2

بیسبال؛ هر آنچه باید بدانید

بیسبال

بیسبال یکی از پیچیده ترین رشته های ورزشی است که نحوه و چگونگی بازی آن برای بسیاری همچنان سوال است. در این مطلب می خواهیم با رشته بیسبال آشنا شویم و از این ورزش مهیج بگوییم.

بیسبال نیز مثل فوتبال آمریکایی یکی از آن رشته های ورزشی است که در ایران اصلا جا نیفتاده و اکثر مردم هیچ شناختی از این رشته ندارند. با این حال احتمالا در فیلم ها و سریال های خارجی این ورزش را دیده اید و شاید برای شما سوال شده باشد که چرا این ورزش به این اندازه محبوب است و اصلا چگونه بازی می شود. همراه خوبو باشید تا با ورزش بیسبال آشنا شوید.

تماشای ویدیو در یوتیوب

تاریخچه بیسبال

در قرن هجدهم ورزشی با چوب و توپ در انگلیس بازی می شد که طرفداران بسیاری داشت. این ورزش کریکت نام داشت و تا به امروز نیز یکی از پر طرفدارترین ورزش های جهان است. مهاجرهایی که به انگلیس سفر می کردند، کم کم به کریکت علاقه مند شدند و با خود این رشته را به دیگر نقاط دنیا بردند. کریکت در آمریکای شمالی نیز طرفدارهای بسیاری پیدا کرد اما مردم این مناطق تصمیم گرفتند تا تغییراتی در نحوه این بازی به وجود آورند.

به این شکل در قرن نوزدهم رشته ای جدید به نام بیسبال ابدا شد که به ورزش ملی آمریکا تبدیل و در ایالات متحده و کانادا بسیار همه گیر شد. نخستین بازی رسمی بیسبال که به شکل امروزی بازی می شود، در سال 1838 در کشور کانادا بازی شده و اولین تیم حرفه ای این ورزش نیز در سال 1869 تاسیس شد.

امروزه بیسبال حالت جهانی به خود گرفته و در بسیاری از نقاط دنیا بازی می شود. به غیر از آمریکای شمالی که مهد این ورزش به شمار می رود، قسمتی از آمریکای جنوبی، کارائیب و آسیای شرقی، به خصوص کشورهای ژاپن، کره جنوبی و تایوان نیز بیسبال بازی می کنند.

 نخستین بازی رسمی بیسبال که به شکل امروزی بازی می شود، در سال 1838 در کشور کانادا بازی شده و اولین تیم حرفه ای این ورزش نیز در سال 1869 تاسیس شد
نخستین بازی رسمی بیسبال که به شکل امروزی بازی می شود، در سال 1838 در کشور کانادا بازی شده و اولین تیم حرفه ای این ورزش نیز در سال 1869 تاسیس شد

قوانین بیسبال

بیسبال قوانین نسبتا پیچیده ای دارد که برای فهم آن باید وقت گذاشت و حتما مسابقات مختلفی تماشا کرد تا به خوبی آن را درک کرد. در ادامه زمین بیسبال، بازیکنان حاضر در بازی، هدف بازی و نحوه انجام آن را شرح می دهیم.

زمین بیسبال

زمین بیسبال متشکل از چمن و خاک است و از 2 بخش داخلی و خارجی تشکیل شده که به این فیلد (Infield) و اوت فیلد (Outfield) معروف هستند. مساحت زمین این ورزش چیزی حدود 2 برابر زمین فوتبال است. این زمین از 3 قسمت که به بیس (Base) معروف هستند و همچنین یک بیس خانه (Home Plate) تشکیل شده است. اگر نگاهی به زمین بیسبال داشته باشید، قسمت الماس شکل که از چمن و خاک پوشیده شده، دارای این بیس ها است و این قسمت الماس شکل، همان این فیلد است. اوت فیلد نیز قسمت چمن بعد از خاک است.

بیس خانه، قسمت پایین زمین بیسبال است و قسمت های سفیدی که در تصویر مشاهده می کنید و مربع شکل هستند، به ترتیب از راست به چپ، بیس اول، بیس دوم و بیس سوم هستند. دایره وسط چمن در این فیلد، محل پرتاب توپ توسط پیچر است. قسمت هایی که در کنار خط کشی شده است، محل اوت بازی را از زمین اصلی مشخص می کنند.

زمین بیسبال و بیس های آن
زمین بازی و بیس های آن

بازیکنان و پست های بیسبال

بیسبال از 9 مدافع و یک مهاجم تشکیل شده و نحوه قرار گرفتن آن ها را در تصویر مشاهده می کنید (هر تیم 9 بازیکن اصلی و 16بازیکن ذخیره دارد). مهاجم بازی همانی است که با چوب به توپ ضربه می زند و بتر (Batter) نامیده می شود. بتر را هیتر (Hitter) هم می نامند. تیم دفاعی شامل پیچر (Pitcher)، کسی که توپ را از ناحیه دایره شکل این فیلد پرتاب می کند، کچر (Catcher)، بازیکنی که پشت بتر با دستکش ایستاده است و 7 بازیکن دیگر تشکیل شده است.
این 7 بازیکن 4 تای شان در این فیلد قرار دارند، 3 بازیکن کنار هر بیس و یکی دیگر میان بیس دوم و سوم. 3 بازیکن دیگر در اوت فیلد هستند و قسمت های راست، میانی و چپ زمین را پوشش می دهند.

بازیکنان این فیلد: بیس من اول، بیس من دوم، بیس من سوم و شورت استاپ

بازیکنان اوت فیلد: رایت فیلد، سنتر فیلد و لفت فیلد

نحوه قرار گرفتن بازیکنان
نحوه قرار گرفتن بازیکنان. در اوت فیلد به اشتباه رایت فیلد (RF)، لفت فیلد نوشته شده است

هدف بازی

واحد بازی در بیسبال اینینگ (Inning) است و در هر اینینگ، هر تیم یک بار حمله و یک بار دفاع می کند. تیم مهمان در هر اینینگ ابتدا حمله می کند. 9 اینینگ در MLB (معتبرترین لیگ بیسبال جهان) بازی می شود و بیسبال زمان ندارد. باید این 9 اینینگ تمام شود. می خواهد 2 ساعت طول بکشد، می خواهد 6 ساعت به درازا بکشد. هدف بازی، گرفتن امتیاز بیشتر است که در بیسبال ران (Run) نام دارد. بازیکن حمله باید تمام بیس ها را سپری کند و به بیس خانه برسد تا یک امتیاز کسب کند

نحوه انجام بیسبال

بازی به این شکل آغاز می شود که پیچر توپ را به سمت بتر پرتاب می کند. هدف پیچر این است که بتر نتواند توپ را بگیرد و توپ به کچر برسد. هدف بتر نیز این است که به توپ ضربه بزند. پیچر نمی تواند همین طوری توپ را هر جا که دوست دارد پرتاب کند. قسمتی به نام ناحیه ضربه (Strike Zone) وجود دارد که تقریبا از زانو تا کمر بتر را شامل می شود و پیچر حتما باید توپ را به این ناحیه بفرستد. این ناحیه را تصاویر تلویزیونی نشان می دهند و در بازی، داوری که پشت کچر قرار دارد، آن را تشخیص می دهد.

در پخش بازی های بیسبال از تلویزیون، ناحیه ضربه مشخص می شود تا بیننده متوجه آن شود
در پخش بازی های بیسبال از تلویزیون، ناحیه ضربه مشخص می شود تا بیننده متوجه آن شود

بعد از اینکه پیچر توپ را پرتاب کرد، 2 حالت پیش می آید: بتر به توپ ضربه بزند یا نتواند ضربه ای به توپ وارد کند.

عدم ضربه به توپ

بتر یا تشخیص می دهد که توپ در ناحیه ضربه نبوده و بی حرکت می ایستد یا اقدام به ضربه می کند و نمی تواند ضربه ای وارد کند. در حالتی که توپ در ناحیه ضربه نباشد، یک بال (Ball) صورت گرفته و این به ضرر دفاع است. اگر بتر نتواند ضربه ای بزند، یک استرایک (Strike) رخ می دهد و این به ضرر او است. اگر 4 بال ثبت شود، بتر می تواند با خیال راحت به بیس اول حرکت کند که واک (Walk) نامیده می شود. با ثبت 3 استرایک، استرایک اوت (Strikeout) صورت گرفته و بتر (مهاجم) حذف می شود. اگر توپ در ناحیه ضربه نباشد و بتر اقدام کند و نتواند ضربه ای به توپ بزند، باز یک استرایک صورت گرفته است.

ضربه به توپ

اگر بتر بتواند به توپ ضربه بزند، تازه اصل بازی شروع می شود. توپ اگر از قسمت های کناری به اوت برود، یک Foul صورت گرفته و این هم یک استرایک به ضرر او به شمار می رود. اگر بتر 2 استرایک داشته باشد، Foul استرایک سوم حساب نمی شود اما برای استرایک اول و دوم حساب می شود.


اگر بتر به توپ ضربه زد و توپ به زمین برخورد كرد، سریع باید به سمت بیس اول بدود. اگر مدافعان توپ را گرفتند و آن را زودتر از رسیدن مهاجم، به بیس رساندند، بازیکن حذف می شود، اما اگر بازیکن زودتر به بیس برسد، بیس را تصاحب می کند. بازیکن مدافع که. توپ را در دست دارد می تواند با ضربه زدن به مهاجم، او را قبل از رسیدن به بیس حذف کند كه به اين كار تگ كردن مى گويند. برخی مواقع، بتر حس می کند که می تواند به بیس دوم یا حتی سوم هم برسد و برای تصاحب این بیس ها می رود.

تصاحب بیس

اگر مهاجم بیس را تصاحب کرد، هم تیمی او برای چوب زدن می آید. در این حالت تمام استرایک و بال های قبلی پاک می شود. حالا اگر همان اتفاق قبلی بیافتد، مهاجمی که مثلا روی بیس اول است، به سمت بیس دوم حرکت می کند و مهاجم دوم که همان بتر است، برای بیس اول حرکت می کند. در این صورت مدافع سعی می کند تا توپ را به بیس دوم برساند تا مهاجم اول را حذف کند. برخی مواقع دفاع می تواند توپ را هم به بیس دوم و هم به بیس اول برساند که در این صورت دبل پلی (Double Play) صورت گرفته است (این اتفاق می تواند برای بیس های دیگر نیز رخ دهد).

نمونه ای از چوب زدن بتر
نمونه ای از چوب زدن بتر

هوم ران

اگر بتر توپ را طوری بزند که از منطقه اوت فیلد رد شود و به سمتی برود که دفاع نتواند آن را مهار کند، مثلا سمت تماشاگران برود، در آن صورت هوم ران (Home Run) صورت گرفته و بتر با رد شدن از تمام بیس ها یک امتیاز کسب می کند. اگر مهاجمی روی بیس ها باشد، او نیز از سایر بیس ها عبور می کند و امتیاز کسب می کند؛ یعنی احتمال دارد در یک هوم ران، 4 امتیاز کسب شود. بتر اگر به توپ ضربه بزند و مدافع توپ را در هوا بگیرد، در این حالت Flyout رخ داده و مهاجم حذف می شود. با حذف 3 مهاجم، یک نیمه اینینگ به پایان می رسد و جاى تيم دفاع و حمله عوض مى شود.

برخی مواقع، پیچر توپ را پرتاب می کند و بتر نمی تواند به آن ضربه بزند و کچر که باید توپ را بگیرد، از دستش توپ می افتد. در این صورت بتر می تواند به سمت بیس اول حرکت کند و کچر نیز باید زودتر آن را به بیس اول برساند تا مهاجم حذف شود.

لیگ MLB

معروف ترین و معتبرترین لیگ بیسبال جهان لیگ MLB است که یکی از 4 لیگ معتبر کشور آمریکا به شمار می رود. لیگ MLB در سال 1903 با ادغام لیگ های نشنال لیگ و امریکن لیگ تشکیل شد. در حال حاضر 30 تیم در این لیگ حضور دارند که شامل 29 تیم از آمریکا و یک تیم از کانادا می شود. به فینال لیگ MLB که میان قهرمان امریکن لیگ با قهرمان نشنال لیگ برگزار می شود، ورلد سیریز (World Series) گفته می شود که یکی از محبوب ترین رویدادهای ورزشی آمریکا به شمار می رود. لیگ MLB بعد از لیگ فوتبال آمریکایی NFL، دومین لیگ ارزشمند دنیا به شمار می رود.

معروف ترین و معتبرترین لیگ بیسبال جهان لیگ MLB است که یکی از 4 لیگ معتبر کشور آمریکا به شمار می رود
معروف ترین و معتبرترین لیگ بیسبال جهان لیگ MLB است که یکی از 4 لیگ معتبر کشور آمریکا به شمار می رود

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. Shahab گفت:

    بهترین سایت ورزشی ایران ?? ممنون بابت زحماتتون

    1. ممنون از شما. لطف دارید.