0

رویال رامبل؛ هر آنچه باید بدانید

رویداد رویال رامبل

رویال رامبل یکی از جذاب ترین مسابقات پرو رسلینگ و کمپانی WWE است. در این مطلب نگاهی داریم به این مسابقه.

رویال رامبل نام یکی از رویدادهای سالانه کمپانی WWE است که به دلیل مسابقه ای با همین نام، Royal Rumble نامیده می شود. این رویداد یکی از 5 رویداد اصلی WWE به شمار می رود و اولین رویداد اصلی سال جدید است. این رویداد شروع مسیر رسل مینیا و رسیدن به اصلی ترین رویداد این کمپانی است. رویداد رویال رامبل و مسابقه آن، یکی از جذاب ترین و محبوب ترین بخش های پرو رسلینگ به شمار می روند. در این مطلب نگاه کاملی داریم به رویداد و مسابقه Royal Rumble.

تاریخچه رویال رامبل

پتریک پترسن، کشتی گیر سابق که بعدها به یکی از ارکان اصلی تیم مدیریتی WWF تبدیل شد، ایده مسابقه رویال رامبل را مطرح کرد. Royal Rumble در اصل نوعی از مسابقه Battle Royal است که در آن کشتی گیرها به مرور وارد رینگ می شوند و هدف بیرون انداختن یکدیگر از رینگ است. این رویداد اولین بار در سال 1988 و به عنوان یک شوی تلویزیونی برگزار شد اما از سال 1989 تا به امروز، این رویداد به یکی از رویدادهای پولی و اصطلاحا PPV کمپانی WWE تبدیل شده است.

به غیر از 7 سال، مسابقه رویال رامبل همواره اصلی ترین مسابقه این رویداد بوده است. به دلیل طولانی بودن این مسابقه، معمولا رویداد Royal Rumble مسابقات کمتری را نسبت به سایر رویدادها شامل می شود. این رویداد، شروع مسیر رسل مینیا و جذاب ترین مقطع فصل WWE به شمار می رود. برنده رویال رامبل به طور مستقیم راهی رسل مینیا می شود و به انتخاب خود، مقابل یکی از قهرمان های اصلی قرار می گیرد.

رویال رامبل همواره شامل 30 نفر بوده اما در سال 2011 این مسابقه با حضور 40 نفر برگزار شد. در سال 2018 نیز رویدادی با نام Greatest Royal Rumble تاریخ در عربستان سعودی برگزار شد که در آن 50 کشتی گیر حضور داشتند.

اولین مسابقه رویال رامبل در سال 1988 برگزار شد
اولین مسابقه رویال رامبل در سال 1988 برگزار شد

مسابقه رویال رامبل

در مسابقه رویال رامبل که معمولا با حضور 30 کشتی گیر برگزار می شود، در ابتدا دو کشتی گیر با یکدیگر مبارزه می کنند. به مرور سایر کشتی گیرها یکی پس از دیگری وارد رینگ می شوند. در این مسابقه، کشتی گیر باید در رینگ بماند و سعی کند تا سایر کشتی گیرها را از رینگ خارج کند. هر کشتی گیری که توسط فرد دیگری بیرون از رینگ بیفتد، حذف می شود و دیگر اجازه ورود به رینگ را ندارد. البته باید توجه شود که کشتی گیر اگر خودش از رینگ خارج شود، حساب نیست و حتما باید یکی دیگر او را به خارج رینگ بیندازد. در پایان آخرین کشتی گیری که باقی بماند، برنده می شود.

تفاوت مسابقه رویال رامبل با بتل رویال در نحوه اجرای آن است. در بتل رویال اصلی، تمام کشتی گیرها داخل رینگ قرار می گیرند و سپس مسابقه شروع می شود اما در رویال رامبل، در ابتدا تنها دو کشتی گیر حضور دارند و سپس به مرور (معمولا هر دو دقیقه) سایر کشتی گیرها نیز وارد می شوند.

تفاوت مسابقه رویال رامبل با بتل رویال در نحوه اجرای آن است
تفاوت مسابقه Royal Rumble با Battle Royal در نحوه اجرای آن است

رکوردهای مسابقه رویال رامبل

از سال 1988 تا سال 2023، رکوردهای بسیاری در مسابقه Royal Rumble ثبت شده است. تا به امروز 9 کشتی گیر بیشتر از یکبار برنده این مسابقه شده اند. استون کلد استیو آستین با سه پیروزی، رکورددار مسابقه رویال رامبل است. 5 کشتی گیر در حالی برنده این مسابقه شده اند که نفر اول یا دوم وارد رینگ شده اند (شاون مایکلز، مستر مک من، کریس بنوا، ری میستریو و اج). 5 کشتی گیر نیز به عنوان نفر پایانی وارد شدند و برنده لقب گرفتند (آندرتیکر، جان سینا، تریپل اچ، براک لزنر و کودی رودز).

بیشترین برنده Royal Rumble از عدد 30 بوده که به برنده های آن اشاره شد. تا به امروز از 30 باری که برنده رویال رامبل در رسل مینیا برای قهرمانی مسابقه داده، 16 پیروزی کسب شده و 14 بار نیز برنده این مسابقه در کسب قهرمانی ناموفق بوده است.

استون کلد استیون آستین سه بار برنده مسابقه رویال رامبل شده که بیشتر از هر کشتی گیر دیگری است
استون کلد استیون آستین سه بار برنده مسابقه رویال رامبل شده که بیشتر از هر کشتی گیر دیگری است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *