0

مسترز کانادا

مسترز کانادا

مسترز کانادا یکی از مسترزهای 1000 امتیازی دنیای تنیس است که ششمین تورنمنت مسترز فصل تنیس به شمار می رود. نگاهی داریم به این مسابقات.

بعد از پایان فصل خاک و چمن، مجددا نوبت به فصل هاردکورت می رسد. با نزدیک شدن به پایان فصل تنیس، مسابقات مهم این رشته روی سطح هاردکورت برگزار می شوند. مسترز کانادا، شروع تورنمنت های متوالی هاردکورت است. مسترز کانادا به همراه مسترز سینسیناتی، از مسابقات مهم آمریکای شمالی به شمار می روند که تنیسورها را برای گرند اسلم یو اس اپن که آخرین گرند اسلم فصل است، آماده می کنند. در این مطلب نگاهی داریم به مسترز کانادا.

تاریخچه مسترز کانادا

مسابقات کانادا یکی از قدیمی ترین مسابقات تنیس جهان به شمار می رود. کانادا اولین بار در سال 1881 میزبان تورنمنت تنیس مردان بود. حدود یک دهه بعد در سال 1892، مسابقات تنیس زنان نیز در این کشور شروع به کار کرد. تا قبل از عصر مدرن تنیس و حضور بازیکنان حرفه ای در مسابقات معتبر، مسابقات کانادا با نام مسابقات قهرمانی ملی کانادا برگزار می شد. با شروع دوران مدرن تنیس، مسابقات کانادا نیز به یکی از تورنمنت های مهم و ثابت سال تبدیل شد و این رقابت ها در چارچوب تور Grand Prix Super Series برگزار می شد.

مسابقات کانادا تا سال 1979 بر روی خاک بازی می شد اما از این سال به بعد این مسابقات روی سطح هاردکورت برگزار می شود. مسابقات کانادا که در حال حاضر یکی از 9 مسترز 1000 امتیازی تنیس به شمار می رود، تا به امروز با نام های مختلفی برگزار شده است.

به عنوان مثال این مسابقات از سال 2001 تا 2004 با نام مسترز کانادا برگزار می شد، سپس از سال 2005 تا 2019 با نام راجرز کاپ شناخته می شد و از سال 2021 تا به امروز نیز این مسابقات به National Bank Open معروف است. از سال 2021 قرار شد که در سال های زوج، تورنمنت مردان در مونترال و تورنمنت زنان در تورنتو برگزار شود و سال های فرد نیز شهرهای میزبان مسابقات مردان و زنان جابه جا شوند.

Rogers Cup Prize Money
از سال 2021 قرار شد که در سال های زوج، تورنمنت مردان در مونترال و تورنمنت زنان در تورنتو برگزار شود

نحوه برگزاری

فرمت و نحوه برگزاری مسترز کانادا شبیه اکثر مسترزهای دیگر است. 56 تنیسور در این مسابقات شرکت می کنند که سیدبندی این مسابقات بر اساس آخرین رده بندی ATP صورت می گیرد. 8 سید برتر در دور اول استراحت می کنند و از راند دوم به مسابقات اضافه می شوند. در دور اول نیز 48 تنیسور با یکدیگر رقابت می کنند که 24 بازیکن به دور دوم می رسند. با اضافه شدن 8 سید برتر، تعداد بازیکنان در این مرحله به 32 تنیسور می رسد.

جوایز نقدی

قهرمان ($)فینال ($)نیمه نهایی ($)یک چهارم نهایی ($)یک هشتم نهایی ($)راند دوم ($)راند اول ($)
915.295499.830273.320149.08579.74542.76023.690

رکوردهای مسترز کانادا

اگر تاریخ مسابقات کانادا را حساب کنیم و کاری به مسترزهای 1000 امتیازی نداشته باشیم، ایوان لندل با 6 عنوان، رکورددار قهرمانی در این رقابت ها است. لندل رکوردهای فراوانی در مسابقات کانادا دارد. 9 حضور او در فینال، بیشتر از هر بازیکن دیگری است. او 66 بار در مسابقات کانادا به میدان رفته و 57 پیروزی کسب کرده که هر دو رکورد به شمار می روند. 18 پیروزی متوالی ایوان لندل در مسابقات کانادا نیز یک رکورد است. در فرمت مسترز 1000 امتیازی، رافائل نادال با 5 قهرمانی رکورددار بیشترین عنوان مسترز کانادا است.

ایوان لندل با 6 قهرمانی، رکورددار مسابقات کانادا به شمار می رود
ایوان لندل با 6 قهرمانی، رکورددار مسابقات کانادا به شمار می رود

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *