0

ساکر از کجا آمده و چرا فوتبال، ساکر نامیده می شود

فوتبال و ساکر

ساکر چیست و این نام از کجا آمده است؟ نگاهی داریم به این کلمه و دلیل نامگذاری آن.

فوتبال محبوب ترين ورزش دنيا است و كمتر جايى را مى توان پيدا كرد كه اين ورزش طرفدار نداشته باشد. نام فوتبال تركيب ساده اى است كه به دليل نحوه بازى آن چنين اسمى دارد اما با اين حال هميشه نام ساكر (Soccer) را هم شنيده ايم! ساكر از كجا آمده و چرا تا به امروز آمريكايى ها فوتبال را ساكر مى نامند؟

تماشای ویدیو در یوتیوب

ساکر از کجا آمده؟

براى كشف جواب اين سوال، بايد برگرديم به قرن 19 ميلادى. فوتبال شكل و شمايل رسمى به خود گرفته بود و در انگليس رفته رفته طرفداران زيادى پيدا مى كرد. روزنامه هاى انگليسى كه قبل از آن بيشتر از بوكس و اسب سوارى مطلب مى نوشتند، در تيتر و متن هاى خود از نام Association Football براى اين رشته محبوب استفاده مى كردند.

به مرور Association Football كه نام بلندى بود، به Assoc تغيير يافت و در ادامه Soc خطاب شد. البته تغيير اين نام همچنان ادامه داشت و طولى نكشيد كه از نام Soccer براى فوتبال استفاده شد. اين نامى بود كه در انگليس به وجود آمد و حتى تا دهه هاى 1970، 1980در خود بريتانيا نيز از آن استفاده مى شد.

کلمه ساکر تا دهه 1980 در انگلیس نیز مرسوم بود
کلمه ساکر تا دهه 1980 در انگلیس نیز مرسوم بود

چرا فوتبال آمریکایی، فوتبال نامیده می شود؟

در حالى كه فوتبال هر روز محبوب تر مى شد، رشته اى جديد كه در آمريكا از آن و راگبى الهام گرفته بود، تغيير انقلابى اى را تجربه كرد. پاس رو به جلو در اين رشته مجاز شد و حالا اين ورزش تبديل به چيزى فراتر از دويدن با يک توپ شد! پاس رو به جلو، تغيير بزرگى در اين رشته آمريكايى به وجود آورد و پاس هايى كه در اين بازى ارسال مى شد، خيلى ها را ياد ورزش اروپايى يعنى فوتبال انداخت.

بیشتر بخوانید:

تاریخچه فوتبال آمریکایی

در آمريكا به دليل اين شباهت ساده، اين رشته فوتبال ناميده شد و از همان نام مخفف ساكر نيز براى فوتبال اصلى استفاده شد. به اين شكل در آمريكا فوتبال همان فوتبال آمريكايى است و فوتبال اصلى با اينكه ديگر خود انگليسى ها هم از آن اسم استفاده نمى كنند، ساكر خطاب مى شود. البته برخى نيز بر اين باور هستند كه چون توپ فوتبال آمريكايى يك فوت است، اين رشته فوتبال ناميده مى شود كه ربطى به ساكر ناميدن فوتبال اصلى ندارد و تنها تعبيرى عاميانه است.

آمریکایی ها همچنان به فوتبال می گویند ساکر و ورزش خود را فوتبال می نامند
آمریکایی ها همچنان به فوتبال می گویند ساکر و ورزش خود را فوتبال می نامند
برچسب‌ها:, ,

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *