0

بهترین رکوردهای المپیک

یوسین بولت

از رکوردهایی که شکسته آن ها بعید به نظر می رسد تا دستاوردهایی تاریخی. نگاهی داریم به بهترین رکوردهای المپیک.

بهترین رکوردهای المپیک کدام ها هستند؟ چرا برخی رکوردها شاید هیچگاه شکسته نشوند و چرا نام بعضی ورزشکارها به واسطه رکوردهای شان، در تاریخ این مسابقات جاودانه شده است؟ در این مطلب می خواهیم مهم ترین رکوردها را بررسی کنیم و نگاهی داشته باشیم به بهترین رکوردهای المپیک.

بهترین رکوردهای المپیک؛ بیشترین مدال

یکی از مهم ترین و بهترین رکوردهای المپیک، رکورد بیشترین مدال است. مایکل فلپس با کسب 28 مدال از جمله 23 مدال طلا، بیشترین مدال را در تاریخ المپیک کسب کرده و پرافتخارترین ورزشکار المپیک است. فلپس تنها ورزشکاری است که تعداد مدال هایش و همچنین تعداد طلاهایی که کسب کرده، از عدد 20 عبور کرده است. در اصل فلپس تنها ورزشکاری است که تعداد مدال های طلایش دو رقمی شده است. ماریت بیورگن، اسکی باز اهل نروژ، با کسب 15 مدال که شامل 8 مدال طلا می شود، پرافتخارترین ورزشکار تاریخ المپیک زمستانی است.

آمریکا با کسب 2629 مدال از جمله 1061 مدال طلا، پرافتخارترین کشور تاریخ مسابقات المپیک تابستانی است. نروژ نیز با کسب 405 مدال که شامل 148 مدال طلا می شود، بیشترین مدال را در تاریخ مسابقات المپیک زمستانی به دست آورده است.

مایکل فلپس با کسب 28 مدال از جمله 23 مدال طلا، بیشترین مدال را در تاریخ المپیک کسب کرده و پرافتخارترین ورزشکار المپیک است
مایکل فلپس با کسب 28 مدال از جمله 23 مدال طلا، بیشترین مدال را در تاریخ المپیک کسب کرده و پرافتخارترین ورزشکار المپیک است

بیشترین مدال طلا در یک دوره المپیک

مایکل فلپس در المپيک 2008 یکی از بهترین عملکردهای تاریخ ورزش را به ثبت رساند و در تمام 8 ماده ای که شرکت کرد، به مدال طلا رسید. 8 مدال طلای فلپس، بیشترین تعداد طلای یک ورزشکار در یک دوره المپیک به شمار می رود. در میان کشورها نیز آمریکا در المپیک 1984 لس آنجلس، موفق به کسب 84 مدال طلا شد که یک رکورد به شمار می رود.

8 مدال طلای مایکل فلپس در المپیک 2008، یکی از بهترین رکوردهای المپیک به شمار می رود
8 مدال طلای مایکل فلپس در المپیک 2008، یکی از بهترین رکوردهای المپیک به شمار می رود

جوان ترین ورزشکاری که به مدال المپیک رسید

اینگه سورنسن اهل دانمارک، در المپیک 1936 برلین، در حالی که تنها 12 سال و 24 روز سن داشت، موفق به کسب مدال برنز در شنای 200 متر شد. او جوان ترین ورزشکاری است که در یک رشته انفرادی به مدال المپیک رسیده است. دیمیتریوس لوندراس، ژیمناست اهل یونان، عضو تیم ژیمناستیک یونان در المپیک 1896 بود که به مدال برنز بخش تیمی رسید. او در زمان کسب مدال، 10 سال و 218 روز سن داشت!

جوان ترین قهرمان المپیک

مارجوری گسترینگ با 13 سال و 268 روز، جوان ترین قهرمان تاریخ المپیک است. او در المپیک 1936، به قهرمانی در شیرجه زنان رسید. جوان ترین مرد قهرمان المپیک نیز کوسوئو کیتامورا، شناگر ژاپنی است که در المپیک 1932، در حالی که 14 سال و 309 روز داشت، به قهرمانی در شنای آزاد 1500 متر رسید.

مسن ترین قهرمان تاریخ المپیک

اسکار سوان، تیرانداز اهل سوئد، در المپیک 1920، در حالی که 72 سال و 279 روز سن داشت، موفق به قهرمانی شد تا به مسن ترین قهرمان تاریخ المپیک تبدیل شود. این رکورد ضمن اینکه یکی از بهترین رکوردهای المپیک به شمار می رود، شکستن آن نیز بعید به نظر می رسد.

بیشترین حضور در المپیک

ایان میلار، سوارکار کانادایی، از المپیک 1972 تا 2012، در 10 دوره شرکت کرد که رکورد بیشترین حضور در المپیک به شمار می رود. میلار سابقه کسب مدال نقره را نیز در کارنامه دارد.

ایان میلار با 10 دوره حضور در المپیک، رکورددار بیشترین حضور در این مسابقات است
ایان میلار با 10 دوره حضور در المپیک، رکورددار بیشترین حضور در این مسابقات است

سریع ترین مرد تاریخ المپیک

یکی از مهم ترین و بهترین رکوردهای تاریخ المپیک، رکورد سریع ترین مرد جهان است. یوسین بولت، دونده جامائیکایی، هم رکورددار تاریخ المپیک است و هم در مسابقات جهانی به سریع ترین دونده تاریخ تبدیل شده است. او در سال 2009 رکورد 100 متر و 200 متر را به نام خود زد و در المپیک 2012 نیز رکورد سریع ترین زمان برای دوی 100 متر المپیک را با 9.63 ثانیه شکست. بولت تنها دونده تاریخ المپیک است که در سه دوره متوالی قهرمان دوی 100 متر و 200 متر شده است.

بولت 2012

مهم ترین رکوردهای المپیک؛ نمره کامل در ژیمناستیک

یکی از مهم ترین رکوردهای المپیک، در المپیک 1976 مونترال رقم خورد. قبل از سال 2006، بیشترین امتیاز ممکن در یک حرکت ژیمناستیک، 10 بود. رسیدن به امتیاز 10 تقریبا محال بود اما همه چیز در المپیک 1976 تغییر کرد؛ دختری 14 ساله کاری کرد که حتی برای تابلوی امتیاز نیز قفل بود!

تابلوی امتیازهای المپیک 1976 شامل سه رقم بود که دو رقم آن اعشار بود. یعنی اگر ژیمناستی امتیاز 10می گرفت، در تابلو امکان ثبت آن نبود. در دور اول مسابقات ژیمناستیک هنری زنان (ماده پارالل) که به صورت تیمی برگزار می شد، نادیا کومانچی اهل رومانی که 14 سال سن داشت، حرکتی شگفت انگیز به نمایش گذاشت که داوران را مجبور به ثبت امتیاز 10 کرد اما همانطور که ذکر شد، ثبت این عدد ممکن نبود.

برای همین داورها مجبور شدند امتیاز 1.00 را ثبت کنند که همه را غافلگیر کرد ولی اندکی بعد در بلندگو اعلام شد که این عدد در اصل همان 10 است. عددی که تا آن زمان هیچ ژیمناستی به آن نرسیده بود. این پایان کار کومانچی در مونترال نبود و او 6 بار دیگر نیز به عدد 10 كه موسوم به 10 بى نقص است رسید تا مسابقات را با سه طلا، یک نقره و یک برنز به پایان برساند. تا به امروز بسیاری از کارشناسان ژیمناستیک، هنرنمایی نادیا كمانچى در المپیک 1976 را بهترین نمایش یک ژیمناست در تاریخ این رشته می دانند.

امتیاز 10 نادیا کومانچی در المپیک 1976، یکی از بهترین رکوردهای المپیک به شمار می رود
امتیاز 10 نادیا کومانچی در المپیک 1976، یکی از بهترین رکوردهای المپیک به شمار می رود

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *