2

گرندپری فرانسه

گرندپری فرانسه

گرندپری فرانسه یکی از قدیمی ترین مسابقات اتومبیل رانی در دنیا است. نگاهی داریم به این مسابقه سالانه فرمول یک.

فرمول یک؛ از پیدایش تا نحوه برگزاری

فرانسه نقش بسیار مهمی در اتومبیل رانی دارد و جای تعجب هم ندارد که مسابقات جایزه بزرگ یا همان گرندپری، از این کشور آمده است. گرندپری فرانسه یکی از قدیمی ترین مسابقات اتومبیل رانی در دنیا به شمار می رود و این مسابقه در سال های زیادی، بخشی از تقویم فرمول یک بوده است. نگاهی داریم به این مسابقه.

تاریخچه گرندپری فرانسه

فرانسه یکی از اولین کشورهایی بود که مسابقه اتومبیل رانی برگزار کرد. اولین مسابقه رسمی اتومبیل رانی در این کشور برمی گردد به سال 1894. فرانسه خیلی زودتر از سایر کشورها، فدراسیون اتومبیل رانی تشکیل داد و همین باعث شد تا شهرهای مختلف این کشور، میزبان مسابقات گوناگونی باشند. با این حال سطح این مسابقات چندان بالا نبود و عدم ایمنی مناسب، انتقادهای بسیاری را به این کشور وارد کرد.

قدیمی ترین گرندپری دنیا

در سال 1906، فرانسه مسابقات اتومبیل رانی خود را به سطح جدیدی برد و رقابتی با نام گرندپری (Grand Prix) را تشکیل داد. قرار شد در این مسابقه 32 ماشین به رقابت بپردازند و جایزه این مسابقه نیز 13 کیلو طلا که به معادل امروزی، 191 هزار یورو می شود، بود. این مسابقه، اولین رقابت اتومبیل رانی در جهان بود که نام گرندپری روی آن قرار گرفت و به همین دلیل، از گرندپری فرانسه به عنوان قدیمی ترین گرندپری تاریخ یاد می شود.

در سال 1906، مسابقه ای با نام گرندپری برگزار شد که قدیمی ترین گرندپری دنیا نام گرفت
در سال 1906، مسابقه ای با نام گرندپری برگزار شد که قدیمی ترین گرندپری دنیا نام گرفت

گرندپری فرانسه بارها به دلایل مختلف از جمله جنگ های جهانی، تعطیل شد و سال های زیادی بودند که این مسابقه برگزار نشد. یکی دیگر از عواملی که باعث شد تا این مسابقات ثبات خوبی نداشته باشند، تغییر پیست این مسابقه بود. جالب است بدانید که تا به امروز، 16 پیست مختلف میزبان گرندپری فرانسه بوده اند.

اضافه شدن به تقویم فرمول یک

با شروع مسابقات فرمول یک از سال 1950، گرندپری فرانسه نیز به تقویم این مسابقات اضافه شد. اولین وفقه ای که در برگزاری این رقابت ها در چارچوب فرمول یک ایجاد شد، سال 1955 بود. در این سال، گرندپری فرانسه به دلیل فاجعه ای که در مسابقه 24 ساعته لمان رقم خورده بود، برگزار نشد. مسابقه لمان 1955 به مرگبارترین مسابقه اتومبیل رانی تاریخ معروف است که در اثر تصادفی بسیار شدید، 83 تماشاگر جان خود را از دست دادند.

از سال 1956 تا 2007، گرندپری فرانسه پای ثابت فرمول یک بود و با اینکه محل برگزاری این مسابقه بارها تغییر کرد، اما هر سال این مسابقه برگزار شد. با شروع قرن جدید، مشکلات مالی مانع بزرگ گرندپری فرانسه شد و شایعه های زیادی مبنی بر تعطیلی این مسابقه به گوش رسید تا اینکه در سال 2008 اعلام شد که دیگر مسابقه ای در فرانسه برگزار نخواهد شد. بعد از 8 سال تعطیلی، فرانسه بار دیگر و این بار با پیست معروف پال ریچارد که قبلا هم میزبان فرمول یک بود، به تقویم این رقابت ها بازگشت. شنیده می شود که فرانسه مجددا از سال 2023، از تقویم فرمول یک حذف خواهد شد.

پیست پال ریچارد، میزبان فعلی گرندپری فرانسه است
پیست پال ریچارد، میزبان فعلی گرندپری فرانسه است

معرفی پیست پال ریچارد

پیست پال ریچارد تا به امروز در 3 مقطع میزبان گرندپری فرانسه بوده است. اولین بار این پیست در سال 1971 میزبان یک مسابقه فرمول یک بود. پال ریچارد تا سال 1983 در تقویم فرمول یک باقی ماند و بعد از وقفه ای 2 ساله، مجددا از سال 1985 تا 1990، میزبان این رقابت بود. با بازگشت فرانسه به فرمول یک در سال 2018، این پیست برای سومین مقطع، میزبان مسابقات فرمول یک شد.

پیست پال ریچارد 5.842 کیلومتر است و در 53 دور برگزار می شود که در مجموع این مسابقه را به 309.69 کیلومتر می رساند. پیست پال ریچارد 15 پیچ دارد و از 2 ناحیه DRS نیز برخوردار است. پیچ های این پیست چالش برانگیز است و برخی پیچ ها سرعت بسیار بالایی دارند و در برخی راننده ها باید با سرعت کمی از آن ها عبور کنند. باریک بودن پیست پال ریچارد، این پیست را به پیست آزمایشی خوبی برای راننده ها تبدیل کرده که سرعت و دقت خود را امتحان کنند.

پیست پال ریچارد یکی از پیست هایی که راننده ها زیاد در آن تمرین می کنند
پیست پال ریچارد یکی از پیست هایی که راننده ها زیاد در آن تمرین می کنند

رکوردهای گرندپری فرانسه

تا به امروز راننده های بسیاری برنده گرندپری فرانسه شده اند. میشائیل شوماخر بیشتر از هر راننده ای، طعم پیروزی در قدیمی ترین گرندپری دنیا را چشیده است. راننده آلمانی با 8 پیروزی، بالاتر از الن پروست که فرانسوی است، توانسته در گرندپری فرانسه به برتری برسد.

وقتی صحبت از مسابقه ای می شود که در اکثر سال ها در تقویم فرمول یک قرار داشته، جای تعجب هم ندارد که فراری در آن به پیروزی های زیادی رسیده باشد. فراری تا به امروز 17 بار در فرانسه به پیروزی رسیده و تنها تیمی است که تعداد بردهایش در فرانسه، دو رقمی شده است.

میشائیل شوماخر و فراری، رکورددار پیروزی در گرندپری فرانسه هستند
میشائیل شوماخر و فراری، رکورددار پیروزی در گرندپری فرانسه هستند

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. Mark گفت:

    Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.