0

گلف؛ هر آنچه باید بدانید

گلف

گلف همواره به عنوان ورزش ثروتمندان و بعضا افراد مسن شناخته شده اما این ورزش جالب و قدیمی، این روزها علاقه مندان فراوانی در سراسر دنیا دارد. با اسپورتس نوتس همراه باشید.

ورزش گلف یکی از جالب ترین و سرگرم کننده ترین ورزش هایی است که معمولا به عنوان یک تفریح سالم نیز از آن یاد می شود. این ورزش اما قوانین و قواعد خاص خود را دارد و سال ها است که به صورت حرفه ای و با برگزاری تورنمنت های بزرگ و ارزشمندی انجام می گیرد. در این مطلب نگاهی داریم به تاریخچه و قوانین این رشته.

تاریخچه گلف

گلف یکی از قدیمی ترین ورزش های دنیا است. زادگاه این ورزش را کشور اسکاتلند می دانند. این ورزش از قرن پانزدهم بازی می شود و اولین باشگاه رسمی این ورزش نیز در قرن 17 در اسكاتلند تاسیس شد. شنیده هایی مبنى بر وجود گلف در کشورهایی نظر آلمان و فرانسه از قرن چهاردهم وجود دارد که البته به شکل امروزی نبوده و بر روی سطح یخ بازی می شده است.

گلف از قرن بیستم به شکل حرفه ای و نیمه حرفه ای بازی می شود اما می توان دهه 1960 را نقطه عطف آن دانست که از آن دهه این رشته تغییر شکل داد و شکل و شمایل بسیار حرفه ای و منظمی به خود گرفت و تورنمنت های مختلفی در این رشته به وجود آمد که سطح گلف را بالاتر برد.

این رشته از قرن بیستم به شکل حرفه ای و نیمه حرفه ای بازی می شود اما می توان دهه 1960 را نقطه عطف آن دانست
این رشته از قرن بیستم به شکل حرفه ای و نیمه حرفه ای بازی می شود اما می توان دهه 1960 را نقطه عطف آن دانست

قوانین ورزش گلف

برای اینکه بتوانید به خوبی قوانین این ورزش را متوجه شوید، باید ابتدا از زمین این ورزش و بخش های مختلف آن بدانید و سپس از چوب گلف مطلع شوید که بخش اصلی و مهم این رشته به حساب می آید.

زمین

زمین گلف معمولا میان 30 تا 40 هزار متر مربع است و در زمین های مختلف این عدد متغير است. در زمین های استاندارد، 9 يا 18 سوراخ وجود دارد كه قطر آن ها 4.25 اینچ است و از طرفی قطر توپ این بازی 1.68 اینچ است. سوراخ های زمین گلف از یکدیگر فاصله دارند (معمولا 100 تا 600 یارد).

زمین گلف از بخش های مختلفی درست شده است:

 • قسمت گرین (Green) دارای چمن بسیار مرغوب و با کیفیتی است که آسان ترين سطح این زمین به شمار می رود.
 • قسمت دیگر فیروی (Fairway) است که در آن چمن بلند و توپ به راحتى در این ناحيه حرکت نمی کند.
 • قسمت راف (Rough) به بخشی گفته می شود که از مسير اصل بازی خارج است و بسيار ناهموار و چالش برانگیز به شمار می رود.
 • هازارد (Hazard) نیز به قسمت های شنی و آبی گفته می شود که باید بازیکن مراقب آن ها باشد زیرا اگر توپ در شن (Bunker) بیفتد بیرون آوردن آن بسیار دشوار است و اگر در آب بیفتد یک امتیاز جریمه به همراه دارد.
زمین گلف از بخش های مختلفی تشکیل شده است
زمین گلف از بخش های مختلفی تشکیل شده است

چوب

برای اینکه بتوانید گلف بازی کنید، اول از همه به چوب که به آن كلاب (Club) گفته می شود نیاز دارید. این چوب ها جنس های مختلفی دارند که معمولا از کربن و فلز ساخته می شوند. در یک بازی رسمی بازیکنان 14 کلاب دارند (حداکثر 14 کلاب می توانند داشته باشند) که به دسته های مختلفی تقسیم می شوند و هر کدام برای ضربه ای خاص به کار می روند. کلاب برای شروع بازی و فاصله های زياد، کلاب برای مسافت های متوسط و کلاب برای ضربه های با مسافت کم.

چوب گلف که به آن کلاب گفته می شود
چوب گلف که به آن کلاب گفته می شود

نحوه بازی گلف

در گلف هدف شما انداختن توپ به داخل سوراخ است؛ برای هر سوراخ عددی داده می شود که انتظار می رود با این تعداد ضربه، توپ وارد سوراخ شود. این عدد پار (PAR) نامیده می شود. به عنوان مثال یک سوراخ PAR 5 است یعنی انتظار می رود که توپ با 5 ضربه وارد سوراخ شود. امتياز بازيكن با توجه به پار، به شرح زير است:

 • 5 ضربه: 0 امتياز
 • 4 ضربه: 1- امتياز
 • 3 ضربه: 2- امتياز
 • 2 ضربه: 3- امتياز
 • 1 ضربه: 4- امتياز
 • 6 ضربه: 1 امتياز
 • 7 ضربه: 2 امتياز
 • 8 ضربه: 3 امتياز

همانطور كه مشاهده مى كنيد، در گلف امتياز منفى در اصل خوب است و هر چه امتياز منفى بيشتر باشد، بهتر است. به همين ترتيب امتيازهاى هر سوراخ جمع مى شوند و بازيكنى كه در پايان امتياز منفى بيشترى داشته باشد، برنده بازى لقب مى گيرد.

گلف زمان ندارد و بايد تمام سوراخ ها تمام شوند تا بازى به پايان برسد. بعد از ضربه هر بازيكن، نوبت به بازيكن ديگر مى شود تا ضربه اش را بزند و به همين شكل بازى ادامه دارد تا بازيكنان سراغ تمام سوراخ ها بروند.

تایگر وودز، یکی از بهترین گلف بازهای تاریخ
تایگر وودز، یکی از بهترین گلف بازهای تاریخ

مسابقات حرفه ای گلف

در آمريكاى شمالى مسابقات گلف تحت عنوان اتحاديه گلف بازهاى حرفه اى آمريكا (PGA) برگزار مى شود. از سال 1968، سازمان PGA Tour از PGA جدا شد و از آن زمان اكثر مسابقات حرفه اى را برگزار مى كند.

مسابقات گلف در آمريكا شامل 4 تورنمنت ميجر (مسترز، قهرمانى PGA، يو اس اپن و قهرمانى اپن) و ساير تورنمنت هاى معتبر مى شود. اگر مسابقات ميجر را كنار بگذاريم، تقريبا تمام مسابقات سال تحت عنوان PGA Tour برگزار مى شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *