0

گرندپری ژاپن

گرندپری ژاپن

گرندپری ژاپن یکی از مسابقات مهم فصل فرمول یک است که معمولا در اواخر فصل این رقابت ها برگزار می شود. نگاهی داریم به گرندپری ژاپن.

وقتی صحبت از مسابقات موتور اسپورت در قاره آسیا می شود، کشور ژاپن از اولین نام هایی است که به ذهن می رسد. ژاپن خیلی زودتر از سایر کشورهای آسیایی، کار خود در موتور اسپورت را شروع کرد و به لطف شرکت های قدرتمند خود، توانست به یکی از قطب های اصلی موتور اسپورت و اتومبیل رانی تبدیل شود. در این مطلب نگاهی داریم به گرندپری ژاپن در چارچوب مسابقات فرمول یک.

تاریخچه گرندپری ژاپن

از دهه 1960، مسابقات اتومبیل رانی در ژاپن رایج شد و کم کم رقابت های مختلفی در این کشور برگزار شد. وجود کمپانی های مختلف اتومبیل رانی و موتورهای قدرتمندی که ژاپنی ها می ساختند، باعث پیشرفت چشمگیر مسابقات موتور اسپورت و اتومبیل رانی در این کشور شد و طولی نکشید که فرمول یک نیز ژاپن را به عنوان یکی از مقصدهای سالانه خود انتخاب کرد.

در تقویم فرمول یک، مسابقه ژاپن برای اواخر فصل تعیین شده و همین باعث شد تا در اولین دوره این مسابقات، شاهد رقابت قهرمانی باشیم. گرندپری ژاپن برای اولین بار در سال 1976 میزبان مسابقات فرمول یک بود و در دوره نخست این گرندپری، جیمز هانت توانست بالاتر از نیکی لائودا، قهرمان فصل 1976 فرمول یک لقب بگیرد. گرندپری ژاپن در سال های 1976 و 1977 در پیست Fuji Speedway برگزار شد و سپس بعد از غیبتی 9 ساله، ژاپن با پیست سوزوکا در سال 1987 به فرمول یک برگشت.

اولین دوره گرندپری ژاپن در چارچوب فرمول یک، مصادف شد با اوج رقابت تاریخ جیمز هانت و نیکی لائودا
اولین دوره گرندپری ژاپن در چارچوب فرمول یک، مصادف شد با اوج رقابت تاریخ جیمز هانت و نیکی لائودا

بازگشت گرندپری ژاپن به فرمول یک نیز طوفانی بود. همانطور که ذکر شد، این مسابقه در اواخر فصل فرمول یک برگزار می شود و به همین دلیل سرنوشت قهرمانی های زیادی در این مسابقه مشخص شده است. در سال 1987 این نلسون پیکه بود که در سوزوکا جشن سومین قهرمانی خود در فرمول یک را برگزار کرد و سپس نوبت به جدال رویایی ایرتون سنا و الن پروست در ژاپن رسید.

گرندپری ژاپن در سال های 1988، 1989 و 1990 شاهد دوئل راننده های مک لارن یعنی ایرتون سنا و الن پروست بود که به باور بسیاری، بزرگ ترین رقابت تاریخ فرمول یک است. هر سه مسابقه برای تعیین قهرمانی سرنوشت ساز و همچنین بسیار هیجان انگیز و پرحاشیه بودند، مخصوصا مسابقه سال 1989 و 1990 که پروست و سنا با یکدیگر برخورد کردند. در سال 1990، پروست عضو تیم فراری بود و جدال این دو به رقابت مک لارن و فراری کشیده شده بود. جالب است بدانید که تا به امروز 13 بار تکلیف قهرمانی فرمول یک در گرندپری ژاپن مشخص شده است.

رقابت ایرتون سنا و الن پروست در گرندپری ژاپن، از ماندگارترین لحظات تاریخ فرمول یک است
رقابت ایرتون سنا و الن پروست در گرندپری ژاپن، از ماندگارترین لحظات تاریخ فرمول یک است

معرفی پیست سوزوکا

گرندپری ژاپن تا به حال در 2 پیست مختلف برگزار شده است. پیست Fuji Speedway و پیست سوزوکا. فوجی میزبان 2 مسابقه ابتدایی گرندپری ژاپن در چارچوب فرمول یک بود اما از سال 1987 تا 2006، این مسابقه در پیست سوزوکا برگزار شد. فوجی در سال های 2007 و 2008 مجددا میزبان این مسابقه بود اما از سال 2009 بار دیگر مسابقه ژاپن به پیست سوزوکا رفت و تا به امروز نیز در همین پیست برگزار می شود.

پیست سوزوکا برای راننده ها بسیار چالش برانگیز است و معمولا در زمان برگزاری مسابقه ژاپن، شاهد بارش باران هم هستیم که باعث می شود این مسابقه سخت تر از قبل شود. سرعت این پیست بالا است و پیچ های متوالی باعث شده تا راننده ها چالشی متفاوت را تجربه کنند. طول پیست سوزوکا 5.807 کیلومتر است و در چارچوب فرمول یک باید در 53 دور برگزار شود که مجموعا به 307.471 کیلومتر می رسد. این پیست شامل 18 پیج و همچنین یک ناحیه DRS می شود.

پیست سوزوکا متعلق به شرکت هوندا است
پیست سوزوکا متعلق به شرکت هوندا است

رکوردهای گرندپری ژاپن

تا به امروز 9 راننده توانسته اند که بیشتر از یکبار برنده گرندپری ژاپن شوند که میشائیل شوماخر با 6 پیروزی، رکورددار برد در این مسابقه است. لوییس همیلتن با 5 پیروزی و سباستین فتل با 4 پیروزی، راننده های دیگری هستند که بیشتر از دوبار در این مسابقه به پیروزی رسیده اند. تیم مک لارن توانسته 9 بار در ژاپن پیروز شود که بالاتر از 7 پیروزی فراری، رکورددار بیشترین پیروزی تیمی در این مسابقه است.

با 6 پیروزی در گرندپری ژاپن، میشائیل شوماخر رکورددار برد در این مسابقه است
با 6 پیروزی در گرندپری ژاپن، میشائیل شوماخر رکورددار برد در این مسابقه است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *