0

رکوردهای مسابقه سوپربول

رکوردهای سوپربول

مسابقه سوپربول، بزرگ ترین رویداد سالانه آمریکا به شمار می رود که سالانه حدود 100 میلیون بیننده در این کشور دارد. نگاهی داریم به رکوردهای سوپربول.

از قهرمانی تیمی و بازیکنان پرافتخار تا رکوردهایی که شکسته شدن آن ها بعید به نظر می رسند. سوپربول بیشتر از نیم قرن است که هر ساله برگزار می شود و تا به امروز رکوردهای مختلفی در این مسابقه به ثبت رسیده است. در این مطلب می خواهیم نگاهی داشته باشیم به این رکوردها و مهم ترین آن ها را مرور کنیم.

لازم به ذکر است که در این مطلب تنها رکوردهای مسابقه سوپربول بررسی می شود و به رکوردهایی که قبل از شکل گیری این مسابقه از جمله قهرمانی تیم ها ثبت شده اند، اشاره ای نخواهد شد.

تیم های رکورددار قهرمانی سوپربول

تا به امروز با احتساب فرنچایزهایی که از شهری به شهر دیگر جا به جا شده اند، 20 تیم مختلف قهرمان سوپربول شده اند. تیم های NFC سابقه 29 قهرمانی و تیم های AFC سابقه 28 قهرمانی در این مسابقه را دارند. تیم نیوانگلند پتریتس تا به امروز 11 بار به ابن مسابقه راه یافته که یک رکورد محسوب می شود.

نیوانگلند پتریتس رکورددار بیشترین حضور و قهرمانی در سوپربول است
نیوانگلند پتریتس رکورددار بیشترین حضور و قهرمانی در سوپربول است

نیوانگلند پتریتس به همراه پیتسبرگ استیلرز، هر کدام با 6 قهرمانی، پرافتخارترین تیم سوپربول به شمار می روند. بعد از این دو تیم، تیم های دالاس کاوبویز و سن فرانسیسکو فورتی ناینرز، هر کدام موفق به کسب 5 قهرمانی شده اند. بافالو بیلز با 4 حضور متوالی، رکورددار بیشترین حضور متوالی در این مسابقه است اما جالب است بدانید که تمام 4 بازی را واگذار کرده است.

نام تیمتعداد حضور در سوپربولتعداد قهرمانی
نیوانگلند پتریتس116
پیتسبرگ استیلرز86
دالاس کاوبویز85
سن فرانسیسکو فورتی ناینرز75
گرین بی پکرز54
نیویورک جاینتس54
دنور برانکوز83
واشینگتن کامندرز53
لاس وگاس ریدرز53
کنزاس سیتی چیفس53
میامی دالفینز52
لس آنجلس رمز52
ایندیاناپولیس کولتس42
بالتیمور ریونز22
تمپا بی باکنیرز22
سیاتل سی هاکس31
فیلادلفیا ایگلز31
شیکاگو برز21
نیویورک جتس11
نیواورلینز سینتس11
مینسوتا وایکینگز40
بافالو بیلز40
سینسیناتی بنگالز30
کارولاینا پنترز20
آتلانتا فلکنز20
لس آنجلس چارجرز10
تنسی تایتنز10
آریزونا کاردینالز10
کلیولند براونز00
دیترویت لاینز00
جکسن ویل جگوارز00
هیوستن تکسنز00

بازیکنان رکورددار قهرمانی سوپربول

تا به امروز بازیکنان بسیاری توانسته اند جام سوپربول که ملقب به جایزه لومباردی است را بالای سر ببرند. 36 بازیکن تا به حال موفق به قهرمانی در حداقل 4 سوپربول شده اند اما تنها 2 بازیکن به 5 قهرمانی یا بیشتر در این مسابقه رسیده اند. تام بریدی، کوارتربک سابق تیم های نیوانگلند پتریتس و تمپا بی باکنیرز با 7 عنوان سوپربول، رکورددار قهرمانی در این مسابقه است.

چارلز هیلی، لاین بکر سابق تیم های دالاس کاوبویز و سن فرانسیسکو فورتی ناینرز، 5 بار در سوپربول به قهرمانی رسیده که بعد از بریدی، بیشترین عنوان سوپربول توسط یک بازیکن است. جالب است بدانید که فقط 3 کوارتربک به 4 قهرمانی یا بیشتر در این مسابقه رسیده اند: تام بریدی، تری بردشاو و جو مانتنا.

تام بریدی از تمام تیم های NFL قهرمانی بیشتری در سوپربول کسب کرده است
تام بریدی از تمام تیم های NFL قهرمانی بیشتری در سوپربول کسب کرده است

سایر رکوردهای سوپربول

بیل بلچک، سرمربی تیم نیوانگلند پتریتس، تا به حال 6 قهرمانی در سوپربول به دست آورده که بیشترین در میان تمام مربی های تاریخ NFL است. 9 حضور بلچک در سوپربول نیز بیشترین حضور یک مربی در این مسابقه است.

تام بریدی که رکورددار قهرمانی در میان بازیکنان است، 5 بار نیز به عنوان ارزشمندترین بازیکن این مسابقه انتخاب شده که این هم یک رکورد به شمار می رود.

نیوانگلند پتریتس که رکورددار قهرمانی در سوپربول است، با 5 شکست در کنار دنور برانکوز، رکورددار بیشترین شکست در سوپربول نیز به شمار می رود.

تا به امروز 7 تیم موفق به کسب قهرمانی متوالی در سوپربول شده اند که در این بین، پیتسبرگ تنها تیمی است که 2 بار این کار را انجام داده است.

میامی دالفینز تنها تیم تاریخ NFL است که بدون حتی یک شکست، قهرمان سوپربول شده است. دالفینز در سال 1972 به این افتخار رسید.

تقدیر باراک اوباما از تنها تیم شکست ناپذیر تاریخ سوپربول
تقدیر باراک اوباما از تنها تیم شکست ناپذیر تاریخ سوپربول

از میان 32 تیم NFL، فقط 4 تیم تا به امروز سابقه حضور در سوپربول را نداشته اند. 8 تیم دیگر از جمله بافالو بیلز و مینسوتا وایکینگز که سابقه 4 حضور در سوپربول را دارند، تا به امروز نتوانسته اند قهرمان سوپربول بشوند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *