5

بسکتبال؛ هر آنچه باید بدانید

بسکتبال

رشته بسکتبال یکی از محبوب ترین رشته های ورزشی دنیا به شمار می رود. در این مطلب نگاهی داریم به تاریخچه این رشته و از قوانین آن می نویسیم.

اكثر ورزش هاى دنيا چگونگى درست شدن و مبدا اصلى آن ها مشخص نيست و خيلى ها ادعا مى كنند كه آن ورزش از كشور و قوم آن ها آمده است. بسكتبال جزء معدود ورزش هايى است كه مخترع آن مشخص است و همه مى دانند چه كسى آن را به وجود آورده است.

دكتر جيمز نى اسميت، پزشک، معلم و مخترع کانادایی، در سال 1891 ورزش بسکتبال را ابداع کرد. نی اسمیت که آن زمان در دانشگاه اسپرینگ حضور داشت، مجبور شد به دليل سرماى شديد نيوانگلند، ورزشى سالنى ابداع كند. او در ساخت اين بازى، از ورزش هايى مانند هاكى، راگبى و فوتبال الهام گرفت.

ابداع بسکتبال و وضع قانون برای آن

در ابتدا اين ورزش با توپ فوتبال بازى می شد و هر تيم متشكل از ٩ بازيكن بود. از سبدهاى هلو به عنوان سبد بسکتبال استفاده می شد که در ارتفاع 3 متری و روی دیوار نصب شده بودند. جالب است بدانید که این سبدها باز نبودند و هر زمانی که توپ داخل آن ها قرار می گرفت، یک نفر مجبور بود به کمک نردبان، توپ را از سبد بیرون بیاورد.

نى اسميت سال بعد به دانشگاه كنزاس رفت و مدتى بعد تصميم گرفت قوانينى برای اين بازى وضع كند. به این ترتيب، كتاب قوانين بسكتبال (Original Basketball Rule Book) كه شامل 13 قانون بود را نوشت. تا به امروز همچنان این قوانین در ورزش بسکتبال وجود دارند و از آن ها استفاده می شوند.

نى اسميت آن قدرى زنده ماند تا شاهد جهانى شدن بسكتبال باشد. او مشاهده كرد كه بسكتبال وارد المپيک 1936 برلين شد و البته تاسيس مسابقات دانشگاهى NCAA را هم به چشم خود ديد. امروزه تالار مشاهير بسكتبال به نام نی اسميت است. اتحاديه ملى ورزش دانشگاهى، هرساله جايزه اى با نام نى اسميت به بازيكنان و مربيان اهدا مى كند و جام قهرمانى بسكتبال جهان نیز به نام او است.

جیمز نی اسمیت، مخترع رشته بسکتبال
جیمز نی اسمیت، مخترع رشته بسکتبال

قوانین بسکتبال

امروزه بسکتبال به صورت 5 به 5 در زمینی به طول 15.2 متر و عرض 28.7 متر بازی می شود. زمین از وسط به دو قسمت تقسیم می شود که در هر قسمت آن تخته و سبد قرار دارد. ارتفاع سبد از زمین تقریبا 3 متر است. هدف از این بازی، کسب امتیاز بیشتر به وسیله پرتاب توپ به داخل سبد است. بسکتبال به طور کلی شامل پرتاب های دو امتیازی و سه امتیازی و همچنین پرتاب آزاد (پنالتی) است که شامل یک امتیاز می شود. در دو طرف زمین قوسی وجود دارد که بیانگر منطقه پرتاب دو امتیازی است. پرتاب هایی که از بیرون این قوس وارد سبد می شوند، سه امتیاز دارند.

بسکتبال به صورت جهانی شامل 4 کوارتر 10 دقیقه ای است اما لیگ بسکتبال NBA، که معتبرترین لیگ بسکتبال دنیا به شمار می رود، کوارترهای 12 دقیقه ای دارد.

لیگ NBA، معتبرترین لیگ بسکتبال دنیا است
لیگ NBA، معتبرترین لیگ بسکتبال دنیا است

قانون های ساده بسکتبال

برای اینکه بتوانید بسکتبال بازی کنید، باید چند قانون ابتدایی این رشته را بدانید. به عنوان مثال در هنگامی که تیم شما صاحب توپ است، نمی توانید بیشتر از 8 ثانیه در زمین خودی بمانید و باید سریع وارد زمین حریف شوید. هر تیم تنها 24 ثانیه می تواند توپ را در هر مالکیت در اختیار داشته باشد. نمی توانید در حالی که توپ را در دست دارید، آزادانه حرکت کنید و حتما باید آن را به زمین بزنید که اصطلاحا دریبل زدن نامیده می شود (وقتی توپ را در دست دارید، تنها می توانید سه گام بردارید و در گام سوم حتما باید توپ را پاس دهید یا اقدام به شوتزنی کنید).

یکی از خطاهای رایج بسکتبال نیز وقتی صورت می گیرد که بازیکن مهاجم قصد پرتاب توپ را داشته باشد اما بازیکن مدافع دخالت می کند و ضربه ای به دست او وارد می کند. در چنین مواقعی، پرتاب آزاد که همان حکم پنالتی را دارد، به تیم هجومی داده می شود و همان بازیکنی که رویش خطا شده، موظف به پرتاب می باشد.

پرتاب دو امتیازی معروف مایکل جردن در سال 1998 که باعث ششمین قهرمانی شیکاگو بولز شد
پرتاب دو امتیازی معروف مایکل جردن در سال 1998 که باعث ششمین قهرمانی شیکاگو بولز شد

پست های مختلف بسکتبال

همانطور که اشاره شد، بسکتبال در حال حاضر به صورت 5 به 5 بازی می شود. هر یک از بازیکنان بسکتبال در یک پست بازی می کنند که این پست ها منحصر به فرد هستند و هر کدام وظیفه مشخصی دارند و با توجه به مهارت و فیزیک بازیکن، تعیین می شوند.

امروزه اما بسکتبال به قدری پیشرفت کرده که دروغ نیست بگوییم پست های بسکتبال تنها روی کاغذ وجود دارند و در بازی واقعی، اکثر این پست ها باید وظایف مشترکی را ایفا کنند. در حال حاضر بازیکنان قدبلند نیز باید قادر به شوت زنی باشند و از کنترل توپ خوبی برخوردار باشند و توانایی دریبل بالایی نیز داشته باشند.

پوینت گارد

بازیکنی که از قدرت دریبل بالا و تکنیک فراوانی بهره ببرد و در پاس دهی نیز مهارت بالایی داشته باشد، در این پست بازی می کند. گارد راس در اصل مدیر تیم است و رهبری تیم را در دست دارد.
حملات و برنامه ی یک تیم با گارد راس شروع می شود و این بازیکن باید توانایی بازی خوانی بالایی نیز داشته باشد. بازیکنانی با قد 193 سانتی متر یا کوتاه تر معمولا در این پست بازی می کنند.

شوتینگ گارد

شوتینگ گاردها معمولا در کناره ها و بال های زمین بازی می کنند. همان طور که از اسم آن مشخص است، این بازیکنان باید مهارت بالایی در شوت زنی و مخصوصا پرتاب های سه امتیازی داشته باشند. شوتینگ گارد همچنین باید از توانایی بالایی در دریبل زدن برخوردار باشد و بتواند به دفاع حریف نیز نفوذ کند.

شوتینگ گاردها معمولا بازیکنانی منعطف هستند که می توانند به عنوان پوینت گارد و همچنین در پست 3 و اسمال فوروارد نیز بازی کنند. بازیکنانی در رنج 193 تا 203 سانتی متر معمولا در این پست بازی می کنند.

اسمال فوروارد

اسمال فوروارد از حیاتی ترین پست های بسکتبال بشمار می رود. انعطاف پذیری رکن اصلی این پست است. اسمال فورواردها باید توانایی بازی در پست 2 و 4 را نیز داشته باشند. به همین دلیل هم باید بسیار قدرتمند و تنومند باشند و هم مهارت های فردی بالایی مثل یک گارد را داشته باشند.
اسمال فورواردها باید توانایی نفوذ در دفاع حریف و کسب امتیاز را داشته باشند و به طور خلاصه اسمال فوروارد باید تقریبا توانایی انجام همه کاری را داشته باشد. بازیکنان 198 تا 208 سانتی متری در این پست مشغول هستند.

زمین بسکتبال و جایگیری پست های مختلف این رشته در آن
زمین بسکتبال و جایگیری پست های مختلف این رشته در آن

پاور فوروارد

این بازیکنان شباهت زیادی به بازیکنان پست 5 دارند. توانایی فیزیکی بالا و نزدیک بودن به سبد و بلاک کردن شوت ها و پرتاب های کوتاه از فاصله 2، 3 متری از سبد، مهم ترین مشخصات پاور فورواردها است. بازیکنان این پست باید توانایی زیادی در دفاع کردن داشته باشند. بازیکنان با قد 203 تا 213 سانتی متر در این پست بازی می کنند.

سنتر

قد بلندترین بازیکن هر تیم در این پست بازی می کند. سنترها اکثرا در زیر سبد حضور دارند و برای همین باید قادر به ریباندهای زیادی باشند. در ابتدای پیدایش بسکتبال این پست مهم ترین پست بازی بود و بازیکنان این پست با اینکه سرعتی نبودند ولی قدرتمند ترین و بلندترین بازیکن بودند و امتیازهای فراوانی کسب می کردند. بازیکنان 208 سانتی متر به بالا در این پست بازی می کنند.

در پایان بار دیگر لازم به ذکر است که این روزها پست های بسکتبال دچار تغییر و تحولات فروانی شده و بسیاری از بازیکنان توانایی بازی در چند پست را دارند.

بسکتبال بسیار در طول زمان فرق کرده و حالا بازیکنان توانایی های بسیار بیشتری نسبت به قبل دارند
بسکتبال بسیار در طول زمان فرق کرده و حالا بازیکنان توانایی های بسیار بیشتری نسبت به قبل دارند

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. شهاب گفت:

  سلام و وقت بخیر؛ لطفا پست یک و دو و…رو توضیح بدهید. ممنون

 2. سارا گفت:

  شنیدم اسان اسپرت کلی کلاس بسکتبال و …. داره

  درسته؟ من دانشجو ام و زمانی برای کلاس رفتن ندارم اگه واقعا اینجوری باشه خیلی خوبه

  1. متاسفانه اطلاعاتی در این زمینه ندارم.

 3. کیانا گفت:

  آموزش بسکتبال خوب میخوام؟ اونم آنلاین تازه
  اسان اسپرت میتونه کمکم کنه؟

  1. متاسفانه از اینجا اطلاعی ندارم
   یوتیوب رو چک کنید