0

بهترین راننده های تاریخ فرمول یک

بهترین راننده های تاریخ فرمول یک

بهترین راننده های تاریخ فرمول یک چه کسانی هستند؟ نام کدام راننده ها در لیست بهترین ها قرار می گیرد؟ نگاهی داریم به بهترین راننده های تاریخ فرمول یک.

بیشتر از 70 سال است که مسابقات فرمول یک برگزار می شود و تا به امروز صدها راننده در این مسابقات شرکت کرده اند. برخی راننده ها اما به قله این رقابت ها رسیده اند و در کنار نام آن ها، دستاوردها و آمار و ارقام بسیاری قرار گرفته است. در این مطلب نگاهی داریم به بهترین راننده های تاریخ فرمول یک. لازم به ذکر است که در این مطلب رتبه بندی وجود ندارد و راننده ها بر اساس هیچ اولویتی نیستند.

خوان مانوئل فانجو؛ قهرمان پرافتخار قرن بیست

فرمول یک با تسلط خیره کننده خوان مانوئل فانجو شروع شد. در 8 فصل ابتدایی این مسابقات، فانجو به 5 قهرمانی رسید و تعداد قهرمانی های او به مدت 46 سال و تا قرن بیست و یکم، بیشترین عنوان یک راننده در تاریخ این مسابقات به شمار می رفت. حتی تا به امروز نیز فقط دو راننده دیگر توانسته اند به 5 قهرمانی در فرمول یک برسند. فانجو در 4 تیم مختلف به قهرمانی رسید و تنها راننده تاریخ فرمول یک است که در بیشتر از 2 تیم به قهرمانی رسیده است.

فانجو در 52 مسابقه فرمول یک شرکت کرد و برنده 24 مسابقه شد. او 46.15 درصد مسابقه هایی که شرکت کرد را برنده شد که یک رکورد به شمار می رود. فانجو همچنین در 55 درصد مسابقه هایش نیز پول پوزیشن را در اختیار داشت (29 از 52) که این هم مجددا یک رکورد است. با 46 سال و 41 روز، فانجو مسن ترین قهرمان تاریخ فرمول یک نیز به شمار می رود.

از خوان مانوئل فانجو همواره به عنوان یکی از بهترین راننده های تاریخ فرمول یک یاد می شود
از خوان مانوئل فانجو همواره به عنوان یکی از بهترین راننده های تاریخ فرمول یک یاد می شود

گراهام هیل؛ یک راننده تمام عیار

گراهام هیل نه تنها یکی از بهترین راننده های تاریخ فرمول یک، بلکه یکی از بهترین راننده های تاریخ موتور اسپورت است. تا به امروز تنها راننده ای که موفق به کسب تریپل کراون شده، گراهام هیل است. هیل دوبار قهرمان فرمول یک شد و در کنار آن، قهرمانی ایندی 500 و مسابقه 24 ساعته لمان را هم تجربه کرده است. 5 پیروزی او در گرندپری موناکو باعث شد تا به او لقب «آقای موناکو» را بدهند.

هیل که سابقه 14 برد در فرمول یک را دارد، به باور بسیاری یکی از کامل ترین راننده های تاریخ موتور اسپورت است که توانایی هایش تنها به فرمول یک خلاصه نمی شد. پسر گراهام هیل، دیمن هیل نیز سابقه قهرمانی در فرمول یک را دارد. گراهام و دیمن هیل، اولین پدر و پسر قهرمان فرمول یک هستند.

گراهام هیل تنها راننده ای است که موفق به کسب تریپل کراون شده است
گراهام هیل تنها راننده ای است که موفق به کسب تریپل کراون شده است

جیم کلارک؛ راننده ای به بزرگی موتور اسپورت

وقتی نام بهترین راننده های تاریخ مطرح می شود، جیم کلارک از اولین اسم هایی است که به ذهن می رسد. بسیاری از کارشناسان موتور اسپورت، جیم کلارک را بهترین راننده ای می دانند که تا به حال وجود داشته است. جیم کلارک 72 مسابقه در فرمول یک تجربه کرد که حاصل آن 25 پیروزی، 33 پول پوزیشن و 32 سکو بود. کلارک دوبار فاتح این رقابت ها شد اما جایگاه او بسیار فراتر از فرمول یک است. جیم کلارک سابقه حضور در مسابقات بسیاری را دارد و هیچ ابایی از به چالش کشیدن خود نداشت.

کلارک که سابقه پیروزی در ایندی 500 را هم دارد، تا به امروز رکورددار بیشترین گرند اسلم در تاریخ فرمول یک است.

جیم کلارک یکی از بهترین های راننده های تاریخ موتور اسپورت است
جیم کلارک یکی از بهترین های راننده های تاریخ موتور اسپورت است

جکی استوارت؛ شوالیه اسکاتلندی

بریتانیا راننده های فوق العاده ای در تاریخ خود دارد که جکی استوارت نیز یکی از آن ها است. جکی استوارت از نابغه های نسل خود بود و در 9 فصل توانست به 3 قهرمانی فرمول یک برسد. این راننده اسکاتلندی، 27 پیروزی، 43 سکو و 17 پول پوزیشن نیز کسب کرد. جکی استوارت که هر سه قهرمانی اش را در تیم فورد به دست آورد، تا سال 2015 تنها راننده بریتانیایی فرمول یک بود که بیشتر از دو قهرمانی در کارنامه داشت.

جکی استوارت تا سال 2015 تنها راننده بریتانیایی فرمول یک بود که بیشتر از دو قهرمانی در کارنامه داشت
جکی استوارت تا سال 2015 تنها راننده بریتانیایی فرمول یک بود که بیشتر از دو قهرمانی در کارنامه داشت

نیکی لائودا؛ تسلیم ناپذیر

داستان نیکی لائودا یکی از الهام بخش ترین داستان های تاریخ فرمول یک و جهان ورزش است. لائودا در سال 1976 و در حالی که صدرنشین فصل بود، دچار تصادفی شدیدی شد که سوختگی های بسیاری به جا گذاشت. در حالی که جان او به خطر افتاده بود، لائودا تنها 6 هفته بعد از این تصادف برگشت تا روحیه جنگنده و شکست ناپذیر خود را نشان دهد.

لائودا قبل از این حادثه یکبار قهرمان فرمول یک شده بود و بعد از آن نیز دو مرتبه دیگر بر بام این رقابت ها ایستاد. این راننده اتریشی 25 بار برنده شد و 54 بار نیز روی سکو قرار گرفت. لائودا تنها راننده تاریخ فرمول یک است که در فراری و مک لارن به قهرمانی رسیده است.

داستان نیکی لائودا یکی از الهام بخش ترین داستان های تاریخ فرمول یک و جهان ورزش است
داستان نیکی لائودا یکی از الهام بخش ترین داستان های تاریخ فرمول یک و جهان ورزش است

الن پروست؛ پرافتخارترین فرانسوی تاریخ فرمول یک

کشور فرانسه نقش مهمی در اتومبیل رانی و فرمول یک دارد. از فدراسیون جهانی این رشته گرفته تا برگزاری این مسابقات و البته حضور پر رنگ خودروسازان و مهندسان فرانسوی. فرانسه راننده های زیادی هم در فرمول یک داشته اما با اختلاف، الن پروست بزرگ ترین نام میان راننده های فرانسوی تاریخ فرمول یک است.

با 51 پیروزی، 106 سکو، 33 پول پوزیشن و البته 4 قهرمانی، پروست یکی از پرافتخارترین و بهترین راننده های تاریخ فرمول یک است. از سال 1987 تا 2001، پروست رکورددار بیشترین پیروزی در تاریخ فرمول یک بود. رقابت او با ایرتون سنا که در مقطعی هم تیمی بودند، به باور بسیاری بهترین رقابت تاریخ فرمول یک است.

الن پروست یکی از پرافتخارترین و بهترین راننده های تاریخ فرمول یک است
الن پروست یکی از پرافتخارترین و بهترین راننده های تاریخ فرمول یک است

ایرتون سنا؛ نابغه ای که جاودانه شد

اگر از طرفداران واقعی و پر و پا قرص فرمول یک بپرسید که بزرگ ترین شخصیت تاریخ این رقابت ها چه کسی است، تقریبا اکثر آن ها به یک اسم اشاره می کنند: «ایرتون سنا». سنا فراتر از آمار و ارقام است و او را نمی توان تنها با دستاوردهای پرشمارش سنجید. دید او به اتومبیل رانی، ذهنیت متفاوت و صداقتی که در مصاحبه هایش داشت، از سنا شخصیت بی همتا ساخته بود.

راننده برزیلی یکی از سریع ترین راننده هایی بود که تاریخ موتور اسپورت به خود دیده و در این راه توانست ضمن سه قهرمانی در فرمول یک، به 41 پیروزی، 80 سکو و 65 پول پوزیشن برسد. سنا در سال 1994 و در حالی که برای تیم ویلیامز مسابقه می داد، در گرندپری سن مارینیو دچار حادثه شد و درگذشت. مرگ سنا، یکی از تلخ ترین روزهای تاریخ ورزش را رقم زد.

ایرتون سنا یکی از محبوب ترین شخصیت های ورزشی تاریخ به شمار می رود
ایرتون سنا یکی از محبوب ترین شخصیت های ورزشی تاریخ به شمار می رود

میشائیل شوماخر؛ پادشاه فرمول یک

نامی معروف تر از شوماخر در تاریخ فرمول یک وجود ندارد. امکان ندارد که کسی در دنیا این نام را نشنیده باشد و دلیل اصلی معروفیت جهانی آن هم کسی نیست جز میشائیل شوماخر. اسطوره آلمانی موتور اسپورت، 7 بار قهرمان فرمول یک شد و تا به امروز هیچ راننده ای نتوانسته بیشتر از این تعداد قهرمانی کسب کند. او 91 پیروزی در فرمول یک تجربه کرد، 155 بار به سکو رسید و 68 پول پوزیشن به دست آورد که تمام آن ها در زمان بازنشستگی اش یک رکورد به شمار می رفتند.

شوماخر 5 قهرمانی متوالی در فراری کسب کرد که رکورد بیشترین قهرمانی متوالی در تاریخ فرمول یک به شمار می رود. بسیاری شوماخر را بهترین راننده تاریخ فرمول یک می دانند و عده زیادی هم او را برجسته ترین شخصیت و نماد این مسابقات لقب داده اند.

میشائیل شوماخر بدون شک معروف ترین راننده تاریخ فرمول یک است
میشائیل شوماخر بدون شک معروف ترین راننده تاریخ فرمول یک است

فرناندو آلونسو؛ راننده ای برای تمام نسل ها

اگر در اوایل قرن بیست و یکم طرفدار فرمول یک شده باشید یا حتی دو دهه بعد به تماشای این مسابقات پرداخته باشید، یک راننده مشترک پیدا می کنید و آن فرناندو آلونسو است. دوران حرفه ای آلونسو با رقابت با میشائیل شوماخر شروع شد، با جدال با لوییس همیلتن و سباستین فتل ادامه پیدا کرد و به مسابقه با مکس ورستپن ختم شد. قهرمان دو دوره فرمول یک، با سه نسل مختلف و برخی از بهترین راننده های تاریخ فرمول یک رقابت کرد و نشان داد که چرا یک نابغه به شمار می رود.

آلونسو که سابقه 32 پیروزی، 106 سکو و 22 پول پوزیشن را دارد، در خارج از فرمول یک نیز خود را به چالش کشیده و دوبار برنده مسابقه 24 ساعته لمان شده است. آلونسو یکی از کامل ترین راننده های تاریخ موتور اسپورت به شمار می رود.

فرناندو آلونسو یکی از کامل ترین راننده های تاریخ فرمول یک است
فرناندو آلونسو یکی از کامل ترین راننده های تاریخ فرمول یک است

لوییس همیلتن؛ پرافتخارترین راننده تاریخ فرمول یک

در تاریخ فرمول یک، هیچ راننده ای پرافتخارتر از لوییس همیلتن وجود ندارد. آقای رکوردها، از همان فصل اولی که وارد این مسابقات شد، ثابت کرد که اعجوبه متفاوتی است. همیلتن از همان روز اول یک مدعی جدی بود و در دومین فصلش نیز به قهرمانی رسید. او در ادامه 6 بار دیگر نیز قهرمان شد تا در کنار میشائیل شوماخر، رکورددار بیشترین قهرمانی در تاریخ فرمول یک باشد.

مهم ترین رکوردهای این مسابقات در اختیار همیلتن است. بیشترین پیروزی، بیشترین سکو، بیشترین پول پوزیشن و بیشترین امتیاز، همه و همه در اختیار اسطوره بریتانیایی فرمول یک است. اگر قرار باشد آمار و ارقام را ملاک قرار دهیم، لوییس همیلتن نه تنها یکی از بهترین راننده های تاریخ فرمول یک، بلکه بهترین راننده تاریخ این رقابت ها لقب می گیرد.

اگر قرار باشد آمار و ارقام را ملاک قرار دهیم، لوییس همیلتن بهترین راننده تاریخ فرمول یک لقب می گیرد
اگر قرار باشد آمار و ارقام را ملاک قرار دهیم، لوییس همیلتن بهترین راننده تاریخ فرمول یک لقب می گیرد

سباستین فتل؛ محبوب دوست داشتنی

سباستین فتل دوران حرفه ای اش را به عنوان یک جوان مغرور و عموما دوست نداشتنی شروع کرد اما به عنوان یک مرد محبوب به پایان رساند. قهرمان 4 دوره مسابقات فرمول یک، یکی از محبوب ترین نام های تاریخ این رقابت ها است. با 23 سال و 134 روز، فتل جوان ترین راننده ای است که در فرمول یک به قهرمانی رسیده است. او 53 پیروزی، 122 سکو و 57 پول پوزیشن کسب کرد تا به یکی از پرافتخارترین راننده های تاریخ این مسابقات تبدیل شود.

فتل از معدود راننده های تاریخ فرمول یک است که در خارج از پیست نیز فعالیت های بسیاری انجام داد و به پیشرفت و جهانی شدن بیشتر این مسابقات کمک فراوانی کرد. از فتل همواره به عنوان یکی از بهترین راننده های تاریخ فرمول یک یاد می شود.

سباستین فتل یکی از محبوب ترین و بهترین راننده های فرمول یک به شمار می رود
سباستین فتل یکی از محبوب ترین و بهترین راننده های فرمول یک به شمار می رود

مکس ورستپن؛ اعجوبه هلندی

راننده ای که در 17 سالگی حضور در فرمول یک و در 18 سالگی پیروزی در این مسابقات را تجربه می کند، چیزی جز اعجوبه نیست. مکس ورستپن که با سبک هجومی خود، بسیاری را یاد راننده هایی همچون سنا و شوماخر می اندازد، در سال 2021 به اولین قهرمانی خود در فرمول یک رسید و در دو فصل بعدی نیز توانست از عنوان خود دفاع کند تا در 26 سالگی، سه قهرمانی فرمول یک را تجربه کرده باشد.

ورستپن تا به امروز بیشتر از 50 پیروزی کسب کرده و نزدیک به 100 بار روی سکو رفته است. او 32 پول پوزیشن نیز در کارنامه دارد و رکوردهای متعددی از جمله بیشترین پیروزی متوالی و بیشترین پیروزی در یک فصل نیز در اختیار این راننده هلندی است. فصل 2023 مکس ورستپن، احتمالا بهترین فصل یک راننده در تاریخ فرمول یک است. دروغ نیست اگر بگوییم که ورستپن همین حالا نیز یکی از بهترین راننده های تاریخ فرمول یک است.

مکس ورستپن این شانس را دارد تا بسیاری از رکوردهای فرمول یک را بشکند
مکس ورستپن این شانس را دارد تا بسیاری از رکوردهای فرمول یک را بشکند

امرسون فیتیپالدی؛ نام معروف موتور اسپورت

برزیل راننده های بسیار خوبی در تاریخ خود داشته که بسیاری از آن ها در تاریخ اتومبیل رانی جاودانه شده اند. نام فیتیپالدی از معروف ترین نام های برزیلی موتور اسپورت به شمار می رود. وقتی امرسون فیتیپالدی در سال 1972 و در حالی که 25 ساله بود، قهرمان فرمول یک شد، جوان ترین قهرمان این مسابقات لقب گرفت؛ عنوانی که بیشتر از سه دهه آن را در اختیار داشت و همچنان نیز پنجمین راننده جوان قهرمان این مسابقات به شمار می رود.

فیتیپالدی دو قهرمانی و 14 برد در فرمول یک به دست آورد و در خارج از این مسابقات نیز توانست دو مرتبه برنده ایندی 500 شود تا نشان دهد که توانایی هایش فراتر از این مسابقات هستند.

امرسون فیتیپالدی نام معروفی در تاریخ موتور اسپورت به شمار می رود
امرسون فیتیپالدی نام معروفی در تاریخ موتور اسپورت به شمار می رود

آلبرتو آسکاری؛ یکی از بهترین راننده های تاریخ فرمول یک

آلبرتو آسکاری هم نسل خوان مانوئل فانجو بود. دو قهرمانی او در سال های 1952 و 1953، اولین قهرمانی های فراری در فرمول یک بود. آسکاری اولین راننده ای بود که به دو قهرمانی در این مسابقات رسید و اولین راننده ای بود که قهرمانی متوالی را تجربه کرد. او در 32 مسابقه به 13 پیروزی و 17 سکو رسید و تا به امروز نیز آخرین راننده ایتالیایی است که موفق به قهرمانی در فرمول یک شده است. آسکاری در سال 1955 و در حالی که در اوج به سر می برد، در جریان تست فراری تصادف کرد و درگذشت.

آلبرتو آسکاری رقم زننده اولین قهرمانی فراری در فرمول یک بود
آلبرتو آسکاری رقم زننده اولین قهرمانی فراری در فرمول یک بود

نلسون پیکه؛ قهرمان سه دوره فرمول یک

بعد از امرسون فیتیپالدی در دهه 1970، نوبت به نلسون پیکه در دهه 1980 رسید تا قهرمانی های برزیلی ها در فرمول یک را ادامه دهد. پیکه که دوران حرفه ای اش را با نصیحت فیتیپالدی شروع کرد، خیلی سریع به یکی از بهترین های اتومبیل رانی تبدیل شد و در سال 1978 به فرمول یک رسید. او توانست به 23 پیروزی و 60 سکو برسد و همچنین 24 پول پوزیشن نیز کسب کرد. پیکه سه قهرمانی نیز به دست آورد تا دوران پرافتخاری را در این مسابقات تجربه کند.

نلسون پیکه سابقه سه قهرمانی فرمول یک را در کارنامه دارد
نلسون پیکه سابقه سه قهرمانی فرمول یک را در کارنامه دارد

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *