0

رافائل نادال؛ پادشاه تنیس

رافائل نادال

30 ژانویه 2022، روزی بود که رکوردی جدید و تاریخی در تنیس ثبت شد؛ اولین بازیکنی که به قهرمانی در بیست و یک گرند اسلم رسید کسی نبود جز رافائل نادال.

تنیسوری که برخی او را تک بعدی می دانستند و ادعا داشتند تنها در زمین های خاک موفق است، با قهرمانی در گرند اسلمی که روی هاردکورت بازی می شود، به پرافتخارترین تنیسور وقت گرند اسلم ها تبدیل شد. نگاهی داریم به پستی و بلندی های دوران حرفه ای رافائل نادال.

تماشای ویدیو در یوتیوب

ظهور رافائل نادال

اوایل قرن بیست و یکم بود که اسپانیا پدیده جوانی را به دنیای ورزش معرفی کرد. در روزگاری که سلطنت راجر فدرر به تنیس شروع شده بود، تنیسوری جوان به نام رافائل نادال با تکیه بر قدرت فراوان و چابکی مثال زدنی اش، خیلی زود نامش را بر سر زبان ها انداخت و به رقیب درجه یک فدرر سوئیسی تبدیل شد.

رولاند گاروس 2005 بود که نادال نشان داد صرفا یک پدیده نوظهور نیست و اهداف بیشتری دارد. نادال در اولین حضور خود در این رقابت ها و در حالی که تنها 18 سال داشت، توانست قهرمان اپن فرانسه شود تا دنیا خیلی سریع نامش را به یاد بسپارد.

رولاند گاروس 2005 بود که نادال نشان داد صرفا یک پدیده نوظهور نیست و اهداف بیشتری دارد
رولاند گاروس 2005 بود که نادال نشان داد صرفا یک پدیده نوظهور نیست و اهداف بیشتری دارد

قدرت نمایی روی خاک

قدرت نادال در زمین های خاک با یک رکورد تاریخی همراه شد. نادال جوان از اپریل 2005 تا می 2007 در 81 بازی متوالی روی زمین های خاک به پیروزی رسید تا رکورد بیشترین پیروزی متوالی روی یک سطح تنیس را به ثبت برساند. نادال همچنین در سال های 2006 تا 2008 نیز توانست 3 بار متوالی از عنوان خود در رولاند گاروس دفاع کند.

شروع درخشش بیشتر

دیگر فرصت این رسیده بود تا نادال در گرند اسلم های دیگر نیز قدرت خود را به رخ بکشد. او در دیداری تاریخی در سال 2008، توانست برای اولین بار قهرمان ویمبلدون شود. روزهای خوب ماتادور با قهرمانی در استرالیا اپن 2009 و یو اس اپن 2010 ادامه پیدا کرد. قهرمانی در آمریکا، نادال را در 24 سالگی به جوان ترین تنیسوری که در تمام 4 گرند اسلم قهرمان می شود تبدیل کرد (با فرمت هاردکورت، خاک، چمن). در این میان، نادال المپیک 2008 را نیز با مدال خوش رنگ طلا به پایان رساند.

فینال ویمبلدون 2008 که در زمان خود طولانی ترین فینال تاریخ این مسابقات بود، یکی از بهترین نمایش های نادال است
فینال ویمبلدون 2008 که در زمان خود طولانی ترین فینال تاریخ این مسابقات بود، یکی از بهترین نمایش های نادال است

روزهای سخت رافائل نادال

سال 2014 بود که رافائل نادال با شکست نواک جوکوویچ، به نهمین قهرمانی خود در اپن فرانسه و چهاردهمین مقام گرند اسلمش رسید. نادال شکست ناپذیر به نظر می رسید، اما دست سرنوشت نگذاشت او به این راحتی ادامه دهد. مصدومیت های فراوان، امان ماتادور را برید.

سال 2015 نادال بسیاری از رکوردهایش را از دست داد. بعد از شکست مقابل اندی ماری در فینال اپن مادرید 2015، نادال برای اولین بار از سال 2005، از جمع 5 بازیکن برتر رنکینگ ATP خارج شد. چند روز بعد، در یک چهارم نهایی اپن فرانسه، h, به نواک جوکوویچ باخت تا رکورد 39 پیروزی متوالی اش در این گرند اسلم نیز به پایان برسد.

در انتهای سال، نادال بعد از 10 سال، فصل را بدون قهرمانی در یک گرند اسلم به پایان رساند. سال 2016 نیز تفاوت چندانی با 2015 نداشت، مصدومیت های نادال او را یا مجبور به انصراف می کرد، یا باعث شکست های زود هنگام او می شد. طلای بخش دو نفره المپیک 2016 اما لبخند را بر لب های ماتادور آورد. 

نادال در سال 2015، بعد از 10 سال موفق به قهرمانی در مسابقات گرند اسلم نشد
نادال در سال 2015، بعد از 10 سال موفق به قهرمانی در مسابقات گرند اسلم نشد

بازگشت ماتادور

سال 2016 نیز به پایان رسید و نادال برای دومین سال متوالی، نتوانست فاتح عنوان بزرگی شود. نادال را تمام شده تلقی می کردند، انگاری مصدومیت ماتادور را به زمین انداخته بود. با این حال اما اسطوره اسپانیایی، با شروع سال جدید بازگشت.

در اولین گرند اسلم سال، نادال به فینال رسید، رویارویی با رقیب قدیمی، راجر فدرر در فینال استرالیا اپن. این اولین فینال نادال بعد از اپن فرانسه در سال 2014 بود. ماتادور بعد از نزدیک به 3 سال به اوج بازگشته بود. نادال 3-2 شکست خورد. این اولین شکست او مقابل راجر فدرر در یک مسابقه گرند اسلم، بعد از فینال 2007 ویمبلدون بود. مرد اسپانیایی قهرمان نشد، اما بعد از بازی گفت:

من می خواهم ادامه دهم. به نظرم به سطح بالایی برگشته ام. من به جنگیدن ادامه خواهم داد.

راجر فدرر، رقیب و رفیق قدیمی نادال نیز با جمله ای الهام بخش، به او روحیه داد:

به بازی کردن ادامه بده رافا، تنیس به تو نیاز دارد.

نادال بعد از شکست در فینال استرالیا اپن 2017: «من به جنگیدن ادامه خواهم داد.»
نادال بعد از شکست در فینال استرالیا اپن 2017: «من به جنگیدن ادامه خواهم داد.»

اوج گیری مجدد

ماتادور قصد تسلیم شدن نداشت. جمله های او نشان از هدف بلند مدتش بود. رولاند گاروس از راه رسید؛ همان گرند اسلم ویژه ای که مورد علاقه نادال بود. پیروزی مقابل استن واورینکا، نادال را به دهمین قهرمانی اش در اپن فرانسه رساند. او تبدیل شد به اولین تنیسور مردی که یک گرند اسلم را 10 بار قهرمان می شود.

سلطان خاک در هاردکورت هم فرمانروایی کرد و برای سومین بار یو اس اوپن را فتح کرد. نتیجه این سال رویایی، تمام کردن فصل به عنوان مرد شماره 1 تنیس جهان بود؛ رکوردی که برای چهارمین بار به آن دست پیدا کرد.

به این ترتیب نادال رکوردهای پرشماری را به ثبت رساند، از جمله با 31 سال سن، مسن ترین بازیکنی که فصل را به عنوان مرد شماره 1 تنیس جهان تمام می کند و اولین بازیکن بالای 30 سال که به این افتخار می رسد. او همچنین به اولین بازیکنی تبدیل شد که در سال های مختلف و نه متوالی، 4 بار فصل را به عنوان مرد شماره 1 تمام می کند.

2017، سال بازگشت رافائل نادال به اوج بود
2017، سال بازگشت رافائل نادال به اوج بود

تسلیم ناپذیری و رسیدن به قله تنیس

کار نادال تمام نشده بود. نادال 3 بار دیگر قهرمان اپن فرانسه شد و برای چهارمین بار نیز فاتح اوپن آمریکا لقب گرفت. در کنار این گرند اسلم ها، نادال تعداد قهرمانی های خود در مسترزهای 1000 امتیازی را نیز به عدد 36 رساند. نادال به حرفش عمل کرد؛ او گفته بود که قوی تر بازخواهد گشت.

بعد از حرف هایش در فینال استرالیا اپن 2017، نادال 6 عنوان قهرمانی دیگر کسب کرد و در کنار راجر فدرر و نواک جوکوویچ، پرافتخارترین تنیسور تاریخ مسابقات گرند اسلم لقب گرفت. سال 2021 اما مجددا با مصدومیت های جدید همراه شد. بعد از انصراف از ويمبلدون و المپيک، رافائل نادال اعلام كرد كه در ادامه فصل 2021 به ميدان نخواهد رفت. شرايط خوب به نظر نمى رسيد. مصدوميت پشت مصدوميت و تنيسورى كه نزديک بود حتى از جمع ١٠ تنيسور برتر ATP هم خارج شود.

تاج گذاری رافائل نادال در ملبورن و پاریس

نادال با وجود ماه ها دوری از سطح اول تنیس، به استرالیا رفت تا در اولین گرند اسلم سال شرکت کند. حواشی پیرامون نواک جوکوویچ، این مسابقات را بسیار تحت شعاع قرار داد اما نادال مرحله به مرحله پیش رفت تا فینالیست شد! فینال استرالیا اپن 2022 تاریخی بود؛ نادال 35 ساله، بعد از 15 سال موفق شد در مسابقات گرند اسلم از شکست 2-0، پیروزی بسازد. بعد از بیشتر از 5 ساعت نبرد با دنیل مدودف، نادال برای دومین بار قهرمان اپن استرالیا شد تا به تنهایی در صدر پرافتخارترین بازیکنان تاریخ گرند اسلم ها قرار بگیرد.

فاصله میان این دو عکس تنها 5 ماه است!
فاصله میان این دو عکس تنها 5 ماه است!

بعد از شروعی رویایی در سال 2022، نادال مجددا از همان مصدومیت قبلی رنج برد. به نظر می رسید که این شروع فوق العاده، پایان خوبی نداشته باشد اما تنیسور اسپانیایی، جنگنده تر از این حرف ها بود. او در حالی در پاریس حاضر شد که با توجه به جدول بازی ها، شانس اصلی به شمار نمی رفت اما پیروزی برابر نواک جوکوویچ که مرد شماره یک تنیس جهان بود و الکساندر زورف، نادال را برای چهاردهمین بار راهی فینال رولاند گاروس کرد.

تاریخ تکرار شد و نادال به چهاردهمین عنوان خود در اپن فرانسه و بیست و دومین قهرمانی اش در مسابقات گرند اسلم رسید. اين اولين بار بود كه رافائل نادال در 2 گرند اسلم ابتدايى سال قهرمان مى شود و اولين بار از سال 2010 است كه ماتادور در 2 گرند اسلم متوالى به قهرمانى مى رسد.

پادشاه خاک نه، پادشاه تنیس

نادال 22 قهرمانی در مسابقات گرند اسلم دارد، از جمله 8 قهرمانی در سطوح غیر خاک به دست آورده است. سلطان خاک در سطوح غیر خاک نیز پادشاهی کرده است. او تا به امروز به 30 فینال گرند اسلم رسیده است، از جمله 16 فینال در سطوح غیرخاک.

برخی از رکوردهای نادال

14 قهرمانی رافائل نادال در رولاند گاروس، بیشترین قهرمانی یک تنیسور (مرد یا زن) در هر تورنمنتی است. نادال تنها تنیسوری است که در یکی از مسابقات مسترز 1000 امتیازی نیز بیشتر از 10 قهرمانی کسب کرده است. او مسترز مونته کارلو را 11 و مسترز رم را 10 بار فتح کرده است.

رافائل نادال تنها تنیسوری است که راجر فدرر را در 3 سطح مختلف در فینال مسابقات گرند اسلم شکست داده است: استرالیا اپن 2009 (هاردکورت)، رولاند گاروس 2006، 2007، 2008 ، 2011 (خاک) و ویمبلدون 2008 (چمن). او همچنین تنها تنیسوری است که راجر فدرر و نواک جوکوویچ را در فینال یک گرند اسلم، بیگل (پیروزی 0-6 در یک ست) کرده است.

نادال تنها تنیسوری است که بدون واگذار کردن حتی یک ست، 4 قهرمانی در مسابقات گرند اسلم به دست آورده است. نادال تا به حال بدون واگذاری ست، 29 عنوان قهرمانی ATP به دست آورده است.

پادشاه خاک نه، پادشاه تنیس
پادشاه خاک نه، پادشاه تنیس

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *