0

بریک، سنچری و بریک 147 در اسنوکر

اصطلاحات اسنوکر

در اسنوکر اصطلاحات مختلفی وجود دارد که برخی از آن ها مانند سنچری و بریک 147 را به دفعات می شنوید. در این مطلب نگاهی داریم به برخی از رایج ترین اصطلاحات اسنوکر.

اسنوکر اصلا پیچیده نیست و احتمالا با حتی یکبار نگاه کردن به یکی از مسابقات این رشته تا حد زیادی با تمام پیچ و خم هایش آشنا می شوید. اصطلاحات مختلفی در این رشته وجود دارد که بعضی از آن ها مانند بریک (Break)، سنچری (Century) و بریک 147، به دفعات شنیده می شوند. در ادامه نگاهی داریم به این سه اصطلاح.

تماشای ویدیو در یوتیوب

بریک در اسنوکر (Break)

به هر یک از اقدام بازیکنان بریک (Break) گفته می شود. بریک در اصل همان اقدام بازیکن در جهت انداختن توپ های مختلف داخل حفره میز است. به عنوان مثال وقتی یک بازیکن بریک 20 می زند، یعنی توانسته 20 امتیاز متوالی کسب کند. به محض اینکه بازیکن نتواند امتیازی کسب کند و نوبت خود را از دست بدهد، بریک او تمام می شود.

احتمال دارد یک بازیکن با یک بریک بتواند تمام توپ های روی میز را پات کند و احتمال هم دارد که در یک مسابقه چندین بریک ثبت کند. در آماری که برای هر فریم اسنوکر ثبت می شود، به بالاترین بریک هر بازیکن اشاره می شود. اکثر تورنمنت های بزرگ، به بالاترین بریک مسابقات، جایزه نقدی اهدا می کنند.

احتمال دارد بازیکن حتی با یک بریک بتواند تمام توپ های روی میز را پات کند
احتمال دارد بازیکن حتی با یک بریک بتواند تمام توپ های روی میز را پات کند

سنچری در اسنوکر (Century)

وقتی بازیکن در یک بریک به عدد 100 یا بیشتر برسد، اصطلاحا توانسته سنچری (Century) ثبت کند. سنچری همان بریک 100 است که رسیدن به آن کار آسانی نیست و به همین دلیل یک دستاورد بزرگ برای اسنوکرباز به شمار می رود. می توان ادعا کرد که در تمام تورنمنت های معتبر اسنوکر، چندین سنچری ثبت می شود و یک بازیکن شاید بتواند در یک مسابقه خود (متشکل از چندین فریم)، سنچری های متعددی ثبت کند.

بیشتر بخوانید:

تا به امروز 4 بازیکن توانسته اند که بیشتر از 800 سنچری در دوران حرفه ای خود ثبت کنند که این میان رانی اُسالیوان بیشترین سنچری تاریخ اسنوکر را ثبت کرده است. اُسالیوان تنها اسنوکربازی است که تعداد سنچری هایش از مرز 1000 عبور کرده است.

بریک 147 در اسنوکر

سخت ترین و البته با پرستیژترین دستاورد در یک مسابقه اسنوکر، ثبت بریک ماکسیموم یا همان بریک 147 است. بریک 147 به این معنا است که بازیکن در یک بریک تمام توپ ها را با بالاترین امتیاز ممکن پات کند.

شرایط ثبت بریک 147

در اسنوكر بيشترين امتيازى كه يک بازيكن در يک فريم مى تواند كسب كند، 147 امتياز (15 توپ قرمز به همراه 15 توپ مشكى و سپس 6 توپ رنگى) است. 147 امتياز تنها در صورتى ممكن است كه بازيكن بعد از زدن هر توپ قرمز (1 امتياز)، اقدام به زدن توپ مشكى كه با 7 امتياز بيشترين امتياز را دارد بكند و به همين شكل به كار خود ادامه دهد تا تمام توپ هاى قرمز تمام شود و در ادامه طبق قانون بازى، از توپ زرد با 2 امتياز شروع كند و تمام توپ هاى رنگى را با موفقيت به ثمر برساند (اصطلاحا پات كند).

بريک 147 اما در صورتى اتفاق مى افتد كه بازيكن تمام 147 امتياز را به صورت متوالى و در يک بريک كسب كند. به عنوان مثال اگر بازيكن 16 امتياز كسب كند، بعد از آن نتواند توپى را پات كند و حريفش هم موفق به اين كار نشود و نوبت دوباره به بازيكن برسد، بريک او از 0 حساب مى شود و 16 امتياز قبلى در اين بريک حساب نمى شود.

علاوه بر ثبت بیشترین سنچری تاریخ اسنوکر،  رانی اُسالیوان با ثبت 15 بریک 147، در این زمینه نیز رکورددار است
علاوه بر ثبت بیشترین سنچری تاریخ اسنوکر، رانی اُسالیوان با ثبت 15 بریک 147، در این زمینه نیز رکورددار است

رکورددار بریک 147 در اسنوکر

ثبت بریک 147 فوق العاده دشوار است و حتی ثبت یک بریک 147 در تمام دوران حرفه ای یک بازیکن هم دستاورد چشمگیری حساب می شود. برخلاف سنچری که بهترین بازیکنان دنیا به راحتی سابقه ثبت آن را دارند، بریک 147 چیزی نیست که زیاد در اسنوکر ببینید و حتی بهترین بازیکنان دنیا هم تعداد انگشت شماری از آن را در کارنامه دارند.

علاوه بر ثبت بیشترین سنچری تاریخ اسنوکر، رانی اُسالیوان با ثبت 15 بریک 147، در این زمینه نیز رکورددار به شمار می رود. تنها 3 بازیکن در تاریخ اسنوکر توانسته اند تعداد بریک های 147 خود دو رقمی کنند: رانی اُسالیوان، جان هیگینز و استیون هندری.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید