0

تالار مشاهیر بسکتبال

تالار مشاهیر بسکتبال

تالار مشاهیر بسکتبال (Basketball Hall of Fame)، تالاری افتخاری برای بهترین های تاریخ این رشته است. در این مطلب نگاهی داریم به هال آف فیم بسکتبال.

تالار مشاهیر، تالاری افتخاری است که در بسیاری از رشته های ورزشی وجود دارد. این تالار برای تقدیر از دوران حرفه ای ورزشکاران، مربی ها و همچنین دستاوردهای مدیران ورزشی و تمام کسانی که روی پیشرفت و توسعه ورزش تاثیر گذاشته اند، تاسیس شده است. در این مطلب به طور خاص به هال آف فیم بسکتبال اشاره داریم.

تاسیس تالار مشاهیر بسکتبال

تالار مشاهیر بسکتبال در سال 1959 توسط لی ویلیامز تاسیس شد. با این حال به دلیل کمبود بودجه، هیچ مقر خاصی برای این تالار در نظر گرفته نشد. در سال 1968 و با گسترش بیشتر ورزش بسکتبال، سرانجام تالار این رشته در اسپرینگفیلد ایالت مسچوستس، افتتاح شد.

ساخت یک مقر خاص، تالار مشاهیر را به یک موزه تبدیل کرد. علاوه بر مراسم سالانه، مردم می توانند از این تالار بازدید کنند و با تاریخچه و پیشینه ورزش بسکتبال بیشتر آشنا شوند. لازم به ذکر است که نام جیمز نی اسمیت، مخترع بسکتبال، روی تالار مشاهیر این رشته قرار دارد.

تالار مشاهیر بسکتبال در اسپرینگفیلد ایالت مسچوستس واقع شده است
تالار مشاهیر بسکتبال در اسپرینگفیلد ایالت مسچوستس واقع شده است

نحوه انتخاب و ورود

تالار مشاهیر بسکتبال، شامل تمام افراد حاضر در این رشته می شود و فقط به لیگ NBA محدود نیست. به همین منظور کمیته ای تشکیل شده تا تمام افراد مرتبط با ورزش بسکتبال را زیر نظر داشته باشد. در این کمیته، 9 نفر مسئول آمریکای شمالی هستند. 7 نفر به طور خاص بسکتبال زنان را زیر نظر دارند. 7 عضو این کمیته مسئول بازیکنان بین المللی هستند و 7 عضو پیشکسوت که حداقل 35 سال از دوران حرفه ای آن ها گذشته نیز عضو این کمیته هستند.

برای ورود به این تالار، بازیکنان باید حداقل سه سال از بازنشستگی شان گذشته باشد. مربی ها باید 25 سال از فعالیت خود را سپری کرده باشند و حداقل 60 سال سن داشته باشند. ورود به تالار مشاهیر، دو مرحله دارد. در مرحله اول، هر نفری که کاندید است، باید حداقل 7 رای از کمیته آمریکای شمالی یا 5 رای از دیگر کمیته ها دریافت کند.

کسانی که رای لازم را می آورند، به مرحله دوم می رسند. در این مرحله، 12 عضو ثابت به علاوه 12 متخصص متغیر حضور دارند. کسانی که به این مرحله رسیده اند، باید حداقل 18 رای مساوی با 75 درصد تمام آرا را کسب کنند تا به هال آف فیم بسکتبال برسند. کسانی که به این تالار می رسند، اصطلاحا هال آف فیمر (Hall of Famer) نامیده می شوند.

کلاس 2023 تالار مشاهیر بسکتبال
کلاس 2023 تالار مشاهیر بسکتبال

نکاتی از تالار مشاهیر

تا به امروز، بیشتر از 400 فرد مرتبط با رشته بسکتبال، به این تالار رسیده اند. 5 نفر هم به عنوان بازیکن و هم به عنوان مربی به این تالار رسیده اند: جان وودن، لنی ویلکنز، بیل شارمن، تام هاینزن و بیل راسل. تیم بوستون سلتیکس با 40 عضو، رکورددار حضور در تالار مشاهیر بسکتبال است.

موزه تالار مشاهیر بسکتبال
موزه هال آف فیم بسکتبال

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید