0

حلقه قهرمانی؛ نماد ورزش های آمریکا

تام بریدی

حلقه قهرمانی در لیگ های آمریکا چیست؟ حلقه قهرمانی چه ارزشی در میجرلیگ ها دارد؟ در این مطلب نگاهی داریم به حلقه های قهرمانی.

در لیگ های آمریکایی رسم و سنتی وجود دارد که تیم قهرمان به حلقه قهرمانی می رسد. حلقه قهرمانی حکم بالاترین دستاورد را در میجرلیگ های آمریکا دارد و در این مطلب نگاهی داریم به سمبل ورزش های آمریکایی.

حلقه قهرمانی چیست؟

در لیگ های معتبر آمریکا، خبری از مدال قهرمانی نیست و تیم ها به جای مدال از حلقه برای جشن گرفتن قهرمانی استفاده می کنند. حلقه های قهرمانی با خرج خود تیم ها ساخته می شود و حالتی نمادین دارند. تیم ها برای جشن گرفتن قهرمانی های خود، حلقه های مخصوصی طراحی می کنند و تا جای ممکن سعی می کنند تا جزئیات زیادی را در این حلقه ها به کار ببرند.

معمولا تیم قهرمان، در اولین مسابقه خانگی فصل جدید و طی مراسمی ویژه، از حلقه های قهرمانی خود رونمای می کند و این حلقه ها به دست بازیکنان و کادرفنی تیم می رسد. لازم به ذکر است که هر یک از این حلقه ها مخصوص به یک نفر است و شماره و نام بازیکنان روی آن حک می شود که آن حلقه را منحصر به فرد می کند.

در لیگ های معتبر آمریکا، خبری از مدال قهرمانی نیست و تیم ها به جای مدال از حلقه برای جشن گرفتن قهرمانی استفاده می کنند
در لیگ های معتبر آمریکا، خبری از مدال قهرمانی نیست و تیم ها به جای مدال از حلقه برای جشن گرفتن قهرمانی استفاده می کنند

تاریخچه حلقه قهرمانی در ورزش

حلقه قهرمانی اولین بار در سال 1893 توسط تیم هاکی روی یخ مونترال اهدا شد. این حلقه تنها برای بازیکنان بود و مورد توجه بسیاری از تیم ها قرار گرفت. کم کم تیم های قهرمان از این کار ایده گرفتند و به بازیکنان خود حلقه اهدا کردند. با این حال تا دهه 1960، حلقه قهرمانی به یک سنت رسمی در لیگ NHL تبدیل نشد!

بعد از مرسوم شدن اهدای حلقه قهرمانی در هاکی روی یخ، توجه سایر لیگ های آمریکایی نیز جلب شد. در لیگ MLB، تیم نیویورک جاینتس بعد از قهرمانی در سال 1922 به بازیکنان خود حلقه قهرمانی اهدا کرد و نیویورک ینکیز بعد از قهرمانی در ورلد سیریز سال 1927 همین کار را تکرار کرد. حلقه های قهرمانی از دهه 1930 به پای ثابت لیگ MLB تبدیل شدند.

به مرور با تاسیس لیگ های ورزشی و توسعه آن ها، این سنت در بسیاری از لیگ ها و مسابقات ورزشی آمریکا جا افتاد و حتی به مسابقات اتومبیل رانی مانند ایندی کار و نسکار نیز کشیده شد.

اولین حلقه قهرمانی که متعلق به تیم هاکی روی یخ مونترال در سال 1893 است
اولین حلقه قهرمانی که متعلق به تیم هاکی روی یخ مونترال در سال 1893 است

جزئیات خیره کننده

حلقه های قهرمانی جزئیات خیره کننده ای دارند. رایج ترین نکاتی که در طراحی این حلقه ها استفاده می شود، حک کردن نام و شماره بازیکن است که در تمام رینگ ها دیده می شود. تیم ها اما در طراحی حلقه های قهرمانی، خلاقیت به کار می برند و دست به ابتکار می زنند.

درج نتایج پلی آف و تاریخ قهرمانی، از ایده های جذابی است که بسیاری از تیم های قهرمان در طراحی حلقه ها استفاده می کنند. البته جزئیات حلقه های قهرمانی به همینجا ختم نمی شود. در برخی از حلقه ها دیده شده که با استفاده از الماس و زیورهای خاص، تعداد گل های به ثمر رسیده در پلی آف و نمادهای مهم شهر تیم قهرمان نیز روی حلقه حک شده که بسیار فوق العاده است.

شعار تیم نیز یکی دیگر از ایده های رایج جهت درج و حک روی رینگ ها به شمار می رود. در مجموع تیم ها سعی می کنند تا جای ممکن این حلقه ها را خاص و ویژه طراحی کنند تا برای همیشه به عنوان یک سمبل و نماد باقی بمانند.

جزئیات فوق العاده حلقه قهرمانی تیم وگاس گلدن نایتس
جزئیات فوق العاده حلقه قهرمانی تیم وگاس گلدن نایتس

ارزش و قیمت حلقه های قهرمانی

نمی توان برای حلقه های قهرمانی ارزش و قیمت درست و واقعی تعیین کرد اما با توجه به قطعاتی که در ساخت و طراحی این حلقه ها به کار می رود، می توان به راحتی تخمین زد که قیمت این رینگ ها به چندین هزار دلار می رسد. مثال های متعددی از فروش این حلقه ها در حراجی ها و حتی وب سایت eBay نیز وجود دارد. حلقه های مختلف به قیمت هایی نظیر 32 هزار دلار و 73 هزار دلار نیز به فروش رسیده که علاوه بر ارزش واقعی، تعلق آن به یک بازیکن خاص نیز به قیمت آن اضافه کرده است.

گران ترین حلقه ورزشی تاریخ

گران ترین حلقه قهرمانی که تا به امروز به فروش رسیده است، متعلق به لاورنس تیلر است. لاورنس تیلر که به باور بسیاری بهرین بازیکن دفاعی تاریخ لیگ NFL است، سابقه دو قهرمانی در مسابقه سوپربول را دارد. دوین حلقه او که در سال 1990 به دست آمد، توسط پسر او در سال 2012 به قیمت باورنکردنی 250 هزار دلار به فروش رسید که با اختلاف نجومی، گران ترین حلقه ورزشی تاریخ به شمار می رود.

حلقه قهرمانی لارونس تیلر در سوپربول 1990، بیشتر از 250 هزار دلار به فروش رسید
حلقه قهرمانی لارونس تیلر در سوپربول 1990، بیشتر از 250 هزار دلار به فروش رسید

حلقه قهرمانی در سایر ورزش ها

سخت می توان خارج از آمریکا این سنت را پیدا کرد که به تیم های قهرمان، حلقه اهدا شود. به دلیل اینکه در اکثر نقاط جهان، مدال به سمبل قهرمانی در ورزش تبدیل شده، کمتر جایی از حلقه های قهرمانی استفاده می کنند. با این حال چندین مثال از حلقه های قهرمانی در سایر رشته های ورزشی وجود دارد.

به عنوان نمونه، در سال 2018 و بعد از قهرمانی فرانسه در جام جهانی فوتبال، با کمک آنتوان گریزمان که نقش مهمی در قهرمانی تیمش داشت، حلقه های قهرمانی خاصی برای اعضای تیم ملی فرانسه طراحی شد و فرانسوی ها قهرمانی جهان را به شکل جدید و خاصی جشن گرفتند.

حلقه قهرمانی فرانسه در جام جهانی که به اصرار و کمک آنتوان گریزمان طراحی شد
حلقه قهرمانی فرانسه در جام جهانی که به اصرار و کمک آنتوان گریزمان طراحی شد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *