0

تام بریدی؛ اسطوره تکرارنشدنی فوتبال آمریکایی

تام بریدی

فوتبال آمریکایی ورزشی جهانی به شمار نمی رود و لیگ NFL هم در سراسر دنیا طرفدار ندارد اما با این حال، تام بریدی اسطوره ای است که باید او را بشناسید.

بعد از 23 سال حضور در بالاترین سطح فوتبال آمریکایی، تام بریدی در 45 سالگی اعلام بازنشستگی کرد. به همین مناسبت نگاهی داریم به دوران باشکوه و پرافتخار این کوارتربک افسانه ای.

تماشای ویدیو در یوتیوب

ورود به NFL

قبل از حضور در لیگ NFL، تام بریدی عضو تیم دانشگاه میشیگان بود. او از سال 1995 تا 1999 در این دانشگاه حضور داشت اما در 2 فصل اول خود، نتوانست به عنوان کوارتربک اصلی به میدان برود. در 2 فصل بعد اوضاع تغییر کرد و بریدی توانست خودی نشان دهد. بریدی در 2 فصل توانست رکورد 20 پیروزی و 5 شکست را به ثبت برساند و با این آمار، آماده حضور در NFL شد.

درفت 2000

تمرینات قبل از مراسم درفت که به کامباین (Combine) معروف است، برای بریدی خوب پیش نرفت و او نتوانست استعدادیاب ها را ترغیب کند. نتیجه انتظار تا راند ششم درفت و انتخاب صد و نود و نهم بود تا سرانجام بعد از اینکه 6 کوارتربک زودتر از او انتخاب شدند، بریدی راهی نیوانگلند پتریتس شد.

عکس معروف تام بریدی در درفت کامباین 2000
عکس معروف تام بریدی در درفت کامباین 2000

شروع به عنوان کوارتربک ذخیره

بریدی در اولین فصل حضور خود در NFL نتوانست دقایق چندانی بازی کند و یک کوارتربک ذخیره به شمار می رفت. نبرد اصلی او در آن فصل روی نیمکت بود که درنهایت منجر به این شد تا او پشت سر درو بلدسو، کوارتربک دوم نیوانگلند پتریتس شود. در فصل 2001 اما همه چیز تغییر کرد و یک اتفاق، سرنوشت بریدی را به طور کامل تغییر داد.

مصدومیت درو بلدسو، درخشش تام بریدی

در دومین بازی فصل 2001، درو بلدسو، کوارتربک اول نیوانگلند پتریتس، مصدوم شد و دیگر نمی توانست به بازی ادامه دهد. این لحظه سرنوشت ساز برای بریدی بود زیرا او این شانس را پیدا کرد تا توانایی هایش را نشان دهد. با اینکه بلدسو در ادامه بازی توانست برگردد اما شکست پتریتس همه چیز را تغییر داد. بریدی از بازی سوم فصل به عنوان کوارتربک اصلی نیوانگلند معرفی شد و این شروع سلطنت او بر لیگ NFL بود.

تام بریدی در کنار درو بلدسو
تام بریدی در کنار درو بلدسو

اوج گیری تام بریدی و پتریتس

نیوانگلند پتریتس در اولین فصل تام بریدی به عنوان شروع کننده به رکورد 5-11 رسید و ضمن قهرمانی در دویژن AFC East، به پلی آف رسید. پتریتس در اولین بازی پلی آف که جنجالی هم بود، اوکلند ریدرز را شکست داد و سپس با شکست پیتسبرگ استیلرز به سوپربول رسید. بریدی در دیدار برابر استیلرز مصدوم شد اما به سوپربول رسید. در ادامه پتریتس با شکست سنت لوییس رمز توانست به اولین قهرمانی خود در NFL برسد و بریدی نیز به عنوان ارزشمندترین بازیکن سوپربول انتخاب شد. این قهرمانی همچنین باعث شد تا بریدی جوان ترین کوارتربک قهرمان سوپربول لقب بگیرد.

اولین قهرمانی TB12 در سوپربول
اولین قهرمانی TB12 در سوپربول

قهرمانی های متوالی تام بریدی و پتریتس

در 4 فصل ابتدایی حضور تام بریدی در نیوانگلند پتریتس، این تیم توانست به 3 قهرمانی از جمله قهرمانی های متوالی در فصل های 2003 و 2004 برسد. بریدی در این 2 قهرمانی یکبار دیگر نیز به عنوان MVP سوپربول شناخته شد و خیلی سریع از کوارتربکی ذخیره، به یکی از بهترین کوارتربک های NFL تبدیل شد. تا به امروز نیز قهرمانی های متوالی پتریتس، آخرین قهرمانی های متوالی یک تیم در سوپربول به شمار می روند.

تاریخ سازی همراه با ناکامی و مصدومیت

شروع تام بریدی در نیوانگلند پتریتس تاریخی بود. او خیلی سریع 3 قهرمانی با تیمی که قبل از آن هیچ افتخاری کسب نکرده بود به دست آورد اما همیشه شرایط به این خوبی نبود. پتریتس علی رغم ثبت رکوردهای تاریخی و 2 بار صعود به سوپربول، باید 10 سال برای چهارمین قهرمانی خود صبر می کرد.

فصل 2007 در تاریخ NFL یکتا بود. نیوانگلند پتریتس با ترکیبی فوق العاده به 16 پیروزی در فصل عادی رسید و بدون شکست راهی پلی آف شد. بریدی رکورد بیشترین پاس تاچ داون آن فصل را ثبت کرده و به اولین عنوان MVP خود نیز رسید اما پتریتس علی رغم تمام پیشبینی ها، سوپربول را به نیویورک جاینتس واگذار کرد و نتوانست بهترین فصل یک تیم در تاریخ NFL را رقم بزند.

زوج تام بریدی و رندی ماس علی رغم ثبت رکوردهای مختلف، نتوانست به قهرمانی برسد
زوج تام بریدی و رندی ماس علی رغم ثبت رکوردهای مختلف، نتوانست به قهرمانی برسد

پارگی رباط صلیبی

در اولین بازی فصل 2008 برابر کنزاس سیتی چیفس، بریدی از ناحیه رباط صلیبی به شدت مصدوم شد و ادامه فصل را از دست داد. بریدی قبل از این 111 بازی متوالی را از ابتدا شروع کرده بود. فصل 2009 با شروع قدرتمندانه بریدی و پتریتس شروع شد اما در پایان فصل، پتریتس در راند اول پلی آف مغلوب بالتیمور ریونز شد که اولین شکست خانگی بریدی در پلی آف بود. با این حال به دلیل بازگشت از مصدومیت شدید، بریدی عنوان بازگشت سال را دریافت کرد.

MVP بیشتر، حسرت بیشتر

فصل 2010 تام بریدی رکوردی تاریخی از خود به جا گذاشت. او به اولین بازیکن تاریخ NFL تبدیل شد که با تمام آرای ممکن برنده عنوان ارزشمندترین بازیکن سال می شود. او همچنین با تمام آرا به تیم منتخب فصل رسید و عنوان بهترین بازیکن هجومی فصل را نیز دریافت کرد. با تمام این تفاسیر، شکستی دیگر در پلی آف، فصل بریدی و نیوانگلند را به پایان رساند.

بعد از 4 سال، بریدی و نیوانگلند در فصل 2011 به سوپربول رسیدند و این فرصت را پیدا کردند تا انتقام شکست در سوپربول فصل 2007 را از نیویورک جاینتس بگیرند اما این بار هم اتفاق 4 سال قبل تکرار شد و جاینتس به رهبری ایلای منینگ در اواخر بازی، مچ نیوانگلند و بریدی را خواباند تا دومین شکست بریدی در سوپربول مجددا برابر نیویورکی ها و منینگ رقم بخورد.

ایلای منینیگ 2 بار TB12 را در سوپربول ناکام گذاشت
ایلای منینیگ 2 بار TB12 را در سوپربول ناکام گذاشت

پایان حسرت سوپربول

بعد از شکست های پی در پی در پلی آف و چند ناکامی در سوپربول، دوره دوم سلطنت نیوانگلند پتریتس از راه رسید. از فصل 2014 تا فصل 2018، پتریتس از 5 بار ممکن، به 4 سوپربول رسید و 3 قهرمانی دیگر کسب کرد. فصل 2014، سرانجام طلسم 10 ساله بریدی و پتریتس به پایان رسید و نیوانگلند در دیداری دراماتیک، با شکست سیاتل سی هاکس، برای چهارمین بار قهرمان سوپربول شد. این قهرمانی، بریدی را در تعداد عناوین سوپربول به جو مانتنا، الگوی خود و بازیکنی که اکثرا او را بهترین کوارتربک تاریخ می دانستند، رساند.

3 حضور متوالی در سوپربول

بریدی 2 فصل بعد نیز به همراه نیوانگلند پتریتس به سوپربول رسید و این بار یکی از غیرممکن ترین قهرمانی های تاریخ ورزش را رقم زد. در حالی که پتریتس 28-3 از آتلانتا فلکنز عقب بود، بریدی و یارانش موفق به ثبت بزرگ ترین کامبک تاریخ سوپربول شدند و درنهایت در اوورتایم از سد فلکنز گذشتند تا یکی از عجیب ترین قهرمانی های تاریخ ورزش های آمریکایی را رقم بزنند. با این قهرمانی، بریدی به طور مشترک، پرافتخارترین بازیکن تاریخ سوپربول شد. او همچنین برای چهارمین بار به عنوان MVP سوپربول معرفی شد که این هم یک رکورد به شمار می رود.

پنجمین قهرمانی نیوانگلند پتریتس و بریدی
پنجمین قهرمانی نیوانگلند پتریتس و بریدی

نیوانگلند در فصل های 2017 و 2018 نیز به سوپربول رسید که علی رغم درخشش استثنایی بریدی، پتریتس سوپربول فصل 2017 را به فیلادلفیا ایگلز واگذار کرد اما در پایان فصل 2018 با شکست لس آنجلس رمز، ششمین قهرمانی خود را جشن گرفت. ششمین قهرمانی پتریتس در سوپربول، هم این تیم را به طور مشترک تبدیل به پرافتخارترین تیم تاریخ این رقابت ها کرد و هم به معنای رکوردشکنی بریدی بود که اکنون به تنهایی، بیشتر از هر بازیکن دیگری موفق به کسب سوپربول شده بود.

پایان 20 سال حضور در پتریتس

مارچ 2020 بود که خبری شوکه کننده، همه را غافلگیر کرد. همکاری 20 ساله تام بریدی و نیوانگلند پتریتس به پایان رسید. شنیده می شد که اختلافات او با تیم مربی گری پتریتس و شخص بیل بلچک که 20 سال مربی بریدی بود، دلیل پایان دادن به این همکاری بلندمدت بود. در ادامه بریدی با قراردادی 2 ساله راهی تمپا بی باکنیرز شد و فصل جدیدی در دوران حرفه ای او آغاز شد.

هفتمین قهرمانی و بازنشستگی

اولین سال بریدی در باکنیرز رویایی تر از این نمی شد. ورود بریدی به باکنیرز، برخی از بازیکنان برجسته را ترغیب کرد تا به تمپا بی بروند و هم تیمی این کوارتربک پرافتخار شوند. در پایان فصل 2020، تام بریدی و باکنیرز توانستند تا با شکست تیم هایی همچون نیواورلینز سینتس، گرین بی پکرز و درنهایت کنزاس سیتی چیفس، قهرمان سوپربول شوند. بریدی در دهمین حضور خود در سوپربول، هفتمین قهرمانی و پنجمین عنوان MVP سوپربول خود را به دست آورد.

تاریخ سازی بیشتر با کسب هفتمین عنوان سوپربول
تاریخ سازی بیشتر با کسب هفتمین عنوان سوپربول

فصل 2021 برای بریدی از لحاظ فردی بسیار خوب بود. او برخی از آمارهای شخصی خود را ارتقا داد، به تیم دوم منتخب فصل رسید و حتی نامزد عنوان MVP هم شد اما تیمش در راند دوم پلی آف شکست خورد و حذف شد. تنها یک هفته بعد از این شکست، بریدی که انتظار می رفت همچنان به کار خود ادامه دهد، بعد از 22 فصل بازی در لیگ NFL، اعلام بازنشستگی کرد.

بازگشت و سپس بازنشستگی مجدد تام بریدی

چیزی از بازنشستگی تام بریدی نگذشته بود که او اعلام کرد برای بیست و سومین فصل خود در NFL برمی گردد. بعد از یک فصل و سپری کردن بیست و سومین فصل خود در لیگ NFL، در حالی که شنیده می شد سن فرانسیسکو فورتی ناینرز خواهان جذب بریدی است، این کوارتربک 45 ساله مجددا اعلام بازنشستگی کرد.

افتخارات و رکوردهای تام بریدی

برخی از مهم ترین رکوردهای تاریخ NFL در دست تام بریدی است. از تعداد قهرمانی و MVP سوپربول گرفته تا رکوردهایی نظیر پاس تاچ داون و پسینگ یارد. تعداد قهرمانی های بریدی به تنهایی بیشتر از تمام 32 تیم حاضر در NFL است. برخی از افتخارات و رکوردهای بریدی به شرح زیر هستند:

  • 23 فصل
  • 7 قهرمانى
  • 5 سوپربول MVP
  • 3 عنوان MVP
  • 15 پروبول
  • 6 حضور در تيم هاى منتخب سال
  • 2 عنوان بهترين بازيكن هجومى سال
  • عنوان بازگشت سال
  • 5 عنوان بيشترين پاس تاچ داون فصل
  • 4 عنوان بيشترين پسينگ يارد فصل

بریدی علاوه بر افتخارات ذکر شده، رکوردهایی همچون بيشترين پيروزى توسط يک كوارتربک، بيشترين اقدام به پاس، بيشترين پاس درست، بيشترين تاچ داون و بيشترين پسينگ يارد تاریخ لیگ NFL را نیز در اختیار دارد.

از پیک 199 درفت تا جاودانه شدن در تاریخ ورزش
از پیک 199 درفت تا جاودانه شدن در تاریخ ورزش

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *