0

خطاهای رایج فوتبال آمریکایی

خطاهای فوتبال آمریکایی

در فوتبال آمريكايى، خطاها و جريمه هاى فراوانى وجود دارد كه برخى از اين خطاها را شايد شما با تماشاى چندين بازى نيز متوجه نشويد. در این مطلب به برخی از رایج ترین خطاهای فوتبال آمریکایی می پردازیم.

تنوع خطاها در فوتبال آمریکایی به قدرى است كه برخى از آن ها را احتمالا در ده ها بازى نيز نمى بينيد و براى شما تازگى دارند. در مجموع اما خطاهايى هستند كه در بيشتر بازى ها مشاهده مى كنيد و خطاهای رايجى به شمار مى روند. در ادامه می خواهیم به برخی از خطاهای رایج این رشته اشاره کنیم تا به درک این بازی برای شما کمک کند.

تماشای ویدیو در یوتیوب

دخالت در پاس (Pass Interference)

يكى از خطاهاى رايج فوتبال آمريكايى، دخالت در پاس (Pass Interference) است. اين خطا وقتى انجام مى شود كه توپ در هوا است و بازيكن هجومى مى خواهد آن را بگيرد و بازيكن دفاعى مانع اين كار مى شود. تا زمانى كه توپ به دست بازيكن هجومى نرسيده، بازيكن دفاعى نمى تواند ضربه اى به بازيكن هجومى وارد كند و در غير اين صورت خطا صورت مى گيرد.

اگر بازیکن تیم دفاع خطای Pass Interference را مرتکب شود، تیم حمله کننده بازی را از جایی شروع می کند که خطا رخ داده است. اگر تیم هوجمی مرتکب این خطا شود نیز جریمه اش 10 یارد است.

یکی از معروف ترین صحنه های تاریخ NFL، خطایی است که در فینال NFC فصل 2018 رخ داد و داور به اشتباه آن را اعلام نکرد
یکی از معروف ترین صحنه های تاریخ NFL، خطایی است که در فینال NFC فصل 2018 رخ داد و داور به اشتباه آن را اعلام نکرد

شروع اشتباه (False Start)

شروع اشتباه (False Start) هم رايج است. اين خطا وقتى صورت مى گيرد كه بازيكن تيم هجومى، قبل از اسنپ (شروع هر اقدام با پاس به عقب سنتر) حركت خود را شروع كند و رو به جلو حركت كند. جریمه این خطا 5 یارد است.

آفساید (Offside)

فوتبال آمريكايى هم آفسايد دارد. آفسايد در فوتبال آمريكايى به اين معنا است كه بازيكن هجومى يا دفاعى، موقع شروع هر اقدام، در سمت اشتباه زمين باشد؛ يعنى بازيكن هجومى در سمت تيم دفاعى باشد و بازيكن دفاعى در سمت تيم هجومى. سمت هجومى و دفاعى توسط خط اسكريمج (Line of Scrimmage) مشخص مى شود. جریمه آفساید نیز 5 یارد برای تیمی است که مرتکب خطا شده است.

گرفتن بازیکن (Holding)

گرفتن بازيكن حريف كه توپ را در اختيار ندارد، خطا است. اين خطا با اسم Holding شناخته مى شود. مى توان حريف را بلاک كرد و مانع حركت او شد اما نمى توان حريف كه توپ ندارد را گرفت. به عنوان مثال نمى توان بازيكن را از عقب گرفت و دست ها را دور او حلقه كرد. بلاک از كمر به پايين بازيكن بدون توپ و تكل زدن به او نيز خطا محسوب مى شود.

هولدینگ را بیشتر در فاز هجومی می بینیم که 10 یارد جریمه دارد. در فاز دفاعی، هولدینگ 5 یارد جریمه دارد.

هولدینگ یکی از رایج ترین خطاهای فوتبال آمریکایی است
هولدینگ یکی از رایج ترین خطاهای فوتبال آمریکایی است

بلاک (Block)

در شرایط عادی بلاک کردن بازیکن حریف مشکلی ندارد اما در 2 صورت این بلاک ها خطا تشخیص داده می شوند: بلاک از کمر به پایین و بلاک از پشت. بلاک از کمر به پایین 15 یارد برای تیم دفاع کننده جریمه به همراه دارد و بلاک از پشت هم در هر شرایطی 10 یارد پنالتی دارد.

تاخیر در بازی (Delay of Game)

تاخیر در بازی گاها صورت می گیرد. به عنوان مثال تیم حمله موقع شروع بازی به قدری معطل می کند که زمان مجاز تیم برای شروع بازی یا همان Play Clock تمام می شود. تاخیر در هر شرایط و هر فازی 5 یارد جریمه دارد.

محافظ صورت (Face Mask)

در فوتبال آمريكايى به هيچ عنوان نمى توان محافظ صورت (Face Mask) بازيكن را گرفت و در صورت گرفتن محافظ صورت حريف، خطا صورت گرفته است. جریمه این خطا برای تیم دفاعی 15 یارد است.

خطای گرفتن محافظ صورت نیز از خطاهای نسبتا رایجی است که در فوتبال آمریکایی مشاهده می کنید
خطای گرفتن محافظ صورت نیز از خطاهای نسبتا رایجی است که در فوتبال آمریکایی مشاهده می کنید

خطای شخصی (Personal Foul)

خطاهاى شخصى (Personal Fouls) نيز در فوتبال آمريكايى زياد مى بينيد. خطاهایی شخصی تلقی می شوند که معمولا وقتی بازی در جریان نیست صورت می گیرند. به عنوان مثال بازیکن صاحب توپ از زمین خارج شود یا روی زمین افتاده باشد و بازیکن حریف به او ضربه بزند، یک خطای شخصی صورت گرفته است.

بازی خشن (Rough Play) هم که خشونت بیش از حد تلقی می شود، خطای شخصی به شمار می رود. خطاهای شخصی برای تیم دفاعی 15 یارد پنالتی به همراه دارند.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *