0

درفت لیگ NFL؛ از تاریخچه تا نحوه برگزاری

درفت لیگ NFL

درفت یکی از مراسم مهم لیگ های آمریکایی از جمله لیگ NFL است. نگاهی داریم به این مراسم سالانه لیگ فوتبال آمریکایی NFL.

لیگ NFL مثل سایر لیگ های آمریکایی، هر ساله مراسمی به نام درفت برگزار می کند که در آن بازیکنان جدید و جوان وارد این لیگ می شوند. در این مطلب از اینکه درفت چیست، چگونه برگزار می شود و البته تاریخچه مراسم درفت لیگ NFL می گوییم و شما را بیشتر با این مراسم آشنا می کنیم. نگاهی داریم به درفت لیگ NFL.

درفت چیست؟

لیگ های آمریکایی از راه های مختلفی اقدام به جذب بازیکن می کنند. در همین راستا، نحوه ورود بازیکنان جدید به این لیگ ها نیز با چیزی که بیشتر ما فکر می کنیم، متفاوت است. یکی از راه های اصلی ورود بازیکنان جدید به این لیگ ها، مراسم درفت است که هر سال برگزار می شود و بازیکنان جدیدی وارد لیگ های آمریکایی می شوند.

بیشتر بخوانید:

مراسم درفت، مراسمی است که در آن بازیکنان اغلب جوان که در دانشگاه های آمریکا به ورزش های مختلف مشغول هستند، در آن این شانس را پیدا می کنند تا توسط تیم های حرفه ای لیگ های مختلف انتخاب شوند و به دنیای ورزش حرفه ای پا بگذارند.

کسانی در درفت شانس انتخاب شدن را دارند که در مسابقات دانشگاهی خودی نشان دهند و بتوانند قبل از این مراسم نیز نام خود را سر زبان ها بیندازند. البته لازم به ذکر است که در درفت فقط بازیکنان آمریکایی انتخاب نمی شوند. بازیکنان دیگر کشورها نیز می توانند در این مراسم شرکت کنند تا شانسی جهت ورود به لیگ های حرفه ای آمریکا پیدا کنند.

بازیکنانی در درفت شانس دارند که در مسابقات دانشگاهی نیز عملکرد خوبی داشته باشند
بازیکنانی در درفت شانس دارند که در مسابقات دانشگاهی نیز عملکرد خوبی داشته باشند

بازیکنان جوان می توانند بدون درفت هم وارد لیگ های آمریکایی شدند اما به دلیل اینکه درفت مراسم شناخته شده و مهمی است، قراردادهایی که با بازیکنان این مراسم بسته می شود، بسیار بالاتر از بازیکنانی است که بدون درفت وارد لیگ می شوند و به همین دلیل بهترین های لیگ های آمریکایی، همواره از این طریق حرفه ای شده اند. در ضمن هر چه قدر در مراسم درفت زودتر توسط تیم ها انتخاب شوید، به قرارداد بهتری می رسید.

تاریخچه درفت NFL

اولین مراسم درفت لیگ NFL در سال 1936 برگزار شد و قبل از آن خبری از مراسم درفت نبود. به دلیل اینکه مراسمی وجود نداشت تا بازیکنان جوان وارد لیگ شوند، برخی از بازیکنان که در دانشگاه ها عملکرد خوبی از خود نشان می دادند، می توانستند از شرایط موجود بیشترین استفاده را ببرند و با تیمی قرارداد ببندند که پیشنهاد بهتری به آن ها بدهد.

همین شرایط باعث شد تا صدای تیم های مختلف بلند شود و لیگ NFL تصمیم بگیرد تا ساز و کار جدیدی برای ورود بازیکنان جدید و اغلب دانشگاهی به لیگ تدارک ببیند. به این ترتیب مراسم درفت لیگ NFL به وجود آمد و در سال 1936، اولین مراسم تاریخ این لیگ برگزار شد. درفت NFL، اولین مراسم درفت میان لیگ های آمریکایی به شمار می رود. بعدها سایر لیگ ها نیز با الهام از لیگ NFL، مراسم درفت را برای لیگ های خود برگزار کردند.

اولین مراسم درفت لیگ NFL در سال 1936 برگزار شد
اولین مراسم درفت لیگ NFL در سال 1936 برگزار شد

رفته رفته مراسم درفت پیشرفته تر شد و تغییرات مختلفی به خود دید. به عنوان مثال تیم ها استعدادیاب هایی استخدام کردند تا بازی های بازیکنان دانشگاهی را زیر نظر داشته باشند تا انتخاب معقول تری در درفت انجام دهند. به مرور این مراسم به قدری محبوب شد و جایگاه بالایی پیدا کرد که شبکه های تلویزیونی مختلف برای حق پخش آن با لیگ NFL وارد مذاکره شدند و تمایل داشتند تا این مراسم از شبکه های آن ها پخش شود.

نحوه برگزاری درفت لیگ NFL

هدف از مراسم درفت، ورود بازیکن قدرتمند به تیم های ضعیف تر و در نتیجه ایجاد تعادل میان تیم ها است. به همین دلیل فرمت مراسم درفت به این شکل است که تیم هایی که در فصل گذشته عملکرد ضعیفی داشتند، انتخاب و اصطلاحا پیک های بهتری کسب می کنند.

بیشتر بخوانید:

فرمت مراسم درفت NFL در این سال ها دچار تغییرات زیادی شده است اما ساز و کار اصلی این مراسم همواره به یک شکل بوده است. بازیکنان باید در این مراسم اعلام آمادگی کنند تا نام آن ها وارد لیست درفت شود. تنها بازیکنانی می توانند در درفت ثبت نام کنند که حداقل 3 سال از اتمام دبیرستان آن ها گذشته باشد. قبل از درفت نیز مراسم های مختلفی برای آزمایش بازیکنان برگزار می شود. به عنوان مثال مراسمی با نام Draft Combine برگزار می شود که در آن بازیکنان حاضر در درفت باید توانایی های خود را به نمایش بگذارند و در بخش های مختلفی به چالش کشیده می شوند.

درفت کامباین مراسمی است که در بازیکنان حاضر در درفت باید توانایی های خود را به چالش بکشند
درفت کامباین مراسمی است که در بازیکنان حاضر در درفت باید توانایی های خود را به چالش بکشند

همانطور که ذکر شد، درخشش در مسابقات دانشگاهی برای درفت بسیار اهمیت دارد اما نباید از نقش مراسمی مانند Combine نیز غافل شد. در این مراسم بازیکنان در مقابل چشمان استعدادیاب ها و مسئولان تیم ها، مهارت های خود را به چالش می کشند.

قوانین درفت NFL

درفت NFL شامل 7 دور یا همان راند است. در هر راند هر تیم یک انتخاب دارد و هر راند شامل 32 انتخاب می شود. البته تیم ها می توانند انتخاب یا همان پیک های خود را با یکدیگر ترید کنند و به این شکل یک تیم امکان دارد در یک فصل پیک های بیشتر یا کمتری نسبت به حالت عادی داشته باشد.

ترتیب انتخاب در هر راند، با توجه به جایگاه تیم ها در فصل گذشته تعیین می شود. تیمی که بدترین رکورد را ثبت کرده به پیک های برتر هر راند می رسد. تیمی هم که قهرمان سوپربول شده، پایین ترین انتخاب هر راند را درفت می کند. این میان اما استثنا هم وجود دارد. به عنوان مثال اگر رکورد دو تیم با یکدیگر برابر شد، کار به تای بریک می کشد. تیمی که برنده تای بریک شود، در راند اول انتخاب بهتری دارد اما در راند بعدی، دیگر تیم پیک بهتری را انتخاب می کند. این چرخه در تمام 7 راند ادامه دارد.

ترتیب انتخاب در هر راند، با توجه به جایگاه تیم ها در فصل گذشته تعیین می شود
ترتیب انتخاب در هر راند، با توجه به جایگاه تیم ها در فصل گذشته تعیین می شود

شروع مراسم

با شروع مراسم درفت، هر تیم در راند اول 10 دقیقه وقت دارد تا انتخاب خود را به طور رسمی اعلام کند. این زمان اما در راندهای بعدی کمتر می شود. به عنوان مثال هر تیم در راند دوم 7 دقیقه، در راندهای سوم تا ششم 5 دقیقه و در راند هفتم تنها 4 دقیقه فرصت دارد تا انتخاب خود را رسمی کند.

به این ترتیب تیم های لیگ NFL هر سال می توانند بازیکنان جدیدی به ترکیب خود اضافه کنند و باعث پیشرفت تیم خود شوند. بسیاری از تیم ها نیز با استفاده از پیک های بالای خود دست به ترید می زنند. تیم ها از این طریق بازیکنان با تجربه و ثابت شده دیگر تیم ها را جذب می کنند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *