0

تنیس؛ هر آنچه باید بدانید

تنیس

رشته تنیس یکی از محبوب ترین و هیجان انگیزترین رشته های ورزشی تک نفره به شمار می رود. در این مطلب نگاهی داریم به تاریخچه و قوانین این رشته جذاب.

رشته تنیس از آن دست ورزش هایی است که هر فردی دوست دارد حداقل برای یک بار هم که شده آن را امتحان کند. تنیس رشته ای انفرادی است که در حالت دو نفره هم بازی می شود و شامل یک توپ و راکت است. این رشته امروزه در 3 سطح هاردکورت (حالتی مانند سطح سالن)، خاک و چمن برگزار می شود و شامل مسابقات و رقابت های مختلفی است.

تماشای ویدیو در یوتیوب

پیدایش تنیس

با اینکه روایت هایی مبنی بر وجود تنیس در قرن دوازدهم و کشور فرانسه وجود دارد، اما پیدایش امروزی این رشته برمی گردد به قرن نوزدهم و کشور انگلیس و در مجموع بریتانیا. این رشته به حالت امروزی، ابتدا از انگلیس شروع شد و سپس به سایر نقاط جهان نیز رفت. از همان ابتدا این رشته برای افراد ثروتمند و اشراف زاده بود که دلیل آن تجهیزات گران قیمت این ورزش است.

آمریکا از اولین کشورهایی بود که خیلی سریع به تنیس علاقه نشان داد و اولین فدراسیون رسمی تنیس نیز در سال 1881 در ایالات متحده تاسیس شد که قدیمی ترین فدراسیون این رشته نیز به شمار می رود. فرانسه نیز از اولین کشورهایی بود که بازیکنان مطرحی در این رشته به دنیا معرفی کرد.

با اینکه روایت هایی مبنی بر وجود تنیس در قرن دوازدهم و فرانسه وجود دارد، اما پیدایش تنیس برمی گردد به قرن نوزدهم و انگلیس
با اینکه روایت هایی مبنی بر وجود تنیس در قرن دوازدهم و فرانسه وجود دارد، اما پیدایش تنیس برمی گردد به قرن نوزدهم و انگلیس

قوانین تنیس

تنیس در زمینی به طول 23 متر و عرض 8 متر انجام می شود. زمین آن با توری به ارتفاع 91 سانتی متر از وسط جدا و به دو قسمت مساوی تقسیم می شود. خط کشی هایی در این زمین وجود دارد که محدوده زمین و محدوده زدن سرویس را مشخص می کند. تنیس رشته ای انفرادی محسوب می شود که البته به صورت دو نفره هم بازی می شود. در بخش تک نفره هر بازیکن در سمتی از زمین قرار می گیرد و هدف این است که توپ را به نحوی به زمین دیگری بفرستد که بعد از برخورد توپ به زمین حریف، او نتواند واکنشی نشان دهد و توپ بیشتر از یکبار، زمین حریف را لمس کند.

شروع بازی با سرویس زدن یک بازیکن است که از سمت راست زمین خود، توپ را باید به سمت راست زمین حریف بزند. برای زدن سرویس، بازیکن توپ را به بالا پرتاب می کند و سپس به آن ضربه وارد می کند. (بعد از اینکه بازیکن از سمت راست زمین خود سرویس زد، در سرویس بعدی باید از سمت چپ زمین اقدام کند).

هر بازیکن این اجازه را دارد تا در هر اقدام خود، یکبار خطا داشته باشد و در هنگام سرویس زدن، توپ او با تور برخورد کند و وارد زمین حریف نشود. در صورتی که یک بازیکن 2 بار متوالی در هنگام سرویس زدن، نتواند توپ را به حریف زمین بزند یا توپ در ناحیه مشخص حریف به زمین نخورد، یک امتیاز به حریف او داده می شود.

شکل زمین تنیس با جزئیات آن
شکل زمین تنیس با جزئیات آن

نحوه امتیازدهی در تنیس

ورزش تنیس معمولا به صورت 2 از 3 ست برگزار می شود. یعنی برای پیروزی در این بازی شما نیاز دارید که در 2 ست به برتری برسید. فرمت مسابقات گرند اسلم آقایان که معتبرترین مسابقات سالانه تنیس به شمار می رود، پیروزی در 3 ست است و نحوه برگزاری آن 3 از 5 ست است. برای پیروزی در هر ست، نیاز به پیروزی در 6 گیم دارید.

در هر گیم امتیاز ها به ترتیب از صفر شروع می شود، سپس 15، 30، 40 و در انتها پیروزی گیم را شامل می شود. اگر دو بازیکن در امتیاز 40 با یکدیگر برابر شوند، اصطلاحا Deuce رخ داده و تنیسوری که 2 امتیاز متوالی کسب کند، برنده گیم لقب می گیرد. اگر در یک ست، 2 بازیکن روی گیم 5 برابر شدند، یک گیم اضافه به نام تای بریک برگزار می شود. در تای بریک، اولین بازیکنی که به امتیاز 7 برسد و حداقل 2 اختلاف با دیگری داشته باشد، برنده این گیم و در مجموع ست می شود.

مسابقات مهم دنیای تنیس

تنیس از ورزش های المپیکی به شمار می رود و این رشته برای اولین بار در المپیک 1896 قرار گرفت و تا المپیک 1924 نیز در این رقابت ها حضور داشت. این رشته اما تا سال 1988 از المپیک حذف شد و از آن زمان تا به امروز، به طور منظم در المپیک برگزار شده است. مسابقات المپیک هر 4 سال یکبار برگزار می شود و به همین دلیل، هیجان و حساسیت مسابقات گرند اسلم که به طور سالانه برگزار می شود، در تنیس بالاتر به شمار می رود. مسابقات گرند اسلم مهم ترین و معتبرترین رقابت های این رشته به شمار می رود که برای قهرمان آن، بیشترین امتیاز ممکن یعنی 2000 امتیاز را به همراه دارد.

گرند اسلم

در سال 4 گرند اسلم برگزار می شود که به ترتیب استرالیا اپن (هاردکورت)، اپن فرانسه یا همان رولاند گاروس (خاک)، ویمبلدون (چمن) و یو اس اپن (هاردکورت) را شامل می شود. این مسابقات از لحاظ اعتبار و امتیاز تفاوتی با یکدیگر ندارند و تنها جوایز نقدی آن فرق می کند.

رافائل نادال، از بهترین بازیکنان تاریخ تنیس
رافائل نادال، از بهترین بازیکنان تاریخ تنیس

مسابقات مسترز 1000 امتیازی

بعد از گرند اسلم ها، مسابقات مسترز 1000 امتیازی، بهترین روش برای بالا بردن امتیازات یک تنیسور است. مسترزهای 1000 امتیازی در طول یک سال 9 بار برگزار می شوند که شامل 6 تورنمنت در سطح هاردکورت و 3 تورنمنت در سطح خاک می باشند.

مسابقات پایان فصل

مسابقات پایان فصل تنیس که از سال 2021 در شهر تورین ایتالیا برگزار می شود، مسابقاتی است که شامل 8 تنیسور برتر سال می باشد. 8 بازیکنی که در طول یک سال میلادی، بیشترین امتیاز را کسب کنند، وارد این مسابقات می شوند. 2 گروه 4 نفره و سپس صعود 4 تنیسور به مرحله حذفی، نحوه برگزاری این مسابقات است. مسابقات پایان فصل از لحاظ امتیاز می تواند برای قهرمان تا 1500 امتیاز به همراه داشته باشد که بعد از مسابقات گرند اسلم، بیشترین یک رویداد این رشته به شمار می رود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *