0

لیگ قهرمانان اروپا؛ هر آنچه باید بدانید

لیگ قهرمانان اروپا

لیگ قهرمانان اروپا (UEFA Champions League) معتبرترین رقابت باشگاهی در سطح اروپا و حتی جهان محسوب می شود و قهرمانی در این مسابقات بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب نگاهی داریم به این رقابت.

اگر جام جهانی بالاترین مسابقه در رده ملی فوتبال به شمار می رود، این لیگ قهرمانان اروپا است که معتبرترین رقابت های باشگاهی جهان تلقی می شود. بهترین باشگاه ها و بهترین بازیکنان دنیا هر سال رویای حضور و قهرمانی در این مسابقات را دارند. سطح UEFA Champions League، از هر تورنمنت باشگاهی دیگر در رشته فوتبال بالاتر است. در این مطلب نگاهی جامع و کامل داریم به این مسابقات.

تاریخچه

مانند بسیاری از رقابت های مهم جهان فوتبال، شکل گیری لیگ قهرمانان اروپا نیز ایده یک فرانسوی بود. گابریل هانو، سردبیر نشریه اکیپ با الهام از مسابقات جام باشگاه های آمریکای جنوبی، توانست به کمک ژان فران، یوفا را متقاعد کند تا مسابقات جدیدی شکل دهد که متشکل از بهترین تیم های قاره اروپا است.

ایده شکل گیری این مسابقات همواره وجود داشت اما اقدام های جدی هانو و فران باعث شد تا سرانجام در سال 1955، مسابقات جدیدی با نام جام باشگاه های اروپا (European Champion Clubs’ Cup) که به اختصار European Cup نامیده می شد، شروع به کار کند.

گابریل هانو، سردبیر نشریه اکیپ، از عوامل اصلی شکل گیری جام باشگاه های اروپا بود
گابریل هانو، سردبیر نشریه اکیپ، از عوامل اصلی شکل گیری جام باشگاه های اروپا بود

فرمت لیگ قهرمانان اروپا

فرمت لیگ قهرمانان اروپا تا به امروز بارها دچار تغییر شده است. در ابتدا فقط قهرمان لیگ هر کشور جواز حضور در این مسابقات را پیدا می کرد و فرمت بازی ها به صورت تک حذفی بود. از فصل 1992-1991 مرحله گروهی به این مسابقات اضافه شد و از فصل 1998-1997 نیز اجازه حضور به برخی تیم هایی که در لیگ داخلی خود قهرمان نشده اند هم داده شد. لازم به ذکر است که از فصل 1993-1992 بود که نام این رقابت ها از جام باشگاه های اروپا به لیگ قهرمانان اروپا تغییر کرد.

فرمت فعلی این رقابت ها به این شکل است که 32 تیم به 8 گروه 4 تیمی تقسیم می شوند و از هر گروه 2 تیم راهی مرحله حذفی می شوند. در این مرحله بعد از قرعه کشی، 16 تیم صعود کرده به صورت 2 به 2 با یکدیگر بازی می کنند. سپس 8 تیم برنده و بعد از آن 4 تیم حاضر در نیمه نهایی نیز مجددا قرعه کشی می شوند تا درنهایت 2 تیم مسابقه فینال را برگزار کنند.

جزئیات قرعه کشی

8 تیم سرگروه، قهرمان فصل گذشته مسابقات، قهرمان لیگ اروپای فصل قبل و قهرمان های لیگ های داخلی کشورهای انگلیس، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، پرتغال هستند. دیگر سیدها بر اساس عملکرد تیم ها در 5 فصل اخیر مسابقات اروپایی تعیین می شوند. تیم هایی که در یک سید هستند و تیم هایی که از یک کشور هستند در مرحله گروهی نمی توانند در یک گروه قرار بگیرند.

تیم های که در یک سید هستند و تیم هایی که از یک کشور هستند در مرحله گروهی نمی توانند در یک گروه قرار بگیرند
تیم های که در یک سید هستند و تیم هایی که از یک کشور هستند در مرحله گروهی نمی توانند در یک گروه قرار بگیرند

در قرعه کشی مرحله یک هشتم نهایی نیز استثنا وجود دارد. تیم هایی که به عنوان سرگروه صعود کرده اند، نمی توانند مقابل یکدیگر قرار بگیرند. تیم هایی که از یک کشور هستند نیز در این مرحله اجازه رویارویی با یکدیگر را ندارند. در ضمن بازی برگشت در این مرحله، به میزبانی تیم هایی صورت می گیرد که از مرحله گروهی به عنوان سرگروه صعود کرده اند. در مراحل بعدی دیگر استثنا وجود ندارد.

تیم های حاضر در لیگ قهرمانان اروپا

در حال حاضر و با توجه به فرمت این مسابقات در فصل 2022-2021، قهرمان فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا و لیگ اروپا به صورت مستقیم جواز حضور در دوره بعد را پیدا می کنند. 4 کشور انگلیس، آلمان، اسپانیا و ایتالیا هر کدام 4 نماینده در این مسابقات دارند که 4 تیم برتر لیگ های داخلی شان است.

فرانسه و پرتغال 2 سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیر مستقیم دارند. کشورهای هلند، روسیه، بلژیک و اوکراین نیز یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه غیر مستقیم دارند. بقیه سهمیه ها نیز از طریق مسابقات مقدماتی مشخص می شوند.

در حال حاضر 32 تیم می توانند در لیگ قهرمانان اروپا شرکت کنند
در حال حاضر 32 تیم می توانند در لیگ قهرمانان اروپا شرکت کنند

پرافتخارترین تیم های لیگ قهرمانان اروپا

تا به امروز 23 باشگاه مختلف طعم قهرمانی در این مسابقات را چشیده اند. این میان، 13 تیم توانسته اند بیشتر از یکبار قهرمان شوند. رئال مادرید با 14 قهرمانی، رکورددار بیشترین قهرمانی در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا است. به غیر از رئال مادرید، هیچ تیمی تا به امروز نتوانسته تعداد قهرمانی های خود را دو رقمی کند.

با احتساب یوگوسلاوی، تا به حال 10 کشور مختلف توانسته اند حداقل یک قهرمان در این رقابت ها داشته باشند. از میان این 10 کشور نیز 6 کشور بیشتر از یک قهرمان در تاریخ این مسابقات داشته اند. اسپانیا با 18 قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، پرافتخارترین کشور تاریخ این مسابقات به شمار می رود.

رئال مادرید با 13 قهرمانی، رکورددار بیشترین قهرمانی در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا است
رئال مادرید با 14 قهرمانی، رکورددار بیشترین قهرمانی در تاریخ لیگ قهرمانان اروپا است

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *