0

تیم های قهرمان فرمول یک

تیم های قهرمان فرمول یک

73 فصل از شروع مسابقات فرمول یک می گذرد و در این مدت تیم های مختلفی به قهرمانی رسیده اند. در این مطلب نگاهی داریم به تیم های قهرمان فرمول یک.

با اینکه فرمول یک از سال 1950 شروع به کار کرد، اما قهرمانی تیمی برای اولین بار در سال 1958 مطرح شد و قبل از آن تنها قهرمانی برای بخش راننده وجود داشت. قهرمانی تیمی بسیار برای تیم ها و همچنین سازنده های موتور در فرمول یک اهمیت دارد. در دوره های مختلف فرمول یک، شاهد قدرت نمایی تیم های خاصی بودیم که فرمول پیروزی را کشف و بر این مسابقات چیره شدند. در ادامه نگاهی داریم به رکوردداران قهرمانی در بخش تیمی فرمول یک.

تیم های رکورددار قهرمانی در فرمول یک

در 73 فصل سپری شده از مسابقات فرمول یک، تنها تیم ایتالیایی فراری در تمام دوره ها شرکت کرده است. فراری با 16 قهرمانی تیمی، در این زمینه رکورددار است. فراری در بخش سازنده ها نیز بیشترین قهرمانی را دارد. این تیم ایتالیایی همچنین تنها تیمی است که توانسته تعداد قهرمانی های بخش تیمی خود را 2 رقمی کند.

تیمتعداد قهرمانی
فراری16
ویلیامز9
مک لارن8
مرسدس8
لوتوس7
ردبول6
کوپر2
بربم2
رنو2
ون وال1
BRM1
ماترا1
تایرل1
بنتون1
براون1

رکوردداران قهرمانی سازنده ها

منظور از قهرمانی سازنده ها، همان تولیدکنندگان موتور ماشین ها هستند. در حال حاضر تنها فراری، مرسدس و رنو به عنوان سازنده در فرمول یک فعالیت می کنند اما سازنده هایی مانند فورد و کلایمکس نیز سابقه حضور در فرمول یک را دارند. لازم به ذکر است که هوندا نیز در پایان فصل 2021، فرمول یک را ترک کرد و ردبول نیز از فصل 2022 به جمع سازنده ها اضافه شد.

سازنده موتورتعداد قهرمانی
فراری16
رنو12
فورد10
مرسدس10
هوندا6
کلایمکس4
رپکو4
TAG4
ردبول2
ون وال1
BRM1
فراری بیشترین قهرمانی در بخش تیمی و سازنده های تاریخ فرمول یک را در اختیار دارد
فراری بیشترین قهرمانی در بخش تیمی و سازنده های تاریخ فرمول یک را در اختیار دارد

بیشترین قهرمانی متوالی در فرمول یک

تا به حال 9 تیم در تاریخ فرمول یک موفق به قهرمانی متوالی شده اند. در این بین، 5 تیم در 3 سال یا بیشتر طعم قهرمانی متوالی را چشیده اند. مرسدس رکورددار قهرمانی متوالی است و این تیم آلمانی همچنان شانس ارتقای قهرمانی های متوالی خود را دارد. تیم فراری نیز تا به حال در 3 مقطع به قهرمانی متوالی رسیده است.

تیمقهرمانی متوالی
مرسدس8
فراری6
مک لارن4
ردبول4
فراری3
ویلیامز3
کوپر2
بربم2
لوتوس2
ویلیامز2
فراری2
مک لارن2
رنو2
ردبول2

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *