0

بهترین تیم های تاریخ جام جهانی

بهترین تیم های تاریخ جام جهانی

تا به حال تیم های زیادی نام خود را در تاریخ جام جهانی فوتبال ماندگار کرده اند. در این مطلب نگاهی داریم به بهترین تیم های تاریخ جام جهانی.

نزدیک به یک قرن است که جام جهانی فوتبال برگزار می شود و در این مدت، تیم های زیادی بوده اند که چه با قهرمانی و چه با عملکرد خیره کننده خود، توانسته اند که در تاریخ این مسابقات جاودانه شوند و نام خود را برای همیشه در این رقابت ها ماندگار کنند. در این مطلب بدون رتبه بندی و انتخاب رده، نگاهی داریم به بهترین تیم های تاریخ جام جهانی فوتبال.

برزیل 1970؛ تیمی که جام ژول ریمه را ابدی کرد

اگر ترکیبی از قدرت، بازی زیبا و قهرمانی را درنظر بگیریم، شاید برزیل سال 1970، بهترین تیم تاریخ جام جهانی فوتبال باشد. سلسائو در این دوره بازیکنانی همچون پله، جرزینیو، توستائو، ریولینو و کارلوس آلبرتو را در ترکیب داشت و در مسیر رسیدن به قهرمانی، تمام 6 بازی خود را پیروز شد.

برزیل در این دوره توانست ایتالیا را در فینال 1-4 شکست دهد و به اولین کشوری تبدیل شود که 3 بار قهرمان جام جهانی می شود و به این ترتیب جام ژول ریمه را نیز برای همیشه به خانه برد. به باور بسیاری، برزیل 1970، نه تنها یکی از بهترین تیم های تاریخ جام جهانی، بلکه یکی از بهترین تیم های تاریخ فوتبال است.

به باور بسیاری، برزیل 1970، بهترین تیم تاریخ جام جهانی است
به باور بسیاری، برزیل 1970، بهترین تیم تاریخ جام جهانی است

آلمان غربی 1974؛ نسل طلایی ژرمن ها

جام جهانی 1974 یکی از خاص ترین دوره های تاریخ این مسابقات است. این جام با درخشش هلند و قهرمانی آلمان غربی به یاد آورده می شود. آلمان غربی در آن دوره یکی از بهترین نسل های تاریخ ژرمن ها را در اختیار داشت؛ نسلی که چه در رده باشگاهی و چه در رده ملی، به تمام عناوین ممکن رسید و سرآمد آن نیز قهرمانی در جام جهانی 1974 بود. ستاره هایی همچون فرانتس بکن باوئر، گرد مولر، سپ مایر و پل برایتنر، 2 سال بعد از قهرمانی در جام ملت های اروپا، آلمان غربی را در مونیخ به قهرمانی رساند و در فینال برابر هلندی به پیروزی رسیدند که مدعی اصلی آن جام به شمار می رفت.

آلمان غربی در جام جهانی 1974، یکی از بهترین نسل های تاریخ ژرمن ها را در اختیار داشت
آلمان غربی در جام جهانی 1974، یکی از بهترین نسل های تاریخ ژرمن ها را در اختیار داشت

ایتالیا 1982؛ غول کش به رهبری پائولو روسی

ایتالیا جام جهانی 1982 را اصلا شبیه یک مدعی شروع نکرد و با 3 تساوی متوالی، راهی دور بعد شد. اوج گیری پائولو روسی و آتزوری اما در بهترین زمان ممکن رقم خورد و لاجوردی پوشان در ادامه توانستند تیم هایی نظیر آرژانتین، برزیل و آلمان غربی را شکست دهند و قهرمان شوند. پائولو روسی در این جام، یکی از بهترین عملکردهای ممکن را به نمایش گذاشت و ضمن کسب قهرمانی، توانست آقای گل و بهترین بازیکن این جام نیز لقب بگیرد.

بیشتر بخوانید:

ایتالیا 1982 با درخشش خیره کننده پائولو روسی، سومین عنوان آتروزی را کسب کرد
ایتالیا 1982 با درخشش خیره کننده پائولو روسی، سومین عنوان آتروزی را کسب کرد

اسپانیا 2010؛ قدرت بلامنازع اروپا و جهان

اسپانیا 2010 قدرتمندترین نمایش ها را ارائه نداد و ضمن واگذاری اولین دیدار خود، بازی ها را با حداقل فاصله ممکن به اتمام رساند. تسلط لاروخا بر بازی ها اما مثال زدنی بود. در دوره ای که اسپانیایی ها بر تیکی تاکا و پاس های پرشمار متکی بودند، هیچ تیمی توانایی گرفتن توپ از آن ها را نداشت و شاگردان ویسنته دل بوسکه، با شکست تیم هایی همچون آلمان و هلند، توانست برای اولین بار قهرمان جهان شود.

اسپانیا در سال 2008 نیز قهرمان یورو شد و بعد از فتح جام جهانی، در سال 2012 نیز به قدرت نمایی خود ادامه داد و توانست به سومین عنوان متوالی خود در اروپا و جهان برسد. اسپانیا در این دوره نه تنها یکی از بهترین تیم های تاریخ جام جهانی بود، بلکه یکی از بهترین تیم های تاریخ فوتبال نیز محسوب می شود.

اسپانیا در طی 4 سال، به 2 قهرمان مسابقات یورو و یک جام جهانی رسید
اسپانیا در طی 4 سال، به 2 قهرمان مسابقات یورو و یک جام جهانی رسید

مجارستان 1954؛ لغزش مجارهای جادویی در گام پایانی

مجارستان در اوایل دهه 1950، پادشاه فوتبال جهان بود. مجارهای جادویی که قهرمان المپیک 1952 شدند، بخت اصلی قهرمانی در جام جهانی 1954 نیز به شمار می رفتند. مجارها به تاختن خود ادامه دادند و در مسیر رسیدن به فینال، 25 گل به ثمر رساندند و قدرت های آن زمان یعنی برزیل و اروگوئه را نیز شکست دادند. مجارستان که به نظر می رسید به راحتی قهرمان می شود، در فینال برابر آلمان غربی قرار گرفت؛ همان تیمی که در دور گروهی، 3-8 موفق به شکستش شده بودند.

با اینکه مجارها خیلی زود 0-2 از ژرمن ها جلو افتادند، اما آلمان غربی در دیداری که به معجزه برن معروف شد، 2-3 مجارستان را شکست داد و همه را شوکه کرد. جالب است بدانید که از سال 1950 تا 1956، مجارستان در 50 بازی تنها یکبار شکست خورد و آن هم همین فینال بود. علی رغم عدم قهرمانی در جام جهانی، از مجارستان 1954 به عنوان یکی از بهترین تیم های تاریخ جام جهانی یاد می شود.

مجارهای جادویی، شاید بهترین تیمی باشند که قهرمان جام جهانی نشد
مجارهای جادویی، شاید بهترین تیمی باشند که قهرمان جام جهانی نشد

برزیل 1962؛ اعجوبه ای به نام گارینشا

بعد از کسب اولین قهرمانی در جام جهانی، برزیل در سال 1962 آماده شد تا از عنوان خود در این مسابقات دفاع کند. سلسائو به قدری قدرتمند بود که حتی مصدومیت پله در اوایل این جام هم مانع آن ها نشد و این بار نوبت گارینشا بود تا طلایی پوشان را به سمت قهرمانی هدایت کند. 4 گل گارینشا به همراه 4 گل واوا، برزیل را برای دومین بار قهرمان جام جهانی کرد تا سلسائو بعد از ایتالیا، به دومین تیم تاریخ این مسابقات تبدیل شود که از عنوان خود دفاع می کند. گارینشا نیز در این جام اولین بازیکنی لقب گرفت که موفق به کسب قهرمانی و عناوین بهترین گلزن و بهترین بازیکن جام می شود.

برزیل در غیاب پله و با درخشش گارینشا، قهرمان جام جهانی 1962 شد
برزیل در غیاب پله و با درخشش گارینشا، قهرمان جام جهانی 1962 شد

فرانسه 1998؛ شکوه در خانه

فرانسه در تاریخ فوتبال خود، ستاره ها و تیم های بزرگی داشته که در جام جهانی درخشیده اند. به عنوان مثال، خروس ها در روزهایی که میشل پلاتینی می درخشید، مدعی جام جهانی 1986 بودند و به نیمه نهایی هم رسیدند. با این حال برای اولین قهرمانی در جامی که خود فرانسوی ها موسس آن بودند، خروس ها تا سال 1998 و نسل طلایی خود صبر کردند. فرانسه با تیمی متشکل از جوان های مستعد و ستاره های با تجربه، به جام جهانی 1998 رفت و در خانه، فاتح جام جهانی شود.

فرانسه در این جام هیچ شکستی را تجربه نکرد و در تمام طول مسابقات، تنها 2 گل دریافت کرد. پیروزی 0-3 میزبان برابر برزیل در فینال با درخشش زین الدین زیدان، به یکی از ماندگارترین فینال های تاریخ این مسابقات تبدیل شد و تیم 98 را به یکی از بهترین تیم های تاریخ جام جهانی فوتبال تبدیل کرد.

بیشتر بخوانید:

فرانسه در سال 1998، برای اولین بار قهرمان جام جهانی شد
فرانسه در سال 1998، برای اولین بار قهرمان جام جهانی شد

آرژانتین 1986؛ دیگو مارادونا و دیگر هیچ

جام جهانی 1986 به جام دیگو مارادونا معروف است. شاید در تاریخ فوتبال، هیچ تورنمنتی را مثل این جام پیدا نکنید که به نام یک بازیکن باشد. دیگو مارادونا به معنای واقعی کلمه در جام جهانی 1986 همه کاری کرد؛ از گل زدن با دست و دریبل سریالی بازیکنان انگلیس گرفته تا رساندن آرژانتین به قله فوتبال جهان. آرژانتین در این جام بازی ها را به سختی پشت سر گذاشت اما راه پیروزی را بلد بود. انگلیس و آلمان غربی با نسل های خوب خود نتوانستند مانع نبوغ مارادونا و اتحاد آرژانتینی ها شوند تا آلبی سلسته به دومین و تا به امروز آخرین قهرمانی خود در جام جهانی برسد.

جام جهانی 1986 را باید جام دیگو مارادونا بدانیم
جام جهانی 1986 را باید جام دیگو مارادونا بدانیم

هلند 1974؛ توتال فوتبال بدون جام

هلند 1974، احتمالا در کنار مجارستان 1954 و برزیل 1982، بهترین تیمی است که قهرمان جام جهانی نشد. لاله های نارنجی به رهبری یوهان کرویف، نمایشی را ارائه دادند که تا به آن روز بی سابقه بود. هلندی ها در مسیر رسیدن به فینال، برزیل که مدافع عنوان قهرمانی بود را شکست دادند و در فینال نیز خیلی سریع از آلمان غربی پیش افتادند اما ژرمن ها سد راه توتال فوتبال شدند و دست هلندی ها از جام کوتاه ماند.

هلند 1974 به بازی زیبا معروف بود، همانطور که برزیل 1982 نیز به تیمی معروف شد که بازی زیبا را در اولویت قرار داد. نارنجی پوشان 4 سال بعد نیز با تیمی قدرتمند تا فینال رفتند و این بار مغلوب یک میزبان دیگر یعنی آرژانتین شدند. با این حال، نمی توان هلند 1974 را یکی از بهترین تیم های تاریخ جام جهانی ندانست.

بیشتر بخوانید:

هلند 1974، احتمالا در کنار مجارستان 1954 و برزیل 1982، بهترین تیمی است که قهرمان جام جهانی نشد
هلند 1974، احتمالا در کنار مجارستان 1954 و برزیل 1982، بهترین تیمی است که قهرمان جام جهانی نشد

برزیل 1958؛ شروع سلطنت سلسائو با پله

لیست بهترین تیم های تاریخ جام جهانی را با برزیل شروع کردیم و با همین تیم نیز به پایان برسانیم. رکورددار بیشترین قهرمانی جام جهانی، تیم های ماندگاری در تاریخ این مسابقات داشته که تیم 1958، جایگاه ویژه ای میان تمام تیم های تاریخ برزیل دارد. اولین قهرمانی برزیل در این مسابقات با ظهور اعجوبه ای به نام پله رقم خورد. درخشش پله و نسل قدرتمند برزیل، تازه شروع سلطنت سلسائو بر فوتبال جهان بود. برزیل ضمن کسب قهرمانی در سال 1958، در دوره بعد نیز قهرمان شد و با قهرمانی در سال 1970، توانست در 4 دوره 3 جام کسب کند.

اشک های پله 17 ساله بعد از اولین قهرمانی برزیل در جام جهانی
اشک های پله 17 ساله بعد از اولین قهرمانی برزیل در جام جهانی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید