0

تریپل کراون در اسنوکر

تریپل کراون اسنوکر

تریپل کراون در اسنوکر به قهرمانی در سه تورنمنت معتبر و مهم این رشته گفته می شود. نگاهی داریم به تریپل کراون در اسنوکر.

در رشته های مختلف تریپل کراون به قهرمانی در سه مسابقه و رویداد که بالاترین ارزش را در آن رشته دارند گفته می شود. در رشته اسنوکر نیز تریپل کراون شامل مسابقات قهرمانی جهان، مسابقات مسترز و قهرمانی UK می شود. در ادامه نگاهی داریم به تریپل کراون در اسنوکر.

تریپل کراون در اسنوکر چیست؟

تریپل کراون در اسنوکر به سه تورنمنت معتبر و قدیمی قهرمانی جهان، مسابقات مسترز و قهرمانی UK گفته می شود. این سه مسابقه از لحاظ قدمت و همچنین اعتبار، بیشترین ارزش را در اسنوکر دارند و کسی که بتواند قهرمان هر سه شود، اصطلاحا به تریپل کراون اسنوکر می رسد. بازیکنانی که در طول حرفه ای خود حداقل یکبار قهرمان هر سه تورنمنت شوند و به تریپل کراون برسند، این اجازه را دارند تا روی جلیقه خود از علامت تاج که نشانه تریپل کراون است، استفاده کنند. در ادامه نگاهی داریم به این سه تورنمنت تریپل کراون.

بازیکنانی که در طول حرفه ای خود حداقل یکبار قهرمان هر سه تورنمنت شوند و به تریپل کراون برسند، این اجازه را دارند تا روی جلیقه خود از علامت تاج که نشانه تریپل کراون است، استفاده کنند
بازیکنانی که در طول حرفه ای خود حداقل یکبار قهرمان هر سه تورنمنت شوند و به تریپل کراون برسند، این اجازه را دارند تا روی جلیقه خود از علامت تاج که نشانه تریپل کراون است، استفاده کنند

مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان

مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان، قدیمی ترین مسابقات اسنوکر است که تا به امروز همچنان برگزار می شود. اولین بار در سال 1927، این رقابت ها با نام مسابقات قهرمانی اسنوکر حرفه ای آغاز به کار کرد. این مسابقات با حضور 10 بازیکن شروع شد و در سال های آتی، تغییرات مختلفی به خود دید.

در سال 1935 نام این تورنمنت به مسابقات قهرمانی اسنوکر حرفه ای جهان تغییر کرد و از سال 1937، مسابقاتی مقدماتی برای این تورنمنت درنظر گرفته شد تا برخی بازیکنان از این طریق جواز حضور در مسابقات جهانی را پیدا کنند. به دلیل جنگ جهانی دوم، این مسابقات از سال 1941 تا 1945 برگزار نشد.

به دلیل اختلاف میان اتحادیه بازیکنان حرفه ای بیلیارد (PBPA) و اتحادیه بیلیارد و شورای نظارت (BACC)، تورنمنت قهرمانی جهان مجددا دچار وقفه ای شد و از سال 1958 تا 1963 خبری از این مسابقات نبود. PBPA نیز از سال 1952 تا 1957 تورنمنتی غیر رسمی با نام World Professional Match-play Championship برگزار کرد.

مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان، قدیمی ترین مسابقات اسنوکر است که تا به امروز همچنان برگزار می شود
مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان، قدیمی ترین مسابقات اسنوکر است که تا به امروز همچنان برگزار می شود

از سال 1969 تغییر بزرگی در مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان به وجود آمد و عصر مدرن این رشته شروع شد. از این سال این مسابقات به صورت حذفی و با حضور 8 بازیکن برگزار شد. تغییرات فرمت و برگزاری مسابقات جهانی اسنوکر ادامه داشت تا اینکه در سال 1977، سرانجام خانه جدید و ثابتی برای این مسابقات تعیین شد. از سال 1977 تا به امروز سالن کروسیبل (Crucible) شهر شفیلد انگلیس، میزبان مسابقات اسنوکر قهرمانی جهان است.

در دوره مدرن اسنوکر، هیچ اسنوکربازی به اندازه استیون هندری و رانی اُسالیوان نتوانسته در این مسابقات قهرمان شود. هندری و اُسالیوان 7 بار جام این مسابقات را در کروسیبل بالای سر بردند که بیشتر از 6 قهرمانی ری ریردن و استیو دیویس است. هندری رکورد قهرمانی متوالی در دوره مدرن را هم در اختیار دارد. او از سال 1992 تا 1996 در 5 دوره متوالی قهرمان شد. اُسالیوان نیز با 46 سال، مسن ترین قهرمان تاریخ این رقابت ها است.

مسابقات مسترز اسنوکر

مسابقات مسترز یکی از مسابقات سالانه اسنوکر است که بعد از مسابقات قهرمانی جهان، دومین مسابقه با سابقه اسنوکر حرفه ای به شمار می رود. این مسابقات از سال 1975 برگزار می شود. این مسابقات در ابتدا تنها با حضور 10 بازیکن برتر رنکینگ اسنوکر برگزار می شد اما از سال 1984 میان 16 بازیکن برتر برگزار می شود.

مسابقات مسترز با اینکه یکی از معتبرترین مسابقات اسنوکر به شمار می رود و یکی از تورنمنت های تریپل کراون این رشته است اما تورنمنت رنکینگ دار نیست و تاثیری در رنکینگ اسنوکر ندارد. رانی اُسالیوان با 14 حضور در فینال و 7 قهرمانی، رکورددار مسابقات مسترز اسنوکر است.

مسابقات مسترز اسنوکر تورنمنتی غیر رنکینگی به شمار می رود
مسابقات مسترز اسنوکر تورنمنتی غیر رنکینگی به شمار می رود

مسابقات قهرمانی UK اسنوکر

مسابقات UK Championship از سال 1977 تاسیس شد و از سال 1984 به جمع مسابقات رنکینگ دار فصل اسنوکر اضافه شد و تا به امروز نیز هر سال برگزار شده است. مسابقات UK Championship رفته رفته به یکی از مسابقات اصلی و معتبر دنیای اسنوکر تبدیل شد و در کنار مسابقات قهرمانی جهان و مسترز، یکی از مسابقات تریپل کراون دنیای اسنوکر است.

مانند مسابقات مسترز، رانی اُسالیوان در مسابقات قهرمانی UK نیز رکورددار است. او 9 بار به فینال رسیده و 8 بار قهرمان شده که بیشتر از هر بازیکن دیگری در تاریخ این مسابقات است.

مسابقات قهرمانی UK از مسابقات تریپل کراون در اسنوکر است
مسابقات قهرمانی UK از مسابقات تریپل کراون در اسنوکر است

برنده های تریپل کراون در اسنوکر

تا به امروز 11 بازیکن برنده تریپل کراون در اسنوکر شده اند. رانی اُسالیوان با 22 عنوان، رکورددار تریپل کراون است. استیو دیویس، استیون هندری و مارک ویلیامز، بازیکنانی هستند که در یک فصل موفق به کسب تریپل کراون شده اند. استیون هندری تنها بازیکنی است که در دو فصل توانسته به تریپل کراون برسد.

بازیکن (کشور)قهرمانی UKمسترزقهرمانی جهانمجموع تریپل کراون
رانی اُسالیوان (انگلیس)87722
استیون هندری (اسکاتلند)56718
استیو دیویس (انگلیس)63615
جان هیگینز (اسکاتلند)3249
مارک سلبی (انگلیس)2349
مارک ویلیامز (ولز)2237
نیل رابرتسن (استرالیا)3216
الکس هیگینز (ایرلند شمالی)1225
جاد ترامپ (انگلیس)1214
تری گریفتس (ولز)1113
شاون مرفی (انگلیس)1113
رانی اُسالیوان با 22 عنوان، رکورددار تریپل کراون است
رانی اُسالیوان با 22 عنوان، رکورددار تریپل کراون است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید