0

دبلیو دبلیو ای اسمک داون (SmackDown)

اسمک داون

دبلیو دبلیو ای اسمک داون یکی از شوهای اصلی کمپانی WWE به شمار می رود. در این مطلب نگاهی داریم به این برند.

کمپانی های پرو رسلینگ برای اینکه بتوانند مخاطب های خود را سرگرم نگه دارند و همچنین استوری لاین ها را پیش ببرند، نیاز به شوهای هفتگی دارند. کمپانی WWE در حال حاضر سه شوی هفتگی دارد که یکی از آن ها شوی SmackDown است. در ادامه نگاهی داریم به این شوی هفتگی.

تاریخچه اسمک داون؛ دومین برند اصلی WWE

در دوره طلایی پرو رسلینگ و زمانی که دو کمپانی WWF و WCW در رقابت با یکدیگر بودند، WWF تصمیم گرفت تا شوی هفتگی جدیدی داشته باشد. این کمپانی از سال ها قبل شوی هفتگی RAW را داشت اما برای بیشتر دیده شدن و مخصوصا رقابت با شوی Thunder کمپانی WCW، تصمیم گرفت تا در سال 1999، شوی جدیدی به نام SmackDown درست کند. این شو پنجشنبه ها پخش می شد و بعد از RAW، دومین شوی هفتگی WWF به شمار می رفت.

استقبال از این شو فراتر از حد انتظار بود. این شو به قدری پربیننده شد که WCW تصمیم گرفت تا شوی Thunder را به چهارشنبه ها منتقل کند. از دلایل اصلی موفقیت زود هنگام اسمک داون، دوران جذاب و پر طرفدار Attitude Era بود. این دوران که بیشتر حول شخصیت هایی همچون استون کلد، د راک، خانواده مک من، تریپل اچ و میک فولی بود، باعث محبوبیت فراوان شوی RAW شد و با شروع به کار اسمک داون، برخی از شخصیت های این دوره همچون د راک، به به این شو رفتند و باعث پیشرفت سریع این شوی هفتگی شدند.

شوی هفتگی اسمک داون در سال 1999 شروع به کار کرد
شوی هفتگی اسمک داون در سال 1999 شروع به کار کرد

تبدیل شوی هفتگی اسمک داون به یک برند

از سال 2002 وضعیت اسمک داون فرق کرد. تا آن زمان، RAW و SmackDown هر دو صرفا شوهای هفتگی کمپانی بودند ولی از این سال این دو به برندهای اصلی WWF تبدیل شدند. منظور از برند این است که کشتی گیرها و حتی عناوین برای هر کدام جدا است و انگار RAW و SmackDown دو لیگ متفاوت هستند.

اسمک داون همچنان توانست محبوبیت بالای خود را حفظ کند و از سال 2005 به جمعه شب ها منتقل شد. تا به امروز نیز این شوی هفتگی جمعه ها پخش می شود و همین باعث شده تا این شو به طور میانگین، بالاترین بیننده را میان تمام شوهای هفتگی پرو رسلینگ داشته باشد. جالب است بدانید USA Network که از سال 2010 تا 2019 شوهای اسمک داون را پخش می کرد، بعد از وقفه ای 5 ساله، مجددا از سال 2024 شبکه اصلی این شو به شمار می رود و قراردادی 5 ساله و 1.4 میلیارد دلاری با WWE به امضا رسانده است که محبوبیت و قدرت بالای شوی هفتگی اسمک داون را نشان می دهد.

دبلیو دبلیو ای اسمک داون نیز مثل RAW از شبکه USA Network پخش می شود
دبلیو دبلیو ای اسمک داون نیز مثل RAW از شبکه USA Network پخش می شود

اهمیت شوی هفتگی دبلیو دبلیو ای اسمک داون

اسمک داون اهمیت بسیار فراوانی برای کمپانی WWE دارد. به دلیل پخش این شو در روزهای جمعه، تعداد بیننده های اسمک داون بسیار بالا است و در اکثر هفته ها، این شو از RAW بیننده های بیشتری دارد. SmackDown به طور میانگین 2 میلیون بیننده در آمریکا دارد که بیشتر از هر شوی هفتگی دیگری در پرو رسلینگ به شمار می رود.

برخی از مهم ترین استوری لاین های قرن جدید در این شو شکل گرفته؛ از جمله استوری لاین بلاد لاین که به نقطه قوت اسمک داون در دهه 2020 تبدیل شده است. اسمک داون تا به امروز در بیشتر از 160 ورزشگاه و سالن مختلف و بیشتر از 150 شهر برگزار شده است. جالب است بدانید که 6 کشور نیز سابقه برگزاری حداقل یک شوی این برند را دارند.

شوی SmackDown به طور میانگین 2 میلیون بیننده در آمریکا دارد که بیشتر از هر شوی هفتگی دیگری در پرو رسلینگ به شمار می رود
شوی SmackDown به طور میانگین 2 میلیون بیننده در آمریکا دارد که بیشتر از هر شوی هفتگی دیگری در پرو رسلینگ به شمار می رود

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *