0

مسترز مادرید

مسترز مادرید

مسترز مادرید چهارمین مسابقه از رقابت های مسترز 1000 امتیازی فصل تنیس است. نگاهی داریم به این مسابقات.

مسترز مادرید دومین رقابت از مسترزهای 1000 امتیازی فصل خاک و در مجموع چهارمین مسترز فصل دنیای تنیس است. این تورنمنت بعد از مسابقات مونته کارلو و در ماه می میلادی برگزار می شود. این مسترز یکی از مسترزهای جدید دنیای تنیس است و در این مطلب نگاهی داریم به این رقابت ها.

تاریخچه مسترز مادرید

مسترز مادرید از سال 2002 به تقویم تنیس اضافه شد. تا سال 2002 مسابقاتی به نام یوروکارت در تقویم تنیس و به عنوان یکی از مسترزهای 1000 امتیازی قرار داشت و بعد از آن مسابقات مادرید جایگزین مسابقات یوروکارت اشتوتگارت شد. از سال 2002 تا 2008 این مسابقات به عنوان هشتمین مسترز 1000 امتیازی سال و روی سطح هاردکورت برگزار می شد اما از سال 2009 این رقابت ها تغییر کرد و از آن زمان روی سطح خاک برگزار می شود.

برگزاری مسترز مادرید روی خاک آبی

یکی از نکات بسیار جالب مسترز مادرید، برگزاری این مسابقات روی خاک آبی بود! در سال 2012 این مسترز دست به کار عجیبی زد و تمام زمین هایش را به رنگ آبی درآورد. هدف از این کار، بهتر دیده شدن زمین برای مخاطبان تلویزیونی بود اما برخلاف انتطاری که مسئولان مسترز مادرید داشتند، این ایده اصلا مورد استقبال قرار نگرفت. بسیاری از بازیکنان از جمله رافائل نادال و نواک جوکوویچ تهدید کردند که اگر مسابقات روی خاک آبی برگزار شود، دیگر در این مسابقات شرکت نخواهند کرد و به همین دلیل از فصل 2013، مسترز مادرید به شکل قبل و روی خاک قرمز برگزار شد.

مسترز مادرید در سال 2012 روی خاک آبی برگزار شد
مسترز مادرید در سال 2012 روی خاک آبی برگزار شد

نحوه برگزاری

فرمت و نحوه برگزاری مسترز مادرید مانند سایر مسابقات مسترز خاک است. 56 تنیسور در این مسابقات شرکت می کنند که سیدبندی این مسابقات بر اساس آخرین رده بندی ATP صورت می گیرد. 8 سید برتر در دور اول استراحت می کنند و از راند دوم به مسابقات اضافه می شوند. در دور اول نیز 48 تنیسور با یکدیگر رقابت می کنند که 24 بازیکن به دور دوم می رسند و با اضافه شدن 8 سید برتر، تعداد بازیکنان در این مرحله به 32 تنیسور می رسد.

جوایز نقدی

قهرمان ($)فینال ($)نیمه نهایی ($)یک چهارم نهایی ($)یک هشتم نهایی ($)راند سوم ($)راند دوم ($)راند اول ($)
1,025,144545,189302,884172,40894,16854,98632,16821,669

رکوردها

تعجبی نیست که مانند بسیاری از مسابقاتی که روی سطح خاک برگزار می شود، اینجا نیز رافائل نادال رکورددار است. نادال تا به امروز 5 بار قهرمان این رقابت ها شده که بیشترین در تاریخ این مسترز است. نادال 8 فینال را تجربه کرده که این نیز یک رکورد به شمار می رود. جالب است بدانید که به غیر از نادال، هیچ تنیسوری نتوانسته در این مسابقات به قهرمانی متوالی برسد! 3 فینال متوالی نادال نیز مجددا رکورد مسترز 1000 امتیازی مادرید است.

جالب است بدانید که راجر فدرر در 3 سطح مختلف توانسته قهرمانی در مسترز مادرید را تجربه کند. فدرر در سال 2006 و هنگامی که این مسابقات روی هاردکورت بود به قهرمانی رسید، در سال 2009 و روی خاک قرمز توانست فاتح این مسابقات شود و در همان یک سالی هم که این مسابقات روی خاک آبی برگزار شد نیز به قهرمانی رسید تا به رکوردی جالب برسد.

رکورد بیشترین قهرمانی، بیشترین فینال، بیشترین قهرمانی متوالی و فینال متوالی مسابقات مادرید همه در اختیار رافائل نادل است
رکورد بیشترین قهرمانی، بیشترین فینال، بیشترین قهرمانی متوالی و فینال متوالی مسابقات مادرید همه در اختیار رافائل نادل است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *