0

اصطلاحات فوتبال آمریکایی

فوتبال آمریکایی

فوتبال آمریکایی یکی از پیچیده ترین ورزش هایی است که باید اصطلاحات رایج آن را بلد باشید تا درک بهتری از این رشته داشته باشید. نگاهی داریم به اصطلاحات فوتبال آمریکایی.

در این مطلب نگاهی داریم به برخی از رایج ترین اصطلاحات فوتبال آمریکایی که به تماشای این ورزش بسیار کمک می کند. در لیگ NFL شما بسیار این اصطلاحات را می شنوید و به همین دلیل است که باید با آن ها آشنا شوید.

تماشای ویدیو در یوتیوب

داون (Down)

همانطور که می دانید، هر تیم برای حمله 4 فرصت دارد تا 10 یارد رو به جلو حرکت کند. به این اقدام ها داون گفته می شود. در گزارش می شنوید که می گویند First Down، یعنی اولین اقدام.

تکل (Tackle)

هنگامی که بازیکن مدافع، بازیکن صاحب توپ را به زمین می زند، تکل رخ داده است. در این صورت بازی متوقف خواهد شد.

پاس (Pass)

پاس همان اقدام ساده کوارتربک (یا برخی مواقع بازیکن دیگر تیم حمله کننده) است که توپ را به دریافت کننده های دیگر پاس می دهد. در فوتبال آمریکایی، تیم حمله کننده در هر اقدام اجازه دارد فقط یک پاس رو به جلو بدهد.

راش (Rush)

وقتی بازیکن توپ را در اختیار دارد و رو به جلو حرکت می کند، به این حرکت اصطلاحا راش گفته می شود. وقتی در آمار و ارقام بازی می خوانید که به عنوان مثال درک هنری 80 یارد راش داشته است، یعنی مجموع راش هایش در بازی به 80 یارد رسیده است. یک بازیکن شاید در یک اقدام به تنهایی مسافت زیادی را راش کند.

اصطلاحات فوتبال آمریکایی؛ وقتی بازیکن با توپ رو به جلو حرکت می کند، اصطلاحا راشینگ می کند
اصطلاحات فوتبال آمریکایی؛ وقتی بازیکن با توپ رو به جلو حرکت می کند، اصطلاحا راشینگ می کند

رسیو (Receive)

رسیو یا همان دریافت، به توپ هایی گفته می شود که کوارتربک به یک بازیکن حمله دیگر پاس می دهد. وقتی کوارتربک توپ را رو به جلو پاس می دهد، در آمار و ارقام برای او یاردهایی ثبت می شوند که مربوط به پاس می شوند و برای بازیکنی که توپ را دریافت کرده، یاردهایی ثبت می شوند که مربوط به رسیوینگ هستند.

یارد (Yard)

یارد واحد اندازه گیری فوتبال آمریکایی است. پسینگ یارد، یاردهایی است که بازیکن حمله کننده که اغلب کوارتربک است، پاس داده است. راشینگ یارد، تعداد یاردهایی است که بازیکن با توپ دویده است و رسیوینگ یارد هم تعداد یاردهایی است که بازیکن دریافت کننده با توپ حرکت کرده است.

تاچ داون (TouchDown)

تاچ داون که بیشترین امتیاز را در فوتبال آمریکایی دارد، به رساندن توپ به نقطه اند زون (End Zone) گفته می شود. هنگامی که آمار یک بازیکن را بررسی کنید، متوجه می شوید که هم راش تاچ داون داریم و هم پاس تاچ داون. راش تاچ داون به تاچ داونی گفته می شود که بازیکن توپ را گرفته و به نقطه اند زون می رسد. پاس تاچ داون نیز که متعلق به کوارتربک است، به پاسی گفته می شود که به تاچ داون منجر می شود.

پاس رو به عقب (Lateral Pass)

در فوتبال آمریکا تیم حمله کننده در هر اقدام تنها می تواند یک پاس رو به جلو دهد اما برای پاس رو به عقب محدودیتی وجود ندارد. پاس های رو به عقب که چندان رایج نیستند، Lateral نامیده می شوند.

پانت (Punt)

هنگامی که تیم می داند نمی تواند از مالکیت چهارم خود به خوبی استفاده کند و مجبور است توپ را دور کند و فاصله زیادی تا منطقه اند زون حریف دارد، توپ را به دست گرفته و ضربه ای به آن وارد می کند تا توپ به دورترین نقطه ممکن برسد و دور شود. این کار پانت نامیده می شود.

پانتینگ نمونه ای از اصطلاحات فوتبال آمریکایی است
پانتینگ نمونه ای از اصطلاحات فوتبال آمریکایی است

قطع توپ (Interception)

هنگامی که پاس مهاجم، توسط تیم مدافع قطع شود و به طور کامل در اختیار بازیکن مدافع قرار بگیرد، قطع توپ رخ داده است و مالکیت نیز به تیم حریف می رسد و بازیکن مدافع می تواند همان توپ را به حمله تبدیل کند. به عنوان مثال اگر کوارتربک پاس دهد و بازیکن حریف تنها روی این توپ اثر بگذارد و مالکیت آن را به طور کامل در دست نگیرد، قطع توپ رخ نداده است و تنها یک پاس نادرست (کامل نشده) برای کوارتر بک ثبت خواهد شد.

فامبل (Fumble)

وقتی مدافع به بازیکن صاحب توپ ضربه می زند و توپ قبل از برخورد کامل مهاجم به زمین، از دست او خارج می شود، در این صورت فامبل رخ داده است و هر تیمی توپ را به دست آورد، مالکیت را نیز در اختیار خواهد گرفت. اگر تیم حمله کننده توپ فامبل شده را بگیرد، اصطلاحا Fumble Recover شده اما اگر تیم دفاع توپ را در اختیار بگیرد، Fumble Lost می شود.

ترن اوور (Turn Over)

ترن اوور همان لو دادن توپ است. توپ هایی که بر اثر قطع توپ یا فامبل از مالکیت تیم مهاجم در می آید، ترن اوور لقب می گیرند.

تیک اوی (Take Away)

تیک اوی درست برعکس ترن اوور است. یعنی تیم مدافع که مالکیت توپ را بر اثر قطع توپ یا فامبل حریف (ترن اوور حریف) به دست می آورد، یک تیک اوی برای آن تیم ثبت می شود.

پیک 6 (Pick-6)

در فوتبال آمريكايى وقتى بازيكن دفاع توپ را قطع مى كند و همان توپ را به تاچ داون تبديل مى كند، به اين كار اصطلاحا پيک سيكس (Pick-6) مى گويند.

سک (Sack)

وقتی مدافع های حریف، کوارتربک را قبل از خط اسکریمج متوقف کنند و باعث شوند که تیم حمله کننده یارد از دست بدهد، سک رخ داده است.

اصطلاحات فوتبال آمریکایی؛ مدافع در حال سک کردن کوارتربک
اصطلاحات فوتبال آمریکایی؛ مدافع در حال سک کردن کوارتربک

سیفتی (Safety)

اگر بازیکن حمله کننده در اند زون خودی صاحب توپ باشد و بازیکنان مدافع او را در همان منطقه متوقف کنند، سیفتی رخ داده و 2 امتیاز به تیم دفاع کننده داده می شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *