0

گرندپری مجارستان

گرندپری مجارستان

گرندپری مجارستان از مسابقات سالانه فرمول یک است. در این مطلب به معرفی تاریخچه، پیست و رکوردداران گرندپری مجارستان می پردازیم.

یکی دیگر از مسابقات سالانه فرمول یک که پای ثابت این مسابقات است، گرندپری مجارستان است. مجارستان سابقه نسبتا طولانی ای در برگزاری مسابقات اتومبیل رانی دارد و از دهه 1980 نیز وارد رقابت های فرمول یک شد و از آن زمان در تقویم این مسابقات باقی مانده است. نگاهی داریم به این رقابت.

تاریخچه گرندپری مجارستان

مجارستان قرار بود به یکی از قطب های مهم اتومبیل رانی در اروپا تبدیل شود. وقتی در سال 1936، بوداپست میزبان مسابقه اتومبیل رانی که به همان گرندپری مجارستان شهرت یافت شد، مرسدس، فراری، مازراتی و فورد تیم های خود را به این مسابقه فرستادند و استقبال بسیاری از اولین دوره این رقابت ها شد. در آن روزها کسی فکر نمی کرد که مجارستان باید 50 سال صبر کند تا مجددا میزبان یک مسابقه مهم اتومبیل رانی شود!

سیاست های داخلی و خارجی، مانع برگزاری مجدد گرندپری مجارستان شد. در ادامه آغاز جنگ جهانی دوم، مجارستان را سال ها از مسابقات اتومبیل رانی محروم کرد. با تمام شدن جنگ جهانی، مجارستان وارد دوره جدیدی شد اما بازگشت به حالت قبل، کار دشوار و زمان بری بود. رفته رفته شرایط مجارستان و زیر ساخت های این کشور بهتر شد و حالا نوبت آن بود تا اتومبیل رانی بار دیگر وارد این کشور شود.

گرندپری مجارستان اولین بار در سال 1936 برگزار شد
گرندپری مجارستان اولین بار در سال 1936 برگزار شد

ورود مجارستان به تقویم فرمول یک

از سال 1986، گرندپری مجارستان وارد تقویم فرمول یک شد تا این کشور بعد از نیم قرن، طعم برگزاری یک مسابقه اتومبیل رانی سطح بالا را بچشد. حواشی زیادی پیرامون برگزاری این گرندپری بود که درنهایت مجارستان وارد مسابقات فرمول یک شد و تا به امروز هر سال نیز میزبان این مسابقات است.

جالب است بدانید که تا سال 2006، این رقابت هیچگاه در شرایط بارانی برگزار نشد و تنها مسابقه فرمول یک بود که همیشه در شرایط مساعد برگزار شد و پیست هانگرو رینگ، تا 2006 جو بارانی به خود ندید.

معرفی پیست هانگرو رینگ

از سال 1986 و با اضافه شدن گرندپری مجارستان به تقویم فرمول یک، این مسابقه در پیست هانگرو رینگ که در نزدیکی بوداپست است، برگزار می شود و تا به امروز محل برگزاری این رقابت تغییر نکرده است. پیست هانگرو رینگ از پیست های خاص فرمول یک است که حسابی راننده ها را به چالش می کشد. در این پیست خبری از مستقیمی های پرتعداد و طولانی نیست و پیچ های باریک و متوالی، دقت زیادی را می طلبد.

پیست هانگرو رینگ شباهت زیادی به پیست ها کارتینگ دارد. این پیست 4.381 کیلومتر است که در چارچوب فرمول یک، باید 70 دور کامل شود که مجموع مسافت آن را به 306.63 کیلومتر می رساند. نبود مستقیمی های زیاد، باعث شده تا در هانگرو رینگ شاهد DRS زیادی هم نباشیم و فقط یک ناحیه DRS برای این پیست تعبیه شده است.

در پیست هانگرو رینگ خبری از مستقیمی های پرتعداد و طولانی نیست و پیچ های باریک و متوالی، دقت زیادی را می طلبد
در پیست هانگرو رینگ خبری از مستقیمی های پرتعداد و طولانی نیست و پیچ های باریک و متوالی، دقت زیادی را می طلبد

رکوردداران گرندپری مجارستان

تا به امروز 9 راننده مختلف موفق به پیروزی در گرندپری مجارستان بیشتر از یکبار شده اند. در بین این 9 راننده، تنها 3 راننده توانسته اند حداقل 3 بار این مسابقه را فتح کنند: لوییس همیلتن، میشائیل شوماخر و ایرتون سنا. لوییس همیلتن با 8 پیروزی رکورددار است. مک لارن حرف اول را در این مسابقه می زند و تنها تیمی است که تعداد بردهایش در این رقابت دو رقمی شده است. 11 پیروزی مک لارن نیز بیشترین در میان تیم های فرمول یک در مجارستان است.

لوییس همیلتن بیشتر از هر راننده ای دیگری موفق به فتح گرندپری مجارستان شده است
لوییس همیلتن بیشتر از هر راننده ای دیگری موفق به فتح گرندپری مجارستان شده است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *