0

اصطلاحات بیسبال

اصطلاحات بیسبال

بیسبال یکی از پیچیده ترین ورزش ها است که در آن اصطلاحات بسیاری به کار می رود. نگاهی داریم به برخی از مهم ترین اصطلاحات بیسبال.

بعد از اینکه درباره ورزش بیسبال خواندید و با قوانین و مقررات ابتدایی این رشته آشنا شدید، وقت این است که از اصطلاحات بیسبال نیز باخبر شوید و برخی از اصطلاحات مهم و رایج این رشته که در یک بازی به گوش می رسد را بدانید. در ادامه به مهم ترین اصطلاحات بیسبال می پردازیم.

تماشای ویدیو در یوتیوب

اینینگ (Inning)

در ورزش بیسبال، زمان مشخصی وجود ندارد و تیم ها در 9 بخش بازی می کنند که به هر بخش اینینگ گفته می شود. هر اینینگ نیز خود شامل دو قسمت می شود که در یک قسمت باید دفاع کرد و در یک قسمت باید به حمله پرداخت. پس اینینگ، واحد شمارش زمان بازی است و تایم مشخصی برای بیسبال وجود ندارد.

ناحیه استرایک (Strike Zone)

احتمالا یکی از اولین سوال هایی که مطرح می شود، این است که پیچر باید توپ را کجا پرتاب کند و آیا محدودیتی وجود دارد؟ جواب سوال مثبت است. بله، در بیسبال منطقه ای وجود دارد به نام ناحیه ضربه یا همان ناحیه استرایک که پیچر باید توپ را به آنجا پرتاب کند. این ناحیه معمولا در پخش تلویزیونی بازی ها مشخص می شود تا مخاطب بداند که آیا پرتاب پیچر درست بوده یا نه.

ناحیه ضربه معمولا در پخش تلویزیونی بازی ها مشخص می شود
ناحیه ضربه معمولا در پخش تلویزیونی بازی ها مشخص می شود

هیت (Hit)

وقتی بتر به توپ ضربه می زند و ضربه او باعث می شود که او یک بیس را در اختیار بگیرد، هیت اتفاق افتاده است. هیت یکی از آمارهای اصلی بیسبال نیز به شمار می رود که با آن به سنجش بتر می پردازند. هیت انواع مختلفی دارد. به عنوان مثال بتر اگر با ضربه خود بتواند به بیس دوم برسد، اصطلاحا دابل (Double) کرده و اگر به بیس سوم برسد، موفق به ثبت تریپل (Triple) می شود.

ران (Run)

در بیسبال به هر امتیاز، ران گفته می شود. وقتی بازیکن از تمام بیس ها عبور می کند و به بیس خانه برمی گردد، یک ران ثبت می شود. به عنوان مثال هوم ران شامل یک ران می شود و گرند اسلم، 4 ران دارد. در اصطلاحات بیسبال، ران زیاد به گوش می رسد.

هوم ران (Home Run)

هوم ران احتمالا رایج ترین اصطلاحی است که در بیسبال می شنوید. وقتی ضربه بتر به حدی خوب است که از منطقه قانونی زمین خارج می شود و بازیکنان حریف دیگر قادر به گرفتن توپ نیستند، هوم ران شکل گرفته که مهم ترین اقدام هجومی در بیسبال به شمار می رود. اگر بیس ها پر نباشد، هر هوم ران یک امتیاز دارد اما اگر بازیکنان تیم حمله توانسته باشند بیسبال ها را اشغال کنند، علاوه بر یک امتیاز، به تعداد بیس های پر شده نیز امتیاز به ثبت می رسد. به عنوان مثال اگر یک بیس پر باشد و بتر هوم ران به ثمر برساند، تیم مهاجم به 2 امتیاز می رسد.

بری باندز با ثبت 762 هوم ران، رکورددار تاریخ لیگ MLB است
بری باندز با ثبت 762 هوم ران، رکورددار تاریخ لیگ MLB است

گرند اسلم (Grand Slam)

گرند اسلم بهترین حالت ممکن در بیسبال برای تیم حمله کننده است. اگر تمام 3 بیس پر باشد و بتر بتواند هوم ران به ثمر برساند، گرند اسلم رخ داده و تیم حمله کننده به 4 امتیاز می رسد که بیشترین امتیاز ممکن در بیسبال است. ویدیو گرند اسلم در بیسبال را می توانید در کانال یوتیوب اسپورتس ویسپر تماشا کنید.

تماشای ویدیو در یوتیوب

استرایک (Strike)

هر بار که پیچر توپ را پرتاب می کند و بتر نمی تواند به آن ضربه بزند (پرتاب قانونی)، یک استرایک به نفع پیچر ثبت می شود. با ثبت 3 استرایک، اصطلاحا بتر استرایک اوت (Strike Out) می شود و باید زمین را ترک کند.

هدف پیچر در بیسبال، ثبت استرایک و در نتیجه استرایک اوت است
هدف پیچر در بیسبال، ثبت استرایک و در نتیجه استرایک اوت است

واک (Walk)

واک که به Base on Ball هم معروف است، به نوعی در تضاد با استرایک است. اگر پیچر نتواند توپ را به درستی پرتاب کند و پرتاب او قانونی نباشد، یک بال به نفع بتر ثبت می شود. با ثبت 4 بال، اصطلاحا واک رخ می دهد و بتر به سمت بیس اول می رود و آن را در اختیار می گیرد.

خطا (Foul Ball)

وقتی بتر به توپ ضربه می زند اما توپ او وارد زمین اصلی بازی نمی شود و از اوت خارج می شود، خطا یا همان فول بال صورت گرفته که منجر به استرایک اول یا دوم برای بتر می شود. فول بال منجر به استرایک سوم نمی شود و پیچر باید یک پرتاب دیگر انجام دهد.

شمارش کامل (Full Count)

شمارش کامل به زمانی گفته می شود که پیچر 3 بال و 2 استرایک داشته باشد. در این حالت، پرتاب بعدی می تواند منجر به واک یا استرایک اوت شود و به همین دلیل به آن شمارش کامل می گویند (به یاد داشته باشید که فول بال ها منجر به استرایک سوم نمی شوند).

شمارش کامل در تصاویر تلویزیونی به صورت 2-3 نمایش داده می شود: 3 بال و 2 استرایک
شمارش کامل در تصاویر تلویزیونی به صورت 2-3 نمایش داده می شود: 3 بال و 2 استرایک

هیت بای پیچ (Hit By Pitch)

به غیر از استرایک و بال، احتمال رخ دادن یک حالت دیگر هم وجود دارد و آن برخورد پرتاب پیچر با بتر است. وقتی پرتاب پیچر به بتر برخورد کند (در حالی که بتر سعی در ضربه به توپ نداشته باشد)، اصطلاحا هیت بای پیچ می شود و بتر به صورت خودکار به بیس اول می رود.

فلای بال (Fly ball)

فلای بال یکی از رایج ترین راه های حذف بتر در بیسبال است. وقتی بتر به توپ ضربه می زند و بازیکنان دفاعی قبل از برخورد توپ به زمین آن را در اختیار می گیرند، فلای بال رخ داده و بتر حذف می شود.

تگ اوت (Tag Out)

تگ اوت یا تگ کردن، یکی از رایج ترین راه های حذف کردن بازیکنان مهاجم است. وقتی بازیکن مهاجم به سمت یکی از بیس ها می رود، بازیکنان دفاعی توپ را به نزدیک ترین هم تیمی خود می سپارند تا او با توپ یا دستش که توپ را نگه داشته، ضربه ای به بازیکن مهاجم بزند. به این کار تگ کردن می گویند که باعث می شود بازیکن مهاجم حذف شود.

نمونه ای از تگ کردن در بیسبال
نمونه ای از تگ کردن در بیسبال

فداکاری (Sacrifice)

فداکاری یکی از اقدام های بسیار ریسکی تیم حمله کننده است که در مواقعی خاص به کار می رود و باعث حذف بتر می شود. Sacrifice به این شکل است که تیم مهاجم تشخیص می دهد که شانسی برای گرفتن بیس های دیگر دارد (با فرض پر بودن حداقل یک بیس) و به همین دلیل بتر چوب خود را به حالت افقی می گیرد تا تنها توپ به آن برخورد کند و فرصتی را به هم تیمی هایش بدهد تا به بیس های دیگر بروند. این حالت فداکاری، Sacrifice Bunt نامیده می شود.

فداکاری مدل دیگری هم دارد که حتی از Sacrifice Bunt هم نادرتر و همچنین ریسکی تر است. این مدل وقتی رخ می دهد که بیس سوم پر باشد و تیم حمله کننده در شرف کسب امتیاز باشد. در این حالت بتر از قصد به صورت هوایی به توپ ضربه می زند تا وقتی توپ به دست تیم مدافع رسید، هم تیمی اش فرصت کافی برای رسیدن به بیس خانه و کسب امتیاز را داشته باشد. این فداکاری، Sacrifice Fly نام دارد.

مثالی از فداکاری یا همان Sacrifice Bunt در بیسبال
مثالی از فداکاری یا همان Sacrifice Bunt در بیسبال

بیس دزدی (Stolen Base)

بیس دزدی یکی از هوشمندانه و زیرکانه ترین کارها در ورزش بیسبال است. این حرکت وقتی اتفاق میفتد که حداقل یکی از بیس ها پر باشد و بازیکن مهاجم که یکی از بیس ها را در اختیار گرفته، از غفلت پیچر استفاده کند و خودش را سریعا به بیس بعدی برساند. رایج ترین نوع بیس دزدی که اکثر مواقع شاهد هستیم، زمانی رخ می دهد که پیچر می خواهد توپ را به سمت بتر پرتاب کند و در همین فاصله، یکی از بازیکنان مهاجم به سرعت از بیس ها جابه جا می شود. به همین دلیل وقتی یکی از بیس ها پر است، پیچرها باید حواس خود را بسیار جمع کنند که بازیکنی بیس دزدی نکند.

بیس دزدی علاوه بر اینکه کار هوشمندانه ای است، بسیار ریسکی و پرخطر نیز به شمار می رود. در مواقع بسیاری، پیچر از بیس دزدی بازیکنان باخبر می شود و به سرعت توپ را به هم تیمی های خود می رساند تا بازیکن مهاجم را تگ کنند و به این شکل باعث حذف او از بازی شوند. Caught Stealing عبارتی است که وقتی بازیکن در هنگام بیس دزدی حذف می شود، به کار می برند.

hi res 177078161 crop north
بیس دزدی یکی از هوشمندانه و زیرکانه ترین کارها در ورزش بیسبال است

دابل پلی (Double Play)

دابل پلى يعنى تيم مدافع در يک حركت 2 بازيكن تيم مهاجم را حذف كند. رایج ترین نوع دابل پلی وقتی است که یک بازیکن مهاجم روی یکی از بیس ها است و بتر به توپ ضربه می زند. در این مواقع تیم مدافع ابتدا بازیکن مهاجم را از روی بیس حذف می کند و سپس توپ را سریع ارسال می کند تا بتر نیز نتواند به بیس برسد و او نیز حذف شود. اگر ٣ بازيكن يک در حركت حذف شوند اصطلاحا تريپل پلى (Triple Play) صورت گرفته که بسیار نادر است.

ارور (Error)

همانطور که از نامش پیدا است، ارور همان اشتباه است. بعضی وقت ها همه چیز برای اوت کردن بتر و بازیکنان تیم حمله کننده فراهم است اما بازیکنان دفاعی اشتباه می کنند و نمی توانند به درستی توپ را پرتاب کنند یا در اختیار بگیرند. در این حالت با اینکه انتظار می رود بازیکن حمله کننده اوت شود، او به کار خود ادامه می دهد و یک بیس را می گیرد. در این حالت، ارور رخ داده و تیم دفاعی مرتکب اشتباه شده است.

ارور در بیسبال رایج است و زیاد شاهد اشتباه بازیکنان دفاعی هستیم
ارور در بیسبال رایج است و زیاد شاهد اشتباه بازیکنان دفاعی هستیم

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *