0

گرندپری کانادا

گرندپری کانادا

گرندپری کانادا یکی از جذاب ترین مسابقات سالانه فرمول یک است. در این مطلب نگاهی داریم به این رقابت و از تاریخچه آن و پیست ژیل ویلنوو می گوییم.

یک فصل فرمول یک شامل مسابقات بسیاری در کشورها و قاره های مختلف می شود. یکی از مسابقاتی که طرفداران موتور اسپورت هر سال انتظار آن را می کشند، گرندپری کانادا است که از رقابت های جذاب فصل فرمول یک به شمار می رود. گرندپری کانادا سال ها است که در تقویم فرمول یک قرار دارد و در این سال ها خاطرات بسیاری به جا گذاشته است. نگاهی داریم به این مسابقه.

اینستاگرام
اینستاگرام اسپورتس نوتس

تاریخچه گرندپری کانادا

مسابقات موتور اسپورت از دهه 1960 در کانادا برگزار می شوند. در سال 1961، مسابقات قهرمانی کانادا در تورنتو برگزار شد و طرفداران زیادی پیدا کرد. کانادا از همان ابتدا به پیست های پر چالش خود معروف بود و حتی همان مسابقات قهرمانی کانادا نیز یکی از دشوارترین و خطرناک ترین مسابقات اتومبیل رانی به شمار می رفت.

با محوبیت بیشتر مسابقات اتومبیل رانی در کانادا و بیشتر شدن راننده های این کشور، فرمول یک هم به کانادا آمد. گرندپری کانادا از سال 1967 بخشی از مسابقات سالانه فرمول یک است اما پیست این مسابقه چندین بار دچار تغییر شده و در سال های متعددی نیز این گرندپری لغو شد. از شروع گرندپری کانادا تا به امروز، 3 پیست مختلف میزبان این مسابقه بوده اند. از سال 1978 تا به امروز، گرندپری کانادا در پیست ژیل ویلنوو که به نام اسطوره اتومبیل رانی این کشور است برگزار می شود.

از سال 1978 تا به امروز، گرندپری کانادا در پیست ژیل ویلنوو که به نام اسطوره اتومبیل رانی این کشور است برگزار می شود
گرندپری کانادا در پیست ژیل ویلنوو که به نام اسطوره اتومبیل رانی این کشور است برگزار می شود

طولانی ترین مسابقه تاریخ فرمول یک

گرندپرى كانادا 2011 بسيار عجيب بود. هواى بارانى از طرفى باعث توقف متعدد مسابقه و از طرفى باعث تنش زيادى شد که 6 راننده حتی به خط پايان هم نرسيدند. جنسن باتن، راننده تيم مک لارن در اين مسابقه مجبور به 6 پيت استاپ شد اما با اين حال توانست خودش را در دورهاى نهايى مسابقه به صدرنشينان برساند. دور آخر با صدرنشينى سباستین فتل شروع شد اما در يک پيچ فتل براى لحظه بسيار كوتاهى كنترلش را از دست داد و همين باعث سبقت باتن شد و راننده انگليسى زودتر از دو راننده ردبول از خط پايان گذشت.

اين پيروزى تبديل به اولين و احتمال فراوان آخرين مسابقه اى شد كه راننده برنده در آن 6 بار پيت استاپ مى كند و ركورد پيت استاپ راننده پيروز به نام جنسن باتن به ثبت رسيد. البته این تنها رکورد این مسابقه نبود. بارش باران باعث شد تا میانگین سرعت ماشین ها در این مسابقه به تنها 74 کیلومتر بر ساعت برسد که کمترین میانگین سرعت یک مسابقه در تاریخ فرمول یک است. در این مسابقه 6 بار ماشین ایمنی آمد که این هم یک رکورد است. درنهایت این رقابت 4 ساعت و 4 دقیقه طول کشید تا رکورد طولانی ترین مسابقه تاریخ فرمول یک را نیز ثبت کند.

در مسابقه کانادا 2011 رکوردهای متعددی از جمله رکورد طولانی ترین مسابقه تاریخ فرمول یک به ثبت رسید
در مسابقه کانادا 2011 رکوردهای متعددی از جمله رکورد طولانی ترین مسابقه تاریخ فرمول یک به ثبت رسید

معرفی پیست ژیل ویلنوو

همانطور که ذکر شد، گرندپری کانادا تا به حال در 3 پیست مختلف برگزار شده است. از سال 1978 این مسابقه در پیست ژیل ویلنوو برگزار می شود که در شهر مونترال است. پیست ژیل ویلنوو یکی از پیست های خاص تقویم فعلی فرمول یک است. این پیست هم مستقیمی های نسبتا زیادی دارد که سرعت ماشین ها را به چالش می کشد و هم پیچ های متعددی دارد که در آن راننده ها باید سرعت خود را به شدت پایین بیاورند و نقش ترمزگیری در این پیچ ها بسیار پر رنگ می شود.

گرندپری کانادا از 70 دور تشکیل شده که هر دور شامل 4.361 کیلومتر می شود. این مسابقه را در مجموع به 305.27 کیلومتر می رساند. پیست ژیل ویلنوو 13 پیچ دارد و 2 ناحیه DRS نیز در این پیست تعبیه شده است. پیچ آخر این پیست یکی از معروف ترین پیچ های فرمول یک است.

بعد از اینکه در سال 1999 دیمن هیل، میشائیل شوماخر و ژاک ویلنوو در این پیچ با دیوار کناری پیست برخورد کردند و از مسابقه خارج شدند، این دیوار به دیوار قهرمانان (Wall of Champions) معروف شد و بعد از آن نیز تصادف های متعددی در این پیچ رخ داد.

از سال 1978 مسابقه کانادا در پیست ژیل ویلنوو برگزار می شود که در شهر مونترال است
از سال 1978 مسابقه کانادا در پیست ژیل ویلنوو برگزار می شود که در شهر مونترال است

رکوردهای گرندپری کانادا

میشائیل شوماخر و لوییس همیلتن، پادشاهان گرندپری کانادا هستند. این دو راننده هر کدام 7 بار برنده این مسابقه شده اند که یک رکورد به شمار می رود. شوماخر سابقه 3 پیروزی متوالی در کانادا را دارد که این نیز یک رکورد است. در بخش تیم ها مک لارن با 13 پیروزی، بیشترین برد را در گرندپری کانادا تجربه کرده است. فراری نیز 12 پیروزی در این مسابقه به دست آورده است. فراری زمانی که گرندپری کانادا در تقویم فرمول یک نبود هم 2 بار این مسابقه را پیروز شد که در مجموع تعداد بردهای این تیم در کانادا را به 14 می رساند.

میشائیل شوماخر 7 پیروزی از جمله 3 برد متوالی را در این مسابقه تجربه کرده است
میشائیل شوماخر 7 پیروزی از جمله 3 برد متوالی را در این مسابقه تجربه کرده است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *