0

بزرگ ترین رسوایی بیسبال آمریکا

هیوستن استروز

بزرگ ترین رسوایی بیسبال، اعتبار قدیمی ترین ورزش اصلی آمریکا و لیگ MLB را خدشه دار کرد. در این مطلب نگاهی داریم به بزرگ ترین رسوایی بیسبال آمریکا.

در کشور آمریکا 4 ورزش اصلی وجود دارد که به Major Sports معروف هستند و پرطرفدارترین ورزش های این کشور به شمار می روند. فوتبال آمریکایی، بسکتبال، بیسبال و هاکی روی یخ 4 ورزش اصلی این کشور است و قدیمی ترین ورزش میان این 4 ورزش، بیسبال است که قدمت لیگ آن یعنی MLB یا همان Major League Baseball نیز از دیگر لیگ ها بیشتر است. در این مطلب نگاهی داریم به یکی از بزرگ ترین رسوایی های تاریخ 4 لیگ معتبر آمریکا.

جزئیاتی از بیسبال

قبل از اینکه به موضوع اصلی بپردازیم، باید چند موضوع برای درک اصلی این اتفاق مطرح شود. موضوع اول درباره خود ورزش بیسبال است که در آن بازیکنان تیم ها با یکدیگر نشانه هایی درست می کنند تا در بازی از آن ها اسفاده کنند. به عنوان مثال حرکت های دست، پا، سر و حتی عوض کردن چهره خود یا نشانه های بسیار کوچکی که تیم حریف از آن ها مطلع نشود.

این نشانه ها میان پیچر و کچر که از اصلی ترین پست های این ورزش به حساب می آیند، شکل می گیرد. تمام تیم ها در تلاش هستند تا برای پیروزی، از این نشانه های حریف خود با خبر شوند و این موضوع جدیدی در لیگ بیسبال نیست و قدمت آن حتی به 100 سال پیش می رسد. خیلی از مربی ها و بازیکنان معروف به بازی خوانی این نشانه ها هستند و اعتبار خود را از این طریق به دست آورده اند.

استفاده از تکنولوژی در بیسبال

موضوع دیگر استفاده برخی تیم ها از دوربین هایی در ورزشگاه های شان است که تمام اتفاقات بازی را می توان به وسیله آن ها مشاهده کرد. این مسئله در فوتبال آمریکایی و بسکتبال هم وجود دارد. خیلی از تیم ها برای آنالیز و تحلیل بهتر تیم خود و حریف از آن ها استفاده می کنند. مسئله اصلی اما این است که این دوربین ها نمی توانند در حین مسابقه استفاده شوند تا تیم میزبان قادر به تحلیل سریع بازی حریف باشد. لیگ MLB نیز به شدت مقابل این موضوع قرار دارد و استفاده از تکنولوژی برای فهمیدن نشانه هایی که بازیکنان یک تیم برای همدیگر می گذارند را منع کرده است.

هیوستن استروز، قهرمان فصل 2017 لیگ MLB، متهم به بزرگ ترین رسوایی بیسبال شد
هیوستن استروز، قهرمان فصل 2017 لیگ MLB، متهم به بزرگ ترین رسوایی بیسبال شد

تقلب تیم هیوستن استروز

اکنون می رسیم به داستان اصلی و رسوایی بزرگ لیگ MLB. داستان از این قرار است که ثابت شده تيم هيوستن استروز، قهرمان سال 2017 ليگ MLB، در ورزشگاه خود از دوربينى استفاده مى كرده تا از اين نشانه ها خبردار شود. اين دوربين مستقیم به نيمكت استروز وصل بوده است. با این کار تحلیل گران و مربی های این تیم سريع اين نشانه ها را تشخيص می دادند و به بازيكنان خود را آگاه می کردند.

بسيارى به اين اقدام استروز مشكوک شده بودند. خیلی بازیکنان تیم های مقابل، از اینکه بازیکنان استروز آنقدر سریع می توانستند نشانه های آن ها را بفهمند، شگفت زده می شدند. برای همین چند سالی بود که فشارها روی تیم هیوستن استروز زیاد شده بود و توجه لیگ و مقامات آن به این تیم افزایش یافته بود.

سرانجام اما چندى پيش اين موضوع ثابت شد. مقامات لیگ به این موضوع که دوربین درون زمین ورزشگاه استروز، مستقیم به نیمکت این تیم وصل است با خبر شدند. به این ترتیب يكى از بزرگترين رسوايى هاى تاريخ ورزش آمريكا شكل گرفت. مایک فیرز، پیچر سابق استروز که در سال 2017 برای این تیم بازی می کرد نیز در مصاحبه ای این موضوع را فاش کرد تا مهر تاییدی بر تقلب بزرگ استروز باشد.

5dd322d43afd374d10011fa4
مانیتورهایی که استروز از آن ها استفاده می کرد

ثابت شد که این دوربین ها در طول فصل های 2017 و 2018 مورد استفاده قرار می گرفته است. همین موضوع، قهرمانی استروز در سال 2017 را هم تحت شعاع قرار داده است. ثابت شد که الکس کورا، سرمربی تیم بوستون رد ساکس نیز در این موضوع به استروز کمک می کرده است. بعد از این رسوایی، رد ساکز با مربی خود قطع همکاری کند.

عواقب و مجازات بزرگ ترین رسوایی بیسبال

ليگ MLB شديدترين مجازات را براى استروز درنظر گرفت. علاوه بر محروميت برخى از مديران استروز، اين تيم به پرداخت 5 ميليون دلار كه بيشترين جريمه ممكن است، محكوم شد. پيک های درفت 2020 و 2021 از اين تيم گرفته شد. با اين حال اما قهرمانى اين تيم در سال 2017 پس گرفته نشد كه واكنش هاى بسيارى را به همراه داشت.

خیلی از بازیکنان، مقامات و طرفداران تیم های دیگر MLB خواستار پس گرفتن عنوان قهرمانی استروز بودند. آن ها بر این باور بودند که قهرمانی آن ها با همین تقلب شکل گرفته است و استروز که بزرگ ترین رسوایی بیسبال آمریکا را رقم زده، شایسته این قهرمانی نبوده است.

بزرگ ترین رسوایی بیسبال، فشارهای زیادی روی لیگ MLB و دیگر لیگ های معتبر آمریکا به وجود آورد. مقامات اجرایی این لیگ ها اقدامات ویژه و گسترده ای را ترتیب دادند تا دیگر شاهد چنین رسوایی هایی در لیگ های معتبر آمریکا نباشند. این رسوایی نشان داد که چگونه می توان با استفاده از تکنولوژی، راه های مختلفی برای تقلب به وجود آورد. اکنون برخی از لیگ ها در تلاش هستند تا قوانین جدیدی را در این رابطه وضع کنند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *