0

شش گانه در فوتبال

شش گانه

شش گانه در فوتبال احتمالا سخت ترین دستاورد تیمی در این رشته است. در این مطلب نگاهی داریم به شش گانه و تیم هایی که موفق به کسب آن شده اند.

شش گانه به کسب 6 جام در یک فصل گفته می شود. رسیدن به این دستاورد در فوتبال بسیار سخت است و تا به امروز تنها دو تیم موفق به کسب آن شده اند. در این مطلب نگاهی داریم به شش گانه و از جام های معتبر باشگاهی و تیم هایی که به این دستاورد رسیده اند می گوییم.

شش گانه چیست؟

بعد از کسب سه گانه در یک فصل باشگاهی فوتبال، تیم ها قادر به کسب سه جام دیگر نیز هستند. در کنار قهرمانی در لیگ، جام حذفی و لیگ قهرمانان اروپا، سوپرکاپ داخلی، سوپرکاپ اروپا و جام باشگاه های جهان نیز در دسترس است. تیمی که بتواند بعد از سه گانه، به این سه عنوان نیز برسد، فاتح شش گانه شده است.

به زبان ساده، کسب 6 عنوان مختلف معتبر در یک فصل باشگاهی، شش گانه نام دارد. این جام ها حتما باید شامل جام های ذکر شده باشد. برای کسب شش گانه، در درجه اول تیم ها باید به سه گانه معتبر برسند. یعنی قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، جام داخلی و جام حذفی الزامی است. سه جام دیگر نیز به طور مستقیم از قهرمانی در مسابقات ذکر شده به دست می آیند.

تیم های برنده شش گانه در فوتبال اروپا

تا به امروز تنها دو تیم موفق به کسب شش گانه در فوتبال اروپا شده اند. بارسلونا در سال 2009 و بایرن مونیخ در سال 2020. بارسلونا اولین تیم تاریخ فوتبال اروپا لقب گرفت که به این دستاورد رسیده است.

باشگاهفصلعناوین
بارسلونا2008-2009لالیگا، کوپا دل ری، سوپرکاپ اسپانیا
لیگ قهرمانان اروپا، سوپرکاپ اروپا، جام باشگاه های جهان
بایرن مونیخ2019-2020بوندسلیگا، دی اف بی پوکال، سوپرکاپ آلمان
لیگ قهرمانان اروپا، ، سوپرکاپ اروپا، جام باشگاه های جهان
تیم های بارسلونا و بایرن مونیخ تنها تیم هایی هستند که به شش گانه در فوتبال اروپا رسیده اند
تیم های بارسلونا و بایرن مونیخ تنها تیم هایی هستند که به شش گانه در فوتبال اروپا رسیده اند

تیم هایی که شانس 6 گانه را از دست دادند

چهار تیم اروپایی تا به حال در یک فصل به پنج عنوان رسیده اند و در یک قدمی شش گانه مانده اند. آیاکس در سال 1995، اینتر در سال 2010، بارسلونا در سال های 2011 و 2015، بایرن مونیخ در سال 2013 و رئال مادرید در سال 2017. از میان این تیم ها، اینتر، بایرن مونیخ و بارسلونا (2015) موفق به کسب سه گانه شده اند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *