینتراخت برانشوایگ11
NP6QI6ZTKBOXXBMQYOOCWTKG7A
بایرن مونیخ 33 قهرمانی از جمله 32 قهرمانی بوندسلیگا کسب کرده است

رکوردهای بوندسلیگا

اودو لاتک با 8 قهرمانی، پرافتخارترین سرمربی تاریخ بوندسلیگا است. لاتک 6 قهرمانی به همراه بایرن مونیخ کسب کرد و 2 قهرمانی نیز با مونشن گلادباخ به دست آورد. به غیر از لاتک، هیچ مربی ای در تاریخ این لیگ نتوانسته با یک تیم 6 بار قهرمان شود. اوتمار هیتسفیلد نیز سابقه 7 قهرمانی دارد که 5 تای آن با بایرن مونیخ و 2 تای آن به همراه دورتموند است.

هیچ مربی ای بیشتر از اوتو ری هاگل در تاریخ بوندسلیگا مربی گری نکرده است. ری هاگل 836 بار در این لیگ حضور پیدا کرد که 28 فصل را شامل می شود. بعد از ری هاگل، یوپ هاینکس با 668 بازی، در رتبه دوم بیشترین حضور به عنوان سرمربی را در اختیار دارد.

csm 50081 Lattek Bayern Schale 1987 n 7045ff37f8
اودو لاتک با 8 قهرمانی، پرافتخارترین سرمربی تاریخ بوندسلیگا است

توماس مولر با 12 قهرمانی، رکورددار بیشترین قهرمانی در تاریخ بوندسلیگا است و پرافتخارترین بازیکنان این لیگ به شمار می رود. توماس مولر، مانوئل نویر، رابرت لواندوفسکی و داوید آلابا تنها بازیکنانی هستند که توانسته اند تعداد قهرمانی های خود را دو رقمی کند.

گرد مولر با 365 گل، بهترین گلزن تاریخ بوندسلیگا است و رابرت لواندوفسکی نیز در رتبه دوم قرار دارد. مولر با 7 آقای گلی، رکورددار بیشترین عنوان بهترین گلزن فصل است و در اینجا نیز لواندوفسکی در رتبه بعدی قرار دارد.

چارلی کربل که اسطوره تیم فرانکفورت است، 602 بازی در این لیگ انجام داده که یک رکورد است. بیشترین کلین شیت نیز متعلق به مانوئل نویر است.

گرد مولر و رابرت لواندوفسکی به ترتیب بهترین گلزنان تاریخ بوندسلیگا هستند
گرد مولر و رابرت لواندوفسکی به ترتیب بهترین گلزنان تاریخ بوندسلیگا هستند

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *