0

گرندپری عربستان

گرندپری عربستان

گرندپری عربستان یکی از مسابقه های سالانه فرمول یک است که از سال 2021 به تقویم این رقابت ها اضافه شد. نگاهی داریم به گرندپری عربستان.

در سال های اخیر تعداد مسابقات فرمول یک در خاورمیانه افزایش پیدا کرده و یکی از کشورهایی که به تازگی میزبان این رقابت ها است، عربستان سعودی است که گرندپری این کشور از سال 2021 به تقویم فرمول یک اضافه شد. نگاهی داریم به تاریخچه کوتاه، پیست این مسابقه و همچنین رکوردهای آن.

تاریخچه گرندپری عربستان

در سال 2019 تصمیم گرفته شد تا در عربستان پیست مجهزی ساخته شود که توانایی میزبانی از مسابقات موتور اسپورت را داشته باشد. با موافقت FIA و نظاره مستقیم این نهاد، در سال 2020 پیست جده ساخته شد و طولی نکشید که این مسابقه به تقویم فرمول یک اضافه شد و مقرر شد تا دوره اول آن در فصل 2021 برگزار شود.

برگزاری مسابقه فرمول یک در عربستان البته کم حاشیه به همراه نداشت و بسیاری به دلایل سیاسی، خواهان بایکوت این مسابقه شدند و آن را علیه اقدام های بشر دوستانه می دانستند. با این حال فرمول یک اعلام کرد که شرایط را سنجیده و برگزاری مسابقه در عربستان، با هدف افزایش حقوق زنان در این کشور است. بعد از سنگاپور، بحرین، صخیر و قطر، عربستان سعودی پنجمین مسابقه تقویم فرمول یک لقب گرفت که به طور کامل در زیر نور پیست و هنگام شب برگزار می شود.

قبل از گرندپری عربستان 2021، سباستین فتل در کنار زنان عربستان به مسابقه کارتینگ پرداخت
قبل از گرندپری عربستان 2021، سباستین فتل در کنار زنان عربستان به مسابقه کارتینگ پرداخت

معرفی پیست جده

پیست جده سریع ترین پیست خیابانی و بعد از مونزا، دومین پیست سریع فرمول یک است و متوسط سرعت در این پیست به 252 کیلومتر بر ساعت می رسد. این لیست همچنین دومین پیست بزرگ تقویم فعلی فرمول یک است. این مسابقه شامل 50 دور است که هر دور 6.174 کیلومتر است و در مجموع این مسابقه را به 308.45 کیلومتر می رساند.

پیست جده شامل 27 پیچ می شود که دقت راننده ها را به چالش می کشد. در این پیست، 3 ناحیه DRS تعبیه شده که باعث می شود این پیست از حالت عادی نیز سریع تر شود. به دلیل سرعت بالا و همچنین پیچ های فراوان، احتمال تصادف و در ادامه پرچم زرد و حتی پرچم قرمز در این پیست بالا است.

پیست جده به این شکل است
پیست جده به این شکل است

رکوردهای گرندپری عربستان

با توجه به اینکه تا به حال تنها 3 مسابقه فرمول یک در این پیست برگزار شده، پس نباید منتظر رکوردهای مختلف و پرشمار باشیم. لوییس همیلتن، مکس ورستپن و سرجیو پرز تنها برنده های فعلی این مسابقه هستند و تیم های مرسدس و ردبول (2 بار) نیز فعلا تنها تیم هایی هستند که توانسته اند در این گرندپری به برتری برسند.

لوییس همیلتن، مکس ورستپن و سرجیو پرز تنها برنده های گرندپری عربستان است
لوییس همیلتن، مکس ورستپن و سرجیو پرز تنها برنده های گرندپری عربستان است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *