0

بیگ 3 تنیس؛ اسطوره های تکرارنشدنی

بیگ 3 تنیس

بیگ 3 تنیس به سه اسطوره تکرارنشدنی این رشته یعنی راجر فدرر، رافائل نادال و نواک جوکوویچ گفته می شود. نگاهی داریم به این سه اسطوره تنیس.

راجر فدرر، رافائل نادال و نواک جوکوویچ، با اختلاف بهترین تنیسورهای نسل خود که شامل دو دهه ابتدایی قرن بیست و یکم است هستند. این سه به اکثر افتخارهای ممکن در جهان تنیس رسیده اند و رکوردهایی از خود به جا گذاشته اند که شاید تا دهه ها شکسته نشوند. در این مطلب ابتدایی به طور مختصر با این سه تنیسور آشنا می شویم و سپس به آمار و ارقام خیره کننده آن ها می پردازیم.

راجر فدرر؛ افسانه سوئیسی

جنتلمن دنیای تنیس که در سال 2022 بازنشسته شد، یکی از محبوب ترین ورزشکاران تاریخ است. فدرر 103 عنوان مختلف در دوران حرفه ای خود کسب کرد و بیشتر از 1200 بازی را برنده شد. 20 عنوان گرند اسلم فدرر به مدت 13 سال رکورد تنیس به شمار می رفت و این اسطوره سوئیسی توانست 28 مسترز 1000 امتیازی را نیز فتح کند. 237 هفته صدرنشینی متوالی فدرر در رنکینگ ATP همچنان یک رکورد به شمار می رود و 8 قهرمانی او در گرند اسلم ویمبلدون هم یک رکورد است. فدرر همچنین 6 عنوان در مسابقات پایان فصل نیز کسب کرده است.

اولین ضلع مثلث بیگ 3، راجر فدرر است
اولین ضلع مثلث بیگ 3، راجر فدرر است

رافائل نادال؛ جنگجوی اسپانیایی

رافائل نادال وقتی کار خود را شروع کرد که راجر فدرر در اوج بود و سپس با اوج گیری نواک جوکوویچ مواجه شد. با این حال نادال نه تنها زیر سایه قدرت این دو قرار نگرفت بلکه در موارد بسیاری نیز این دو را شکست داد و نام خود را به عنوان یکی از بهترین های تاریخ این رشته ثبت کرد. نادال به پادشاه خاک معروف است و این را می توان از 14 قهرمانی او در مسابقات رولاند گاروس متوجه شد. ماتادور سابقه 22 قهرمانی در مسابقات گرند اسلم را در کارنامه دارد. نادال 36 بار نیز فاتح مسابقات مسترز شده و طلای بخش تک نفره المپیک را هم در کارنامه دارد که یک مزیت برای او در برابر دیگر اعضای بیگ 3 به شمار می رود.

بیشتر بخوانید:

رافائل نادال به پادشاه خاک معروف است
رافائل نادال به پادشاه خاک معروف است

نواک جوکوویچ؛ ترمیناتور صربستانی

سومین ضلع بیگ 3، نواک جوکوویچ است. جوکوویچ دیرتر از فدرر و نادال مطرح شد اما چیزی از این دو کمتر ندارد. شروع درخشش تنیسور صربستانی در زمین های هاردکورت بود اما او رفته رفته روی مسابقات چمن و خاک هم درخشید تا به باور بسیاری به کامل ترین تنیسور تاریخ تبدیل شود. جوکوویچ که در حال حاضر 23 عنوان گرند اسلم در کارنامه دارد که بیشترین در تاریخ تنیس مردان به شمار می رود. او 40 بار هم قهرمان مسابقات مسترز شده و 7 عنوان مسابقات پایان فصل را نیز در کارنامه دارد که که هر دو یک رکورد به شمار می روند. او بیشتر از 390 هفته صدرنشین رنکینگ ATP بوده که بیشترین در تاریخ تنیس است. جوکوویچ همچنین تنها تنیسوری است که در تمام 9 مسترز 1000 امتیازی به قهرمانی رسیده است.

بیشتر بخوانید:

ضلع سوم بیگ 3، شاید کامل ترین تنیسور تاریخ باشد
ضلع سوم بیگ 3، شاید کامل ترین تنیسور تاریخ باشد

نگاهی به تقابل های بیگ 3

راجر فدرر، رافائل نادال و نواک جوکوویچ سال ها بر تنیس مردان سلطنت کردند و در این مسیر بارها با یکدیگر روبرو شدند. بسیاری از تقابل های بیگ 3 در مسابقات گرند اسلم و مسترزهای 1000 امتیازی بوده و تعجبی هم ندارد که فینال های بسیاری میان اعضای بیگ 3 برگزار شده است. در ادامه نگاهی داریم به تقابل های رو در روی این 3 اسطوره و آمار و ارقام این بازی ها را بررسی می کنیم.

راجر فدرر برابر رافائل نادال

به باور بسیاری، تقابل راجر فدرر و رافائل نادال، بزرگ ترین رقابت تاریخ تنیس مردان است. راجر فدرر و رافائل نادال 40 بار برابر یکدیگر قرار گرفتند که 24 بازی با برتری نادال و 16 مسابقه هم با پیروزی فدرر به پایان رسید. این دو 4 بار روی سطح چمن به مصاف هم رفتند که فدرر 3 بازی را برنده شد. 20 تقابل این دو روی سطح هاردکورت بود که 11 پیروزی سهم فدرر و 9 برد هم سهم نادال است. روی خاک اما وضعیت متفاوت است و از 16 تقابل روی این زمین، فدرر تنها 2 پیروزی کسب کرده است.

24 تقابل این دو در فینال ها رقم خورده که 14 بار نادال به پیروزی رسید و سهم فدرر 10 برد بود. 14 بار فدرر و نادال در مسابقات گرند اسلم به مصاف هم رفتند که اینجا نیز به لطف برتری قاطع در رولاند گاروس، نادال 10 پیروزی برابر رقیب خود کسب کرده است. جالب است بدانید که از سال 2006 تا 2008، فدرر و نادال پای ثابت فینال های ویمبلدون و اپن فرانسه بودند. رقابت فدرر و نادال بسیار ویژه است زیرا این دو دوست های صمیمی یکدیگر هستند و احترام خاصی نیز برای یکدیگر قائل هستند.

بیشتر بخوانید:

راجر فدرر و رافائل نادال، دوست های صمیمی و نزدیک یکدیگر هستند
راجر فدرر و رافائل نادال، دوست های صمیمی و نزدیک یکدیگر هستند

راجر فدرر برابر نواک جوکوویچ

جدال های راجر فدرر و نواک جوکوویچ، برخی از ماندگارترین دوئل های تاریخ تنیس را رقم زده اند. فدرر و جوکوویچ بارها در مهم ترین مسابقات سال به مصاف هم رفتند که حاصل آن ها، هیجانی بی نظیر و ثبت دیدارهای تاریخی بود. این دو 50 بار برابر یکدیگر قرار گرفتند که فدرر 23 بار و جوکوویچ 27 بار طعم برد را چشیدند. روی زمین خاک همه چیز برابر بود و از 8 دیدار رو در رو، سهم هر یک 4 پیروزی بود. روی زمین های هاردکورت، جوکوویچ دست بالا را داشت و در 38 بازی به 20 برد رسید. فدرر و جوکوویچ فقط 4 بار روی چمن مقابل یکدیگر قرار گرفتند که اینجا نیز 1-3 به سود تنیسور صربستانی است.

20 دیدار فدرر و جوکوویچ در فینال ها رقم خورد که نوله با 13 برد، در اینجا نیز نسبت به رقیب سوئیسی اش برتری دارد. 17 تقابل این دو در چارچوب مسابقات گرند اسلم بوده که برتری 6-11 به سمت جوکوویچ سنگینی می کند. از برترین تقابل های این دو می توان به فینال ویمبلدون 2019 اشاره کرد که طولانی ترین فینال تاریخ این مسابقات است.

16247900426169
جدال های راجر فدرر و نواک جوکوویچ، برخی از ماندگارترین دوئل های تاریخ تنیس را رقم زده اند

رافائل نادال برابر نواک جوکوویچ

در دوره مدرن تنیس، هیچ تقابلی به اندازه دیدار رافائل نادال و نواک جوکوویچ تکرار نشده است. این دو تا به امروز 59 بار برابر یکدیگر قرار گرفته اند که بیشترین دیدار میان دو تنیسور به شمار می رود. دیدارهای نادال و جوکوویچ معمولا بسیار نزدیک و طاقت فرسا است و برخی از طولانی ترین دیدارهای تاریخ تنیس، مربوط به جدال این دو تنیسور است. جوکوویچ 30 بار برابر نادال به پیروزی رسیده و نادال نیز 29 بار رقیب صربستانی خود را شکست داده است. روی خاک، نادال 8-20 برتری دارد و روی هاردکورت نیز برتری با جوکوویچ است که 20 بار پیروز شده و 7 بار شکست خورده است. روی چمن اما هر یک 2 بار به پیروزی رسیده اند.

29 تقابل این دو در فینال ها بوده که 13-16 نوله در این آمار جلو است. 18 بار نادال و جوکوویچ در مسابقات گرند اسلم به مصاف هم رفتند که نادال 11 بار به برتری رسیده است. طولانی ترین فینال تاریخ مسابقات گرند اسلم مربوط به تقابل نادال و جوکوویچ در فینال استرالیا اپن 2012 است که 5 ساعت و 53 دقیقه طول کشید.

در دوره مدرن تنیس، هیچ تقابلی به اندازه دیدار رافائل نادال و نواک جوکوویچ تکرار نشده است
در دوره مدرن تنیس، هیچ تقابلی به اندازه دیدار رافائل نادال و نواک جوکوویچ تکرار نشده است

بیگ 4 تنیس چیست؟

در قرن بیست و یکم و با درخشش و تاریخ سازی بیگ 3، تنیسورهای زیادی بودند که تلاش کردند تا به رقابت با این 3 اسطوره بپردازند و آن ها را به چالش بکشانند. در این بین هیچ تنیسوری به اندازه اندی ماری به بیگ 3 نزدیک نشد و تنیسور بریتانیایی حدود یک دهه توانست ضلع چهارم خوبی برای بیگ 3 باشد تا جایی که لقب بیگ 4 را به این 4 تنیسور دادند. اندی ماری با اینکه تنها 3 بار فاتح مسابقات گرند اسلم شد اما در بسیاری از مسابقات پا به پای بیگ 3 حرکت کرد و در این مسیر توانست 14 بار هم قهرمان مسابقات مسترز شود.

برای اینکه به قدرت ماری پی ببرید، باید بدانید که او تنها تنیسوری است که 2 بار قهرمان بخش تک نفره المپیک شده است. ماری که سابقه 11 حضور در فینال مسابقات گرند اسلم را دارد، فاتح مسابقات پایان فصل نیز شده و توانسته به مرد شماره یک تنیس جهان تبدیل شود و فصل را نیز در صدر رنکینگ ATP به پایان برساند.

زمانی که اندی ماری در اوج بود، بیگ 3 به بیگ 4 تبدیل شد
زمانی که اندی ماری در اوج بود، بیگ 3 به بیگ 4 تبدیل شد

آمار و ارقام بیگ 3

آمار و ارقام بیگ 3 به قدری شگفت انگیز است که باور برخی از آن ها دشوار است. این 3 روی هم 64 بار قهرمان مسابقات گرند اسلم شده اند. از سال 2004 تا سال 2023، از 80 گرند اسلم برگزار شده، 66 قهرمانی به بیگ 3 رسیده است. تعداد هفته های صدرنشینی بیگ 3 در رنکینگ ATP به بیشتر از 900 هفته می رسد که معادل است با 17 سال! از سال 2004 تا سال 2021، بیگ 3 فقط یکبار فصل را به عنوان مرد شماره یک تنیس جهان به پایان نرساند (سال 2016، اندی ماری). در ضمن اعضای بیگ 3 در 8 فصل توانستند فصل را در 3 رده نخست به پایان برسانند.

به غیر از مسابقات گرند اسلم، بیگ 3 در مسترزهای 1000 امتیازی نیز با اختلاف صدرنشین است. راجر فدرر، رافائل نادال و نواک جوکوویچ روی هم 105 عنوان این رقابت ها را کسب کرده اند و مثل گرند اسلم ها، در اینجا نیز بیگ 3 رکورددار است. هر یک از اعضای بیگ 3 در یکی از گرند اسلم ها نیز رکورددار بیشترین قهرمانی است.

راجر فدرر با 8 قهرمانی در ویمبلدون رکورددار است، رافائل نادال 14 بار رولاند گاروس را فتح کرده و نواک جوکوویچ نیز با 10 عنوان در استرالیا اپن، یکه تاز است. در لیست بیشترین درآمد از مسابقات تنیس نیز بیگ 3 مجددا رکورددار است و هر یک از اعضای بیگ 3، بیشتر از 130 میلیون دلار جایزه نقدی از مسابقات تنیس دریافت کرده اند.

آمار و ارقام بیگ 3 به قدری شگفت انگیز است که باور برخی از آن ها دشوار است
آمار و ارقام بیگ 3 به قدری شگفت انگیز است که باور برخی از آن ها دشوار است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید