0

دبلیو دبلیو ای راو (RAW)

شوی هفتگی RAW

دبلیو دبلیو ای راو یکی از اصلی ترین شوهای کمپانی WWE به شمار می رود. در این مطلب نگاهی داریم به شوی هفتگی RAW.

کمپانی های پرو رسلینگ برای اینکه بتوانند مخاطب های خود را سرگرم نگه دارند و همچنین استوری لاین ها را پیش ببرند، نیاز به شوهای هفتگی دارند. کمپانی WWE در حال حاضر سه شوی هفتگی دارد که قدیمی ترین آن ها شوی هفتگی RAW است. در این مطلب به طور کامل نگاهی داریم به شوی هفتگی RAW.

تاریخچه دبلیو دبلیو ای راو؛ قدیمی ترین شوی هفتگی WWE

با شروع دهه 1990، وینس مک من و کمپانی WWF به این نتیجه رسیدند که نیاز به برند سازی دارند و این کار را باید با ارائه شوهای هفتگی انجام دهند. تا آن روز معمولا اکثر کمپانی های پرو رسلینگ هر چندوقت یکبار رویداد ویژه ای برگزار می کردند تا از این طریق به سود برسند. شوهای هفتگی نیاز به قرارداد با شبکه های تلویزیونی دارند و همین باعث شده بود تا کار کمپانی های کشتی حرفه ای سخت شود.

معروفیت و پشتوانه قوی WWF اما باعث شد تا این کمپانی در سال 1993 با شبکه USA Network به توافق برسد تا این شبکه شوی Monday Night Raw را پخش کند. WWF از سال 1985 با USA Network همکاری می کرد و برنامه Prime Time Wrestling را از این شبکه پخش می کرد که فرمت خاصی داشت. نکته جالب این بود که شوی هفتگی RAW به مدت یک ساعت از USA Network شبکه پخش می شد که یک دستاورد به شمار می رفت. تا آن روز سابقه نداشت که یکی از شبکه های رسمی آمریکا، شوی هفنگی پرو رسلینگ را به مدت یک ساعت پخش کند!

اولین شوی هفتگی RAW در تاریخ 11 ژانویه 1993 پخش شد
اولین شوی هفتگی دبلیو دبلیو ای راو در تاریخ 11 ژانویه 1993 پخش شد

برخلاف Prime Time Wrestling که ترکیبی از مسابقات گذشته و فعلی کمپانی بود، WWF از همان ابتدا سعی کرد تا شوی هفتگی RAW را تبدیل به یک برند کند و تمرکزش روی مسابقات فعلی و کشتی گیران حال حاضر باشد. شوهای هفتگی و مخصوصا شوهای زنده، هزینه بسیاری برای WWF به همراه داشت و به همین دلیل کمپانی تصمیم گرفت تا برخی از برنامه های هفتگی اش را ضبط کند تا بلکه از این هزینه ها کم شود.

رقابت تاریخی WWF با WCW

با این حال می توان شکوفایی و رونق شوی هفتگی RAW را از سال 1995 به بعد دانست. در همین مقطع، کمپانی WCW که برای رقابت با WWF آمده بود، از شوی هفتگی خود با نام Monday Nitro رونمایی کرد که دقیقا رقابت با RAW را هدف قرار داده بود. این رقابت باعث شد تا سطح هر دو شو پیشرفت چشمگیری داشته باشد و برخی از بهترین شوهای تاریخ پرو رسلینگ در همین مقطع شکل گرفت.

به لطف گروه nWo، شوی Monday Nitro از سال 1996 جهشی فوق العاده داشت. این شو در جذب مخاطب بهتر عملکرد و امتیاز آن به مدت 84 هفته متوالی بالاتر از امتیاز شوی هفتگی RAW بود. سرانجام در سال 1998 WWF که رویکرد تازه ای به خود گرفته بود، توانست به برتری طولانی مدت رقیبش پایان دهد.

به باور بسیاری، رقابت WWF با WCW، بهترین دوران کشتی حرفه ای است
به باور بسیاری، رقابت WWF با WCW، بهترین دوران کشتی حرفه ای است

برخی از بهترین استوری لاین های تاریخ پرو رسلینگ در همین زمان بود. رقابت WWF با WCW کشتی حرفه ای را برای همیشه تغییر داد. به عنوان مثال می توان به فیود محبوب استون کلد استیو آستین با د راک اشاره کرد که از معروف ترین و بهترین فیودهای تاریخ پرو رسلینگ به شمار می رود.

در پایان برنده این رقابت WWF بود و در سال 2001، تمام حقوق کمپانی WCW در ازای 3 میلیون دلار به WWF واگذار شد. در ادامه مسابقات این کمپانی افزایش پیدا کرد و همین باعث شد تا WWF صرفا به شوی هفتگی RAW بسنده نکند و در سال 2002، یک شوی هفتگی دیگر با نام SmackDown نیز تاسیس شد که در اصل دومین برند این کمپانی به شمار می رود.

اهمیت شوی هفتگی دبلیو دبلیو ای راو

در حال حاضر شوی هفتگی دبلیو دبلیو ای راو اهمیت بسیار بالایی برای WWE دارد. این شو ضمن اینکه یکی از برندهای اصلی کمپانی محسوب می شود، اولین شویی به شمار می رود که بعد از رویدادهای ویژه WWE برگزار می شود و همین موضوع نیز اهمیت آن را بیتر می کند. به عنوان مثال، شوی هفتگی RAW بعد از رسل مینیا از مهم ترین رویدادهای سالانه WWE به شمار می رود و کمپانی همواره سعی کرده تا برنامه های ویژه ای برای آن تدارک ببیند.

به دلیل اینکه RAW دوشنبه شب ها برگزار می شود و طبیعتا بیننده های کمتری نسبت به آخر هفته ها دارد، WWE سعی می کند تا برنامه های ویژه ای برای این شو ترتیب دهد و جذابیت آن را بالا ببرد. جالب است بدانید که تا به امروز، شوی هفتگی RAW در بیشتر از 210 سالن مختلف برگزار شده که شامل بیشتر از 170 شهر مختلف و 10 کشور می شود. به طور میانگین، 1.5 میلیون نفر هر هفته شوی هفتگی RAW را در کشور آمریکا تماشا می کنند.

به طور میانگین، 1.5 میلیون نفر هر هفته شوی هفتگی دبلیو دبلیو ای راو را در کشور آمریکا تماشا می کنند
به طور میانگین، 1.5 میلیون نفر هر هفته شوی هفتگی دبلیو دبلیو ای راو را در کشور آمریکا تماشا می کنند

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *