0

رنکینگ تنیس؛ مرد شماره یک تنیس جهان

مرد شماره یک تنیس جهان

مرد شماره یک تنیس جهان به بازیکنی گفته می شود که در صدر رنکینگ ATP باشد. در این مطلب نگاهی داریم به رنکینگ تنیس و آمار و ارقام مرتبط با آن.

رشته تنیس مثل بسیاری از رشته ها، دارای رنکینگ است. در این رشته، رنکینگ توسط اتحادیه تنیس مردان (ATP) محاسبه می شود. امتیاز بازیکنان توسط موفقیت آن ها در مسابقات مختلف به دست می آید و در پایان بازیکنی که بیشترین امتیاز را داشته باشد، در صدر رنکینگ قرار می گیرد و به لقب مرد شماره یک تنیس جهان می رسد. در این مطلب نگاهی داریم به آمار و ارقام مرتبط با این موضوع.

آشنایی با رنکینگ تنیس

رنکینگ تنیس معیاری برای سنجیدن تنیسورهای حرفه ای است. این رنکینگ اولین بار در سال 1973 منتشر شد و تا به امروز نیز ادامه دارد. بازیکنان با شرکت در مسابقات مختلف و رسیدن به مراحل بالا، امتیاز کسب می کنند و تمام امتیازهای کسب شده توسط آن ها، در رنکینگ تنیس لحاظ می شود. تورنمنت های تنیس شامل امتیازهای مختلفی می شوند. گرند اسلم ها بیشترین امتیاز را دارند که قهرمان آن به 2000 امتیاز می رسد.

امتیاز بازیکنان تا 52 هفته در رنکینگ تنیس باقی می ماند و بعد از آن بازیکنان باید از امتیازهای خود دفاع کنند. به عنوان مثال اگر بازیکنی قهرمان استرالیا اپن شود، 2000 امتیاز به او تعلق می گیرد و این امتیازها تا فصل بعد و دوره جدید استرالیا اپن ادامه دارد. اکنون مدافع عنوان قهرمانی، باید از امتیازهای خود دفاع کند و هر نتیجه ای جز قهرمانی، باعث کسر امتیاز از او می شود.

امتیاز کسب شده توسط بازیکنان در هر تورنمنت، تا 52 هفته در رنکینگ تنیس باقی خواهد ماند
امتیاز کسب شده توسط بازیکنان در هر تورنمنت، تا 52 هفته در رنکینگ تنیس باقی خواهد ماند

البته لازم به ذکر است که هر تورنمنت و مسابقه ای شامل امتیاز نمی شود. اتحادیه تنیس مردان، معیار مشخصی برای ثبت امتیاز در رنکینگ ATP دارد. طبق این معیار، امتیازهای 20 تورنمنت معتبر در رنکینگ ATP محاسبه می شوند. این تورنمنت ها شامل 4 گرند اسلم، 8 مسترز 1000 امتیازی اجباری، مسابقات پایان فصل (در صورت صعود) و 7 نتیجه برتر بازیکن از سایر تورنمنت های معتبر (یک مسترز 1000 امتیازی اختیاری، مسابقات 500 امتیازی، مسابقات 250 امتیازی، مسابقات چلنجر، مسابقات فیوچرز و ATP Cup) می شوند.

رکوردهای مرد شماره یک تنیس جهان

از سال 1973 رنکینگ تنیس منتشر می شود و هر دوشنبه این رنکینگ به روز رسانی می شود. ایلی ناستاسه، تنیسور اهل رومانی، اولین تنیسوری بود که به صدر این رنکینگ رسید و مرد شماره یک تنیس جان لقب گرفت. در این مدت رکوردهای بسیاری به ثبت رسیده که در ادامه نگاهی داریم به مهم ترین رکوردهای مرتبط.

نواک جوکوویچ با بیشتر از 400 هفته صدرنشینی، رکورددار بیشترین روز به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان است. راجر فدرر 237 هفته متوالی مرد شماره یک تنیس جهان بود که یک رکورد است. کارلوس آلکاراس با 19 سال و 4 ماه، جوان ترین بازیکنی است که به رنک 1 ATP رسیده است. راجر فدرر با 36 سال و 10 ماه، مسن ترین مرد شماره یک تنیس جهان است.

بین اولین و آخرین باری که راجر فدرر مرد شماره یک تنیس جهان شد، 14 سال فاصله بود که یک رکورد است. رافائل نادال تنها تنیسوری است که در سه دهه مختلف به صدر رنکینگ ATP رسیده است. جان مک انرو 14 بار به صدر رنکینگ تنیس رسید که یک رکورد به شمار می رود. جوکوویچ در 12 فصل مختلف، حداقل یکبار به صدر رنگینگ تنیس رسیده است. 16,950 امتیاز نواک جوکوویچ در سال 2016، بیشترین امتیازی است که یک تنیسور تا به امروز در رنکینگ ATP به دست آورده است.

نواک جوکوویچ با بیشتر از 400 هفته صدرنشینی، رکورددار بیشترین روز به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان است
نواک جوکوویچ با بیشتر از 400 هفته صدرنشینی، رکورددار بیشترین روز به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان است

جالب است بدانید که ایوان لندل و مارسلو ریوس، تنیسور اهل شیلی، بدون قهرمانی در مسابقات گرند اسلم به صدر رنکینگ ATP رسیدند. لندل که اولین بار در سال 1984 مرد شماره یک تنیس جهان شد، بعدها 8 عنوان گرند اسلم کسب کرد اما ریوس هیچگاه قهرمان این مسابقات نشد و تنها تنیسور تاریخ است که مرد شماره یک تنیس جهان شده اما قهرمانی در گرند اسلم به دست نیاورده است!

در جدول زیر نگاهی داریم به تنیسورهایی که حداقل 100 هفته در صدر رنکینگ ATP بوده اند.

#بازیکن (کشور)تعداد هفته
1نواک جوکوویچ (صربستان)400
2راجر فدرر (سوئیس)310
3پیت سمپراس (آمریکا)286
4ایوان لندل (جمهوری چک)270
5جیمی کانرز (آمریکا)268
6رافائل نادال (اسپانیا)209
7جان مک انرو (آمریکا)170
8بیورن بورگ (سوئد)109
9آندره آغاسی (آمریکا)101

صدرنشنینی رنکینگ تنیس در پایان فصل

تنیسوری که فصل را به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان به پایان برساند، اصطلاحا صدرنشین فصل شده و جام مخصوصی هدیه می گیرد. نواک جوکوویچ 8 بار فصل را به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان به پایان رسانده که یک رکورد به شمار می رود. پیت سمپراس 6 سال متوالی موفق شد فصل را در صدر به پایان برساند که یک رکورد است.

تنیسوری که فصل را به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان به پایان برساند، اصطلاحا صدرنشین فصل شده
تنیسوری که فصل را به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان به پایان برساند، اصطلاحا صدرنشین فصل شده

کارلوس آلکاراس با 19 سال و 7 ماه، جوان ترین تنیسوری که فصل را به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان به پایان رسانده است. نواک جوکوویچ با 36 سال و 7 ماه، مسن ترین تنیسوری است که فصل را در صدر رنکینگ ATP به پایان رسانده است. بین اولین و آخرین باری که جوکوویچ فصل را به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان به پایان برد، 12 سال فاصله است که یک رکورد به شمار می رود.

در جدول زیر نگاهی داریم به تنیسورهایی که حداقل چهار بار فصل را در صدر رنکینگ ATP به پایان رسانده اند.

#بازیکن (کشور)تعداد
1نواک جوکوویچ (صربستان)8
2پیت سمپراس (آمریکا)6
3جیمی کانرز (آمریکا)5
راجر فدرر (سوئیس)5
رافائل نادال (اسپانیا)5
6جان مک انرو (آمریکا)4
ایوان لندل (جمهوری چک)4

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *