0

جنگ روسیه و اوکراین؛ پایان راه مشترک آبراموویچ و چلسی؟

رومن آبراموویچ در ورزشگاه استمفوردبریج لندن

پس از صدور دستور حمله به اوکراین توسط ولادیمیر پوتین، کشور روسیه با تحریم‌های جدیدی روبه‌رو شده است اما این تحریم‌ها، آینده رومن آبراموویچ و تیم فوتبال چلسی را تا چه اندازه تحت تأثیر قرار خواهد داد؟

در این مطلب، با بررسی رابطۀ آبراموویچ و پوتین، نگاهی می‌اندازیم به فشار پارلمان بریتانیا برای تحریم مستقیم مالک متمول چلسی. همچنین اقدام متقابل میلیارد روس، یعنی کناره‌گیری از مدیریت تیم لندنی را زیر ذره‌بین قرار خواهیم داد.

رومن آبراموویچ؛ از خرده‌فروشی تا خرید تیم فوتبال چلسی

الیگارش‌های روسیه معمولاً بی‌سروصدا به فعالیت‌های سرمایه‌گذاری در خارج از کشور خود می‌پردازند، اما رومن آبراموویچ چگونه مشهور شد؟ برخلاف جایگاه فعلی آبراموویچ، شروع کار او هیچ زرق‌وبرقی نداشت؛ رومن جوان، پس از خدمت سربازی، یک بازاریاب و فروشنده خیابانی بود و همزمان در دانشگاه نفت و گاز گابکین در مسکو تحصیل می‌کرد.

این سرمایه‌دار روس اولین کسب‌وکار رسمی خود را که یک شرکت تولید اسباب‌بازی پلاستیکی بود، پس از وقوع پرسترویکا (سیاست اصلاحات اقتصادی میخاییل گورباچف در شوروی سابق)، راه‌اندازی کرد. ثروت آبراموویچ روزبه‌روز افزایش یافت. او به خریدوفروش محصولات پلاستیکی، الوار چوبی، مواد غذایی و شکر روی آورده بود و حتی یک مزرعه پرورش خوک داشت.

در اوایل دهه 90، آبراموویچ پس از سپری‌کردن یک دوره کوتاه در زندان به جرم دزدی از اموال دولت، توانست با تکیه بر ارتباطات مختلف وارد عرصه نفت شود. او پس از چند سال به‌عنوان مدیر اجرایی شرکت سیبنفت (Sibneft) انتخاب شد. پس از آن بود که آبراموویچ توانست به یکی از قدرتمندترین مردان روسیه تبدیل شود. تا جایی که در سال 2003، تیم فوتبال چلسی در شهر لندن را به مبلغ 14 میلیون پوند خرید.

نزدیکی به ولادیمیر پوتین، عامل دردسرهای رومن آبراموویچ در بریتانیا

آبراموویچ که در سال 1996 با اولین رییس جمهور روسیه یعنی بوریس یلستین روابط دوستانه ایجاد کرده بود، سه سال بعد به عنوان فرماندار استان چاکوتکا در روسیه انتخاب شد. حضور این تاجر در عرصه سیاست، زمینه‌ساز آشنایی او با ولادیمیر پوتین بود. شروع این رابطه به قبل از خرید چلسی توسط آبراموویچ و رسیدن پوتین به ریاست جمهوری برمی‌گردد.

روابط خوب بین این دو تا جایی ادامه یافت که در اواسط دهه نخست قرن جاری، از آبراموویچ به‌عنوان یکی از معتمدترین نزدیکان پوتین یاد می‌شد. اما همین نزدیکی، دردسرهای حقوقی متعددی برای آبراموویچ ایجاد کرد که جدیدترین آن‌ را در روزهای اخیر شاهد هستیم.

پس از اشغال اوکراین توسط روسیه، رومن آبراموویچ به یکی از اصلی‌ترین اهداف پارلمان بریتانیا در چند روز اخیر تبدیل شده است. اعضای پارلمان معتقدند تمام الیگارش‌های روس که در بریتانیا سرمایه‌گذاری کرده‌اند، باید به‌خاطر رابطه نزدیک با ولادیمیر پوتین تحریم شوند.

این فشار تاکنون جواب داده است؛ گنادی تیموشنکو، بوریس روتنبرگ و ایگور روتنبرگ سه سرمایه‌دار روس تحریم‌ها شده‌اند. حالا نیز، مالک متمول تیم فوتبال چلسی نیز به هدف جدید مجلس عوام پارلمان تبدیل شده است. آبراموویچ هنوز در فهرست تحریم‌ها قرار نگرفته اما اعضای حزب کارگر معتقدند دارایی‌هایی این مولتی میلیاردر روس در بریتانیا، باید به‌خاطر فعالیت‌های مالی غیرقانونی و ارتباطات نزدیک او با دولت روسیه ضبط شود.

واگذاری سرپرستی باشگاه؛ فرار روبه‌جلوی آبراموویچ یا حفاظت از چلسی؟

با بالاگرفتن تحریم روس‌های مقیم بریتانیا و تکرار نام آبراموویچ در پارلمان، مالک چلسی در اقدامی بی‌سابقه یک بیانیه منتشر کرد. در مهم‌ترین بخش بیانیه، آبراموویچ اعلام کرد که برای محافظت از چلسی، سرپرستی این تیم را به گروهی از اعضای متولی بنیاد خیریه باشگاه سپرده است. اما این واگذاری سرپرستی چه معنایی دارد؟

در متن اصلی بیانیه که به انگلیسی نوشته شده، آبراموویچ (یا هرکس که بیانیه را تنظیم کرده) واژه «Stewardship» را به‌کار برده و اعلام داشته که این مسئولیت را به گروه معتمد سپرده است. در دیکشنری، کلمه «Stewardship» به‌عنوان مسئولیتِ نظارت و محافظت از چیزی که ارزش مراقبت و حفاظت دارد، ترجمه شده است.

پس بر اساس این بیانیه، آبراموویچ دیگر مسئولیتی برای تصمیم‌گیری در باشگاه چلسی ندارد، اما او کماکان مالک قهرمان فعلی لیگ قهرمانان اروپا است. همچنین، بر اساس گزارش خبرنگاران نزدیک به باشگاه غرب لندنی همچون کاوه صلح کل، رومن آبراموویچ قصد فروش چلسی را ندارد و تنها مدیریت باشگاه در سطح کلان به افراد دیگری سپرده شده است.

جام قهرمانی باشگاه‌های جهان در دست رومن آبراموویچ

ماجراجویی‌های مرد روس با چلسی، تحت‌تأثیر جنگ روسیه و اوکراین

لازم به ذکر است، تا لحظه نگارش این مطلب، هنوز هیچ تحریمی برای آبراموویچ وضع نشده است. بر اساس قوانین لیگ برتر انگلیس، فردی که قوانین این کشور را نقض کند، حق مالکیت تیم‌ها را ندارد. پس فعلا هیچ خطری آبراموویچ و چلسی را تهدید نمی‌کند.

اما آیا احتمال دارد وضعیت برای چلسی و آبراموویچ وخیم شود؟ همه‌چیز به اشغال اوکراین توسط روسیه بستگی دارد. تا بدین لحظه، تنها واکنش کشورهای غربی از جمله بریتانیا به این جنگ، اعمال تحریم بوده است. بنابراین اگر جنگ تشدید شود، احتمال دارد تحریم‌شدن آبراموویچ و پایان دوره او در چلسی وجود دارد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید