0

گرندپری اتریش

گرندپری اتریش

گرندپری اتریش یکی از مسابقه های سالانه فرمول یک است که در پیست ردبول رینگ برگزار می شود. نگاهی داریم به این مسابقه.

فرمول یک؛ از پیدایش تا نحوه برگزاری

گرندپری اتریش تا به حال در چندین مقطع میزبان مسابقه فرمول یک بوده و از سال 2014 نیز به پای ثابت این رقابت ها تبدیل شده است. این مسابقه در اصل مسابقه خانگی تیم ردبول به شمار می رود و از این حیث، اهمیت زیادی برای تیم ردبول دارد. در این مقاله نگاهی داریم به گرندپری اتریش.

تاریخچه گرندپری اتریش

اتریش نام شناخته شده ای در فرمول یک است. نیکی لائودا، یکی از بهترین و تاثیرگذارترین شخصیت های تاریخ فرمول یک اتریشی بود و تیم ردبول نیز اتریشی است. از اوایل دهه 1960، اتریش میزبان مسابقات اتومبیل رانی شد و بعد از استقبال از این رقابت، اتریش وارد تقویم فرمول یک شد. سال 1970، پیست اتریش رینگ (Österreichring) میزبان اولین مسابقه فرمول در اتریش بود. اتریش تا سال 1987 هر ساله در تقویم فرمول یک بود تا اینکه FIA به دلیل عدم تطابق این پیست با استانداردهای جدید، گرندپری اتریش را تعطیل کرد.

از سال 1997 و بعد از تغییرات مختلف، اتریش بار دیگر به تقویم فرمول یک برگشت و این بار نام پیست نیز به A1-Ring تغییر پیدا کرده بود. این بار اما دوام اتریش در تقویم فرمول یک کمتر بود و بعد از 7 سال، مجددا اتریش از فرمول یک حذف شد.

با اوج گیری تیم ردبول، فرمول یک بار دیگر با مسئولان اتریش به توافق رسیدند تا این کشور میزبان مسابقات باشد. از سال 2014 و بعد از 11 سال غیبت، اتریش برای سومین مقطع میزبان فرمول یک شد و تا به امروز همچنان در تقویم این مسابقات قرار دارد.

از سال 2014، گرندپری اتریش در پیست ردبول رینگ برگزار می شود
از سال 2014، گرندپری اتریش در پیست ردبول رینگ برگزار می شود

نیکی لائودا؛ تنها اتریشی برنده گرندپری اتریش

نیکی لائودا، اسطوره تاریخ فرمول یک که 3 بار قهرمان این رقابت ها شده، تنها راننده اتریشی است که توانسته در خانه برنده مسابقه شود. لائودا در سال 1984 برنده گرندپری اتریش شد. سال 1984، سال خوبی برای لائودا بود و او توانست در ماشین مک لارن، قهرمان شود و سومین عنوان خود در فرمول یک را کسب کند. جالب است بدانید که نیکی لائودا تنها راننده ای است که در فراری و مک لارن به قهرمانی فرمول یک رسیده است.

جالب است بدانید که نیکی لائودا تنها راننده ای است که در فراری و مک لارن به قهرمانی فرمول یک رسیده است
جالب است بدانید که نیکی لائودا تنها راننده ای است که در فراری و مک لارن به قهرمانی فرمول یک رسیده است

معرفی پیست ردبول رینگ

پیست ردبول رینگ همان پیست اتریش رینگ است که بعدها A1-Ring نام گرفت و امروز نیز ردبول رینگ نام دارد. ردبول رینگ از پیست های جذاب فرمول یک است. شروع این مسابقه با مستقیمی بزرگی همراه است و در ادامه مجددا شاهد یک مستقیمی طولانی هستیم. ردبول رینگ بالا و پایین های زیادی هم دارد که همین یک چالش خاص برای راننده ها به شمار می رود.

این پیست 4.318 کیلومتر است که در 71 دور برگزار می شود و در مجموع این رقابت را به 306.452 کیلومتر می رساند. این پیست شامل 10 پیچ می شود و همانطور که ذکر شد، مستقیمی های طولانی و خاصی دارد. ردبول رینگ از معدود پیست های فرمول یک است که 3 ناحیه DRS دارد.

ردبول رینگ از معدود پیست های فرمول یک است که 3 ناحیه DRS دارد
ردبول رینگ از معدود پیست های فرمول یک است که 3 ناحیه DRS دارد

رکوردهای گرندپری اتریش

8 راننده تا به امروز موفق شده اند که بیشتر از یکبار برنده گرندپری اتریش شده اند. مکس ورستپن با 4 پیروزی، رکورددار گرندپری اتریش به شمار می روند. مک لارن توانسته 6 بار در چارچوب فرمول یک برنده گرندپری اتریش شود. فراری نیز 6 بار در این مسابقه به پیروزی رسیده که یکی از آن ها برای زمانی است که مسابقه اتریش در تقویم فرمول یک نبود.

مکس ورستپن با 4 پیروزی، رکورددار گرندپری اتریش به شمار می رود
مکس ورستپن با 4 پیروزی، رکورددار گرندپری اتریش به شمار می رود

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *