0

گرندپری مکزیک

گرندپری مکزیک

گرندپری مکزیک یکی از مسابقات سالانه فرمول یک است که در شهر مکزیکو سیتی برگزار می شود. نگاهی داریم به این مسابقه اتومبیل رانی.

مکزیک یکی از کشورهایی است که در مقاطع مختلف میزبان مسابقات فرمول یک بوده و در چند سال اخیر نیز شهر مکزیکو سیتی، پای ثابت تقویم این رقابت ها است. مکزیک در میان کشورهای آمریکایی سابقه نسبتا خوبی در مسابقات اتومبیل رانی دارد و تعداد طرفداران ریسینگ در این کشور زیاد است. نگاهی داریم به گرندپری مکزیک.

تاریخچه گرندپری مکزیک

در سال 1962 گرندپری مکزیک برای اولین بار در Magdalena Mixhuca برگزار شد. این مسابقه در چارچوب رقابت های فرمول یک بود اما امتیازی را شامل نمی شد. جیم کلارک در آن سال توانست اولین برنده تاریخ گرندپری مکزیک لقب بگیرد. از سال 1963 این مسابقه به طور رسمی وارد تقویم فرمول یک شد و تا سال 1970 نیز در تقویم این مسابقات باقی ماند. بعد از سال 1970، مکزیک 16 سال صبر کرد تا مجددا میزبان مسابقات فرمول یک باشد.

مکزیک با پیست Hermanos Rodríguez به فرمول یک برگشت اما این بازگشت تنها 7 سال طول کشید و این بار مکزیک برای بیشتر از 2 دهه از مسابقات فرمول یک به دور بود. سال 2015 مکزیک برای سومین بار به تقویم فرمول یک اضافه شد و تا به امروز در این مسابقات باقی مانده است.

مکزیک در 3 مقطع مختلف، میزبان مسابقات فرمول یک بوده است
مکزیک در 3 مقطع مختلف، میزبان مسابقات فرمول یک بوده است

معرفی پیست هرمانوس رودریگز

پیست هرموناس رودریگز در سال 1959 در شهر مکزیکو سیتی ساخته شد و در سال 1962، میزبان مسابقه فرمول یک بود. این پیست که در یک منطقه تفریحی ساخته شده، اولین پیست اتومبیل رانی مکزیک بود و تا به امروز نیز اصلی ترین پیست ریسینگ این کشور باقی مانده است. طول این پیست 4.304 کیلومتر است و در چارچوب فرمول یک در 71 دور برگزار می شود که در مجموع این مسابقه را به 305.354 کیلومتر می رساند.

پیست هرمانوس رودریگز از 17 پیچ تشکیل شده و 2 ناحیه DRS هم دارد. این پیست شامل مستقیمی های بلند و بسیار سرعتی است که از مکزیک، مسابقه ای جذاب و منحصر به فرد ساخته است.

رکوردهای گرندپری مکزیک

گرندپری مکزیک در مقاطع مختلفی برگزار شده و به همین دلیل برخی از مطرح ترین راننده های تاریخ فرمول یک، سابقه پیروزی در این مسابقه را ندارند. تا به امروز 5 راننده توانسته اند بیشتر از یکبار برنده این مسابقه شوند که مکس ورستپن با 3 پیروزی، رکروددار گرندپری مکزیک به شمار می رود. تیم های لوتوس، مک لارن، ویلیامز، مرسدس و ردبول نیز هر یک با 3 پیروزی، بهترین تیم های این مسابقه به شمار می روند.

Max Verstappen Sergio Perez and his dad with Mexican flag planetF1
مکس ورستپن 3 بار برنده گرندپری مکزیک شده است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید